30 مدل نمای بتنی ویلا به سبک معماری بروتالیست و مدرن

 • 9 اردیبهشت 1399
 • مهدی

امروزه نمای بتنی ویلا و ساختمان های طراحی شده به سبک زیبای بروتالیست، دوباره در حال اوج گیری است. معماری بروتالیست یا زبره گرا، راه زیادی را از دهه 50 میلادی تا کنون طی کرده است. در آن زمان نمای ساختمان های اداری و اجتماعی با ظاهری سرد و خشن ساخته میشد که متاسفانه این سبک محبوب حکومت های توتالیتر قرار گرفت و به همین خاطر از اواخر دهه 70 میلادی از نظر عموم مردم افتاد. اما با گذشت قریب به سی سال دوباره شاهد افزایش محبوبیت این سبک بین عموم مردم هستیم. (بیشتر…)

نمونه ای از طراحی ویژه ساختمان در کره جنوبی

 • 6 اردیبهشت 1399
 • حسین مهدوی

لذت تماشای نمونه های طراحی ویژه ساختمان

افراد زیادی هستند که از تماشای ایده های مختلف و طراحی ویژه ساختمان مثل مراکز تجاری لذت می برند. این نوع از طراحی ها حکایت از خلاقیت فراوان معماران و طراحانشان دارند و معمولاً نیز در پایان جوایز و شهرت هایی را برای آنان به ارمغان می آورند. این طراحی های ویژه گاهی به طور کل نمای منطقه ای که در آن واقع شده اند را تغییر داده و حتی بر روی قیمت سایر ساختمان های ساخته شده در آن منطقه یا خیابان نیز تأثیر به سزایی می گذارند. (بیشتر…)

نمای آپارتمان مدرن با طراحی منحصر بفرد و پیچیده از سرتاسر جهان

 • 28 فروردین 1399
 • مهدی

1399/1/28

نمای آپارتمان مدرن و ساختمان های امروزه طوری طراحی می شوند که کاملا با نمای ساختمان های اطرف حداقل در یک محله تفاوت دارند. وقتی هر ساختمان یا آپارتمانی به شیوه خاص خودش طراحی شود، تعداد زیادی از ساختمان های متفاوت و منحصر بفرد را در سطح شهر بوجود می آورد که به خودی خود موضوعی بسیار جذاب و جالب است. (بیشتر…)

مدل پنجره جدید و عجیب مناسب نمای ساختمان های مدرن و امروزی

 • 17 فروردین 1399
 • مهدی

1399/1/17

پنجره های مستطیلی و مربعی مرسوم ترین شکلی است که برای ساختمان شهری و روستایی مورد استفاده قرار می گیرد. شاید تک و توک ساختمانی پیدا شود که از مدل پنجره جدید و کمتر استفاده شده ای در نمای خود استفاده کند مثلا می توان مساجد را مثال زد که پنجره هایی حلالی دارند اما حتی پنجره های مساجد نیز طرحی تکراری به خود گرفته اند. امروزه برخی از طراحان و معماران بدنبال سنت شکنی بوده و می خواهند روحی تازه به دیزاین و شکل پنجره ها بدمند طوریکه هم نمای خارجی و هم نمای داخلی آنها شگفت انگیز و چشم گیر جلوه کند. در این مطلب می خواهم به معرفی تعدادی از پنجره ها بهمراه عکس بپردازنم که نمایی جدید دنیای اطراف را از طریق فریمی جدید به داخل خانه می آورند، پنجره هایی که بنظر افراد بسیاری غیر عادی، عجیب و در عین حال خلاقانه هستند. لطفا تا انتها همراه ما باشید. (بیشتر…)

مدل های جالب ساخت کلبه کوچک در دل طبیعت دور از شهر و روستا

 • 5 فروردین 1399
 • مهدی

یکی از راه های موثر در کاهش هزینه های جانبی در ساختمان سازی، کار در مساحت های کم است. ساخت کلبه کوچک از این جهت که نیاز به زمین و مصالح کم دارد، نه تنها یک فکر اقتصادی و هوشمندانه، بلکه بنفع محیط زیست نیز است. زمین کمتر مساوی است با قیمت کمتر، ابعاد کمتر بدون نیاز به محوطه سازی. طرح هایی که در این مطلب قصد معرفی آنها را دارم علاوه بر موارد بالا، یک مورد بسیار خاص هم دارند؛ (بیشتر…)

بررسی معماری ساختمان های کره شمالی و ارتباط آنها با سیاست

 • 4 فروردین 1399
 • مهدی

اطلاعات کمی راجب زندگی روزمره مردم کره شمالی به بیرون درز می کند. در چنین کشوری که زیر پرده ضخیم راز و عدم اطمینان پنهان شده، معماری ساختمان های کره شمالی می تواند اطلاعات بسیارجالبی در مورد رژیم حاکم بر این کشور به ما بدهد. اکثر مردم دنیا کشور کره شمالی را بخاطر تنش ها و آزمایشات هسته ای می شناسند. کشوری که نیروی نظامی در آن حرف اول را می زند و قوانین سفت و سختی بر آن حاکم است. کره شمالی شاید تنها منطقه روی کره زمین باشد که کاملا از دنیای بیرون جداست. (بیشتر…)

چهار نمونه طراحی ویلا در شهرهای مختلف ایران با سازه های عجیب

 • 21 اسفند 1398
 • مهدی

خانه های ویلایی فرصتی بسیار مناسب برای خلق ایده های ناب و شگفت انگیز در معماری و ساخت بنا بوجود می آورند. در این مطلب به بررسی چهار نمونه طراحی ویلا در ایران می پردازم که با طراحی غیرمعمول و عجیب شان، سر و صدای زیادی نه تنها در ایران بلکه در مجلات و جشنواره های معروف معماری برپا کرده اند. (بیشتر…)

مدل هایی زیبا از نمای خانه دوبلکس ایرانی در شهر ماکو

 • 14 اسفند 1398
 • مهدی

طراحی نمای ساختمان های دوطبقه نسبت به آپارتمان ها چند طبقه با محدودیت های زیادی روبروست. به همین خاطر نمای خانه دوبلکس ایرانی در سطح شهر و روستا که خلاقیت و زیبایی را در نگاه اول به بیننده منتقل کند، بسیار معدود و انگشت شمار است.

(بیشتر…)

39 مدل نمای چوبی ویلا بسیار زیبا و شیک [در سال 2020]

 • 14 اسفند 1398
 • محمدرضا عباسی

نمای خانه جزو بخش های مهم خانه است به طوری که در نگاه اول به خانه اولین چیزی که میبینید نمای آن است و در نگاه اول اگر نمای خانه شیک و زیبا باشد و با استفاده از بروز ترین وسایل ها و نمای های جدید طراحی شده باشد. اولین چیزی که به ذهن شما می آید این است که داخل خانه چقدر زیبا است که نمای آن را اینقدر زیبا طراحی کرده اند و این در شخصیت صاحب خانه نیز تاثیر مثبت دارد.پس حتمی به نمای خانه بیشتر از سایر بخش های خانه اهمیت بدهید. در قدیم به نمای خانه بیشتر اهمیت نمیدادند و فقط فکر چند اتاق در داخل یک چهار دیواری بودند اما امروزه با پیشرفت در زمینه های مختلف خانه هارا با امکانات بیشتر و زیبایی بیشتر به کمک مهندسان معماری و ساختمان میسازند. امروزه نمای خانه را در چند شکل و طرح های مختلف میسازند یکی از بهترین طرح هایی که جزو زیباترین نما های خانه نیز به شمار میرود. نمای چوبی است. نمای چوبی یکی از مقاوم ترین و زیباترین نماهای خانه است.میتوانید از نمای چوبی در دکوراسیون ویلا های خود استفاده کنید.چوب هایی درست میشود که عایق در برابر ورود صوت هستند و این یکی از بهترین گزینه برای خانه هایی که در اطراف خیابان ها هستند و از صدای ماشین ها رنج میبرند است. و همچنین این نما ها به طوری طراحی و ساخته شده اند که نسوز نیز هستند.پس نمای چوبی علاوه بر اینکه زیبایی ها خاصی دارد دارای چند ویژگی مهمی نیز هستند که برای بیشتر خانه ها نیز لازم هستند. (بیشتر…)

بررسی 3 مدل نمای ساختمان مسکونی در تهران و اصفهان

 • 6 اسفند 1398
 • مهدی

 

حتما شما هم هنگام قدم زدن در پیاده روی شهرتان به نمای ساختمان های برافراشته در مسیرتان نگاه می کنید. بعضی ها نظرتان را جلب می کنند و برخی دیگر حتی ارزش توجه را هم ندارند. نمای ساختمان مسکونی در ایران متاسفانه وضعیت بسیار بدی دارد. در حقیقت شاید 80 درصد از ساختمان هایی که در سطح شهر مشاهده می کنید در دسته ایی قرار می گیرند که حتی ارزش توجه و نگاه کردن هم ندارند. بنظرم اصل اول در زیبایی یک شهر در کنار پاکیزگی، ساختمان های آن هستند. (بیشتر…)

مدل های طراحی استخر ویلا به شکل مستطیلی در حیاط و فضای باز

 • 29 بهمن 1398
 • مهدی

استخر شنا برای منازل مسکونی سایزهای بسیار متفاوتی دارد. در طراحی استخر ویلا، شکل های متفاوتی را می توان بکاربرد که البته فضای موجود و اندازه ای که خانه دار می خواهد تعیین کننده خواهد بود. شکل و شمایل استخر هر چیزی می تواند باشد اما بیشتر مواقع خانه دارها طرح های مستطیلی ساده را انتخاب می کنند. شکل مستطیلی به این خاطر محبوب است که هم هزینه ساخت کمتری دارد و هم اینکه فضای زیادی از حیاط اصلی یا حیاط خلوت خانه اشغال نمی کند. (بیشتر…)

33 طرح زیبا برای نورپردازی نمای ساختمان مسکونی و تجاری  

 • 24 بهمن 1398
 • مهدی

تعداد ساختمان هایی که نمای نورپردازی شده دارند روز به روز در حال افزایش است، نه تنها در ایران بلکه در تمام کشورهای جهان این مد نورپردازی نمای ساختمان طرفدار بسیار زیادی پیدا کرده است. این موضوع هم بین مردم مقبولیت یافته و دوست دارند نمای شهرشان با ساختمان های بلند و نورپردازی شده زیبا و روشن تر از همیشه بنظر برسد. اما به دلیل تغییراتی که در دنیای معماری، اجتماعی و تکنولوژی در حال رخ دادن است، استفاده از نماهای نورپردازی شده با چالش های جدیدی روبرو شده است. (بیشتر…)

طراحی حیاط ویلا  به روش های گوناگون و بسیار شیک و زیبا

 • 21 بهمن 1398
 • مهدی

 

حیاط اگر چه امروز به کالایی لوکس تبدیل شده اما هستند بسیاری خانه های قدیمی و ویلایی که همچنان از این نعمت برخوردار هستند. در این مطلب می خواهیم به روش های درست طراحی حیاط ویلا بپردازیم که تاثیر شگرفی بروی زیبایی طراحی یک ویلای نوساز، یا بازسازی یک مکان قدیمی خواهد داشت. اگرچه ما در سایت اتاق بیشتر خانه های کوچک با طراحی شیک و خلاقانه را می پسندیم اما یقینا هیچ چیز نمی تواند جای یک خانه ویلایی مدرن و رویایی با طراحی بیرونی شگفت انگیز و دلباز را بگیرد. عناصر زیادی برای زیباسازی محیط بیرونی و حیاط خانه وجود دارد، از باغچه های سبز رنگ و گل و گیاهان رنگارنگ گرفته تا آلاچیق و نصب کفپوش های چوبی، آجری و سنگی، همگی این قابلیت را دارند که حیاط یک خانه ویلایی را به محیطی شگفت انگیز و لذت بخش برای تمام اعضای خانواده و مهمانان تبدیل کنند. در شکل های زیر به معرفی تعدادی از این طرح های زیبا و دیدنی در سبک های مدرن و کلاسیک، بهمراه عکس می پردازیم و امیدواریم شما عزیزان نیز این طرح ها را  بپسندید. (بیشتر…)

48 مدل نمای خانه یک طبقه و دو طبقه با ترکیب چوب در سال2020

 • 20 بهمن 1398
 • مهدی

 

اگر گشتی در مطالب انبوه سایت اتاق بزنید با پست های بی شماری درباره دکوراسیون داخلی روبرو خواهید شد. اما نمای خارجی ساختمان هم بسیار مهم است. در این پست با 30 مدل نمای خانه یک طبقه و دو طبقه بسیار شیک و مدرن آشنا خواهید شد که نمونه های مشابه به آنها را در کمتر جایی دیده اید. برای طراحی نمای خارجی ساختمان های مدرن باید با دقت زیاد به جست و جو بپردازید زیرا در این بخش روز به روز ایده های خلاقانه ای جدیدی معرفی می شود که نکات جالب بسیاری را در خود پنهان دارند.

شاید با اولین نگاه به این 30 مدل نمای خانه یک طبقه و دو طبقه تصور کنیم که تمامی این خانه ها بسیار کوچک و جمع و جور هستند زیرا در ظاهر اینگونه نشان می دهند اما اصلاً اینگونه نیست بلکه در کنار طراحی مدرن نمای خارجی در فضای درونی هم از بالاترین سطح طراحی داخلی استفاده شده تا منزلی بزرگ و جادار با رعایت تمامی اصول مهندسی و طراحی ساخته و ایجاد گردد؛ ترکیبی که در کنار هم، چنین شاهکارهایی را خلق کرده است. تمامی این خانه ها از زیبایی و جذابیت بینظیری برخوردارند که در تصاویر زیر به وضوح مشخص است. (بیشتر…)

بررسی نمای ساختمان شیشه ای، چهار عیب و چهار مزیت

 • 7 بهمن 1398
 • حسین مهدوی

امروزه با توجه به پیشرفت بسیار سریع تکنولوژی و استفاده از مصالح به روز در صنعت ساختمان سازی استفاده از نمای ساختمان شیشه ای از طرفداران بسیار زیادی برخوردار است. اما استفاده از نما های شیشه ای در نمای ساختمان ها در انواع مختلفی اجرا می شود. و همچنین دارای مزایا و معایبی است. به طور کلی اگر شما نیز قصد اشنایی با انواع نمای ساختمان شیشه ای و مزایا و معایب ان را دارید. خواندن این مقاله خالی از لطف نخواهد بود. (بیشتر…)

30 مدل نمای رومی ساختمان [ نمای کلاسیک ] ایرانی و خارجی 2020

 • 6 بهمن 1398
 • مهدی

امروز نمای خارجی ساختمان در بحث دکوراسیون منزل از اهمیت ویژه ای برخوردار گشته است ، چرا که افراد قبل از هر چیز در مواحهه با ساختمان با مدل و سبک نمای خارجی آن برخورد میکنند. نمای رومی ساختمان که به نمای کلاسیک هم شناخته می شوند به دلیل داشتن شاخصه های زیبایی متعدد افراد زیادی را بخود جذب می کند. اینگونه نماها بخاطر معماری تقریبا پیچیده و مصالح ساختمانی گران قیمت مانند سنگ های طبیعی مرمر، گرانیت و ترواورتن به گونه ایی  در تصور عموم مخصوص ساختمان های لوکس و طبقه مرفه جامعه است در صورتی که اینگونه طرح ها در بسیاری از ساختمان ها و آپارتمان های امروزی کم و بیش استفاده می شود. اما باید بپذیریم که این نماهای رومی هستند که جلوه شهر را از یکنواختی در می آورند و به آن تازگی و زیبایی می دهند.نمای رومی ساختمان ها به دلیل طراحی منحصر بفرد خود بروی هر رهگذری تاثیر می گذارد که البته این مورد خود انتقادهای بسیاری را روانه اینگونه ساختمان ها کرده است و استفاده از معماری متناسب با فرهنگ ایران زمین را رواتر می داند. اما واقعیت این است که سبک معماری رومی در نمای کلاسیک ساختمان در واقع فقط مخصوص به روم باستان نمی شود بلکه سیر عظیمی از تاریخ معماری را در بر میگیرد که شامل ایران باستان نیز می شود. کتیبه های تخت جمشید و سر ستون های زیبای آنها دقیقا در طراح های رومی وجود دارد و به کرات از آنها استفاده می شود. در واقع این روزها نمای رومی ساختمان به دلایل متعددی مورد توجه قرار می گیرند. (بیشتر…)