9 اشتباه رایج در مراقبت از دندان که از آن بی اطلاع هستید!

9 اشتباه رایج در مراقبت از دندان که از آن بی اطلاع هستید!

همه ما برخی باورهای اشتباه را درباره روش‌های مراقبت از دندان به همراه داریم. کارهایی را انجام می‌دهیم که گمان می‌کنیم می‌تواند باعث سالم‌تر و سفیدتر شدن دندان‌هایمان شود. شاید برخی از این اشتباهات در ابتدا نتایج مثبتی هم به همراه داشته باشد، اما تأثیر منفی آن به مرور زمان آشکار خواهد شد. در این مقاله قصد داریم 9 اشتباه رایج در مراقبت از دندان را برای شما شرح دهیم. با ما همراه باشید.

1)       تلاش برای داشتن دندان‌هایی سفیدتر

استفاده از انواع محصولات مخصوص سفید کردن دندان بدون تجویز پزشک، می‌تواند برای سلامتی دندان مضر باشد. حتی گاهی استفاده از جوش شیرین، آبلیمو و سرکه و دیگر مواد اسیدی هم می‌تواند به بافت دندان و مینای دندان آسیب جدی بزند. پس این روش مراقبت از دندان، اشتباه است.

2)      روزی سه بار مسواک زدن یا حتی بیشتر!

برای نگهداری از دندان‌ها، روزی 2 بار مسواک زدن برای نگهداری از دندان ها لازم، ضروری و البته کافی است. مسواک زدن بیش از حد برای مراقبت از دندان، می‌تواند مینای دندان را خراب کند.

3)     مسواک زدن بلافاصله پس از غذا خوردن

بهترین زمان برای مسواک زدن در مراقبت از دندان ، 45 دقیقه پس از صرف وعده غذایی است. اگر زودتر از این زمان مسواک بزنید، به دندان‌های خود آسیب زیادی وارد می‌کنید. دندان‌ها بلافاصله پس از صرف غذا، بسیار ضعیف هستند، مخصوصاً اگر با غذا ،نوشابه یا ترشی خورده باشید. مصرف مواد غذایی اسیدی می‌تواند مینای دندانتان را ضعیف کند. پس از صرف غذا، میناسازی مجدد آغاز و حدود 45 دقیقه طول می‌کشد. از این پس برای مسواک زدن پس از صرف غذا عجله نکنید.

4)     روش اشتباه برای مسواک زدن و نخ دندان کشیدن

برای نگهداری از دندان‌ها، مسواک زدن باید به شیوه‌ای صحیح و به شکل دایره‌ای روی دندان باشد. مدت زمان لازم برای مسواک زدن نیز باید حداقل سه دقیقه باشد. روش اشتباه استفاده از نخ دندان، نیز می‌تواند به مینای دندان آسیب بزند و بافت آن را دچار مشکل کند.

5)     استفاده از خمیردندان‌های قوی

هنگام خرید خمیر دندان دقت کنید که فاقد سدیم لورت سولفات باشد. این ماده شیمیایی شاید کف زیادی داشته باشد، اما شوینده خشنی است که می‌تواند باعث آسیب به دندان‌ها شود. این ماده شیمیایی می‌تواند باعث حساس شدن دندان‌هایتان به دما شود پس گزینه خوبی برای مراقبت از دندان نیست.

6)     استفاده از مسواک سفت و سخت

بهتر است از مسواک‌های نرم یا متوسط برای مسواک زدن استفاده کنیدو برای مراقبت از دندان از مسواک سف استفاده نکنید. مسواک سفت و سخت می‌تواند باعث آسیب به لثه و مینای دندان شود. به علاوه استفاده از مسواک سفت می‌تواند باعث فرسودگی سطح دندان شود.

7)     عدم تعویض به موقع مسواک مخصوصاً پس از بیماری

برای مراقبت از دندان، مسواک باید هر سه یا چهار ماه تعویض شود. این تعویض پس از بیماری‌هایی نظیر آنفولانزا، عفونت گلو و التهاب لثه، تب‌خال‌های درون دهانی و… اهمیت بیشتری می‌یابد.

8)     نگهداری از مسواک در محیط مرطوب

نگهداری مسواک در محیط‌های مرطوب نظیر سرویس بهداشتی و حمام می‌تواند، محیط مناسبی برای رشد باکتری و میکروب روی مسواک باشد. پس برای مراقبت از دندان، بهتر است پس از مسواک زدن، مسواک را از محیط مرطوب خارج و اجازه دهید خشک شود.

9)      نوشیدن آب زیاد بلافاصله پس از مسواک زدن

شستشو یا نوشیدن مقدار زیادی آب پس از مسواک، احتمال پوسیدگی دندانتان را تا 25 درصد افزایش می‌دهد. عادت کنید برای نگهداری از دندان ها، پس از مسواک، با مقدار کمی آب دهان خود را بشویید.

مراقبت از دندان همواره دغدغه همه ما است. نکات بسیار زیادی در نگهداری از دندان‌ها است که ما نمی‌دانیم اما می‌توانیم از متخصصان و دندانپزشکان بپرسیم و رعایت کنیم.

مشاوره دندانپزشکی آنلاین همواره یک خدمت ویژه در حیطه سلامت دهان و دندان است؛ زیرا با پیشرفته شدن جوامع، دسترسی مطمئن برای گفتگو با دندانپزشک و سایر متخصصان دهان و دندان در هر زمان و شرایطی، می‌تواند گره‌گشا باشد. مشاوره آنلاین دندانپزشکی علاوه بر اینکه سئوالات بیماران را به سرعت پاسخ می‌دهد، وقت و هزینه‌ی ناشی از ترددهای غیرضروری را نیزکاهش می‌دهد و از طرفی در تمام مراحل درمان همراه بیمار خواهد بود. قطعا یک مشاوره انلاین دندانپزشکی خوب اگر رایگان هم باشد، می‌تواند گامی نو در تحول خدمت‌رسانی به مراجعین بردارد.

شبکه تخصصی دندانپزشکی میخک به آدرس https://mikhakdental.com/  این فرصت را برای همه فراهم کرده تا با استفاده از سرویس مشاوره آنلاین و رایگان به طور مستقیم(چت) با دندانپزشک و متخصصان میخک در ارتباط باشند و پاسخ همه سئوالات خود را بپرسند. شما می‌توانید با استفاده از این پلتفرم علاوه بر اینکه مشاوره آنلاین و رایگان بگیرید، در صورت تمایل طرح درمان نیز دریافت کنید.

9 اشتباه رایج در مراقبت از دندان که از آن بی اطلاع هستید!

چرا مشاوره دندان پزشکی میخک را پیشنهاد می‌دهیم؟

  • پاسخ به همه‌ی سوالات دندانپزشکی آنلاین به صورت رایگان
  • دسترسی و ارتباط سریع با بهترین متخصصان دندانپزشکی
  • یافتن پاسخ سوالات دندانپزشکی به صورت آنلاین در کمترین زمان
  • شفافیت در هزینه پیش از شروع درمان
  • شفافیت در طرح درمان
  • عکس opg رایگان
  • کاهش تردد در جهت رعایت پروتکل‌ها در شرایط کرونا برای حفظ سلامتی
  • تلگرام
  • واتساپ
به نظر شما این پست خوب بود؟ اگر پسندیدید حتما امتیاز دهید!