آشنایی با تجهیزات ایمنی

آماده نمودن تجهیزات ایمنی از مهمترین اقدامات لازم برای شروع کار است. اما این تجهیزات شامل چه مواردی می شود؟ شما به عنوان یک کارفرما چگونه باید بهترین تجهیزات را برای کارکنانتان تهیه کنید؟ آیا هر لباس کار، کفش کار، کلاه ایمنی و یا دستکش ایمنی برای هر کاری مناسب است؟ با توجه به پیشرفت تکنولوژی امروزه تجهیزات ایمنی پیشرفت بسیاری نموده است و تنوع آنها افزایش یافته است. تشخیص این که چه نوع تجهیزاتی برای فعالیت مورد نظر شما  مناسب است را باید به کارشناسان این زمینه بسپارید. ایمن ترافیک کالا به عنوان یکی از بزرگترین تولیدکنندگان تجهیزات ایمنی در ایران شرایطی فراهم آورده است که بتوانید با یک تماس از مشاوره رایگان فروشگاه ایمن ترافیک کالا بهره مند شوید.

در ادامه تعدادی از انواع تجهیزات ایمنی که در هر محیط کاری برای ایجاد ایمنی کار لازم است را توضیح می دهیم.

آشنایی با تجهیزات ایمنی

لباس کار

لباس کار یکی از متنوع ترین انواع تجهیزات ایمنی است. اینکه شما مشغول به چه فعالیتی هستید در انتخاب لباس کار تاثیر به سزایی دارد. برای مثال اگر به عنوان کارگر مشغول به کار هستید و در طول ساعت کاری فعالیت بدنی زیادی دارید، بهتر است از انواع لباس کار یکسره، لباس کار دوبنده و یا لباس کار خلبانی استفاده کنید. این لباس ها به شما اجازه تحرک و فعالیت می دهند. اما اگر به عنوان یک مهندس فعال هستید و فقط وظیفه نظارت بر کار را دارید می توانید از انواع لباس کاپشن و شلوار استفاده کنید.

البته جنس پارچه نیز در انتخاب شما موثر است برای مثال اگر مکانیک هستید و یا در حرفه ای مشغول به کار هستید که با روغن سر و کار دارد باید از لباس هایی با پارچه های فلامنت استفاده کنید. روغن از این نوع لباس عبور نمی کند. بد نیست بدانید لباس کار ایرانخودرویی این ویژگی را دارد. اگر در محیط های گرم مشغول به کار هستید از لباس هایی با پارچه های نازک تری استفاده کنید. به صورت خلاصه می توان گفت داشتن لباس کار مناسب، علاوه بر اینکه برای حفاظت بدنتان ضروری است، به واسطه جیب هایی که در محل مناسب دارد انجام کار را برای شما آسان می نماید و این امکان را فراهم می کند که محیط کار شما منظم و مدرن شود.

انواع کفش کار

شاید این تصور را داشته باشید که کفش چه تاثیری در ایمنی حین کار دارد. اما بد نیست بدانید آمار بسیار بالایی از مجروحیت های حین کار به افتادن اجسام سنگین و تیز روی پا، لیز خوردن در محیط کار و برق گرفتگی اختصاص دارد. استفاده از کفش های ایمنی مخصوص هر حرفه می تواند علاوه بر ایجاد امنیت باعث بالاتر رفتن راندمان کاریی نیز بشود. کفش های ایمنی در قسمت پنجه دارای سرپنجه فولادی هستند در رویه آنها از چرم مقاومی استفاده شده است. از این رو در صورت افتادن اجسام روی انگشتان پا مشکل برای انگشتان ایجاد نمی شود. اگر محیط کار شما روغنی است احتمال لیز خوردن کارکنان افزایش می یابد پس باید از نوع کفش کار، که در کف خود دارای آج های مناسب است استفاده کنید. کفش کار ضد برق گرفتگی نیز یکی از بهترین تجهیزات ایمنی برای برقکاران است و توصیه می شود حتما از آن استفاده نمایید.

دستکش ایمنی

حتما تا کنون شنیده اید که دست یکی از همکارانتان در دستگاه پرس قرار گرفته و یا هنگام کار با دستگاه های برش دچار آسیب شده است. ما به شما استفاده از دستکش های مخصوص این کار را پیشنهاد می دهیم. این دستکش ها به واسطه فلزاتی که در بافت آنها استفاده شده است از انگشتان دست محافظت می کند. دستکش ایمنی از پوست دست در برابر مواد شیمیایی، نور مستقیم خورشید، بریدگی، ایجاد زخم و هر مشکلی که در حین کار ممکن است به وجود آید محافظت می کند. جنس پارچه استفاده شده در دستکش و همچنین سایز آن اهمیت بسیار زیادی در ایمنی شما دارد.

آشنایی با تجهیزات ایمنی

اینستاگرام اتاق
صفحه جدید ما را دنبال کنید

کلاه ایمنی

اما در میان تجهیزاتی که تا کنون به شما معرفی نمودیم مهمترین آنها کلاه ایمنی است. محافظت از سر نه تنها در هنگام کار اهمیت دارد بلکه در هنگام تفریح و ورزش نیز باید به آن اهمیت دهید. از این رو علاوه بر کلاه های ایمنی مهندسی، کلاه ایمنی صنعتی، کلاه ایمنی جوشکاری و کلاه ایمنی عایق برق که حین کار، کاربرد دارند، کلاه کاسکت و کلاه ایمنی دوچرخه سواری نیز باید در هنگام ورزش و موتور سواری استفاده شوند. اما کلاه ایمنی نیز مانند دیگر تجهیزات ایمنی بر اساس نوع کار و سختی آن متفاوت است. برای مثال یک جوشکار باید از انواع کلاه جوشکاری استفاده کند که علاوه بر سر، از پوست صورت، چشم ها و دستگاه تنفسی محافظت می کند. کلاه جوشکاری نیز بر اساس نوع کار انواع مختلفی دارد. صنعتگران که در کارخانه های بزرگ و کوچک مشغول به تولید هستند بهتر است از انواع کلاه صنعتی استفاده کنند که سر و گردن را از برخورد با اشیا، ،افتادن اشیا سنگین روی سر و گردن محافظت می کند. کارگران مشغول در کارهای ساختمان سازی نیز باید از انواع کلاه مهندسی استفاده کنند. این کلاه های در رنگ بندی های مختلف برای رده های کاری طراحی شده است. در ضمن سر و صورت را از برخورد نور خورشید، افتادن اجسام سنگین روی سر و همچنین برخورد سر با دیگر اجسام محافظت می کند.

کلام آخر

تا اینجا سعی کردیم به صورت خلاصه محصولات ایمنی که در هرکارگاه و یا محیط کاری نیاز هست را توضیح دهیم . شرکت ایمن ترافیک کالا یکی از مراکز تولید و ارائه تجهیزات ایمنی است که به صورت آنلاین و یا مشاوره ای آماده ارائه هر گونه خدمات در زمینه فروش و خدمات تجهیزات ایمنی می باشد. بد نیست بدانید که علاوه بر تولید محصولات از بهترین مواد اولیه و فروش آنها به صورت بی واسطه، این شرکت گارانتی مناسبی برای محصولات خود در نظر گرفته است. اگر محصولات در زمان گارانتی نیاز به تعمیر داشتند و یا اینکه در انتخاب خود دچار اشتباه شدید بدون نگرانی می توانید از ضمانت نامه محصول استفاده نمایید.

آشنایی با تجهیزات ایمنی

  • تلگرام
  • واتساپ
به نظر شما این پست خوب بود؟ اگر پسندیدید حتما امتیاز دهید!