6 دلیل برای اینکه چمن مصنوعی برای محیط زیست بهتر است

همانطور که می دانید، چمن مصنوعی در سال های اخیر بسیار محبوب شده است و به طور گسترده ای به جای چمن طبیعی استفاده می شود. این محصول به طور کلی در مناطقی به کار برده می شود که امکان رشد چمن به دلیل تغییرات آب و هوایی و یا نگهداری از آن دشوار است. چمن مصنوعی بیشتر در گذشته در عرصه های ورزشی و استادیوم ها استفاده می شد، اما امروزه این محصول به طور گسترده در ورودی خانه، زمین های بازی، کافه ها و …کاربرد دارد.

دلایل انتخاب چمن مصنوعی برای محیط زیست

 6 دلیل برای اینکه چمن مصنوعی برای محیط زیست بهتر است

چمن مصنوعی برخلاف چمن طبیعی دوستدار محیط زیست است؛ زیرا برای زیبا به نظر رسیدن، نیازی به آبیاری، کود دهی یا چمن زنی ندارد و از نظر ظاهری به چمن واقعی بسیار نزدیک است. این محصول در انواع مختلفی همچون چمن مصنوعی ورزشی و تزیینی، در رنگ های گوناگون و ارتفاع متفاوت تولید می شود.

البته برخی از چمن ها دارای مشکلات زیست محیطی هستند و باید هنگام خرید اطلاعات دقیقی در این حوزه داشته باشید تا بتوانید چمن مصنوعی با کیفیت بالا تهیه کنید. داشتن اطلاعات کافی در این زمینه جوابگو نبوده و شما برای خرید باید به فروشگاه هایی معتبر همانند خانه چمن مراجعه کرده تا محصولی با کیفیت و دارای گارانتی تهیه کنید. اگر در این حوزه شناختی ندارید، جای نگرانی نیست؛ زیرا این مجموعه قبل از خرید به صورت رایگان اطلاعاتی جامعی از انواع چمن مصنوعی را در اختیار شما قرار می دهد.

در ادامه این مقاله، به بررسی اینکه چرا چمن مصنوعی دوست‌ دار محیط‌زیست است اشاره کرده ایم.

1.      مصرف آب کمتر

 6 دلیل برای اینکه چمن مصنوعی برای محیط زیست بهتر است

یکی از اصلی ترین معضلاتی که کشور ما و تقریباً تمام جهان با آن دست و پنجه نرم می کنند، بحران کم آبی است. میزان آب مصرفی در آبیاری چمن طبیعی به عوامل متعددی از جمله نوع اقلیم منطقه یا میزان تابش نور خورشید و … بستگی دارد. در صورتی که میزان مصرف آب در چمن مصنوعی به طور سالانه حدود ۱۸۰۰ لیتر آب برای هر متر مربع مورد نیاز است.

حتی برخی از آمارها نشان داده، میزان مصرف آب برای آبیاری چمن طبیعی از ۳۵۰۰ لیتر در سال هم فراتر می رود و این میزان مصرف آب، غیر قابل جبران برای محیط زیست است. با این حال، برخی افراد ادعا می کنند که چمن مصنوعی در طول تابستان به آب فراوان نیاز دارد؛ زیرا از پلاستیک ساخته شده است و می تواند بر اثر گرمای خورشید بسیار داغ شود.

2.      استفاده کمتر از مواد شیمیایی

اگر شما چمن طبیعی در محیط خود داشته باشید، مطلع هستید که برای رشد چمن نیازی به مواد شیمیایی همچون کود، آفت کش و علف کش دارید که باید این کار به صورت مرتب و ماهیانه انجام دهید. استفاده از این مواد شیمیایی به صورت هفتگی و ماهانه اغلب برای خاک مضر هستند. در صورتی که چمن مصنوعی به این کارها نیازی نداشته، به همین دلیل این محصول دوستدار محیط زیست است.

3.      کاهش آلودگی هوا

زمانی که شما چمن طبیعی در محیط خود دارید، باید برای مرتب نگه داشتن آن از ابزارهای برقی مانند دستگاه چمن زنی و دمنده برگ استفاده کنید که همه اینها از سوخت هایی مانند بنزین و گازوئیل استفاده می شوند. استفاده از سوخت های فسیلی در زندگی روزمره باعث انتشار گازهای گلخانه ای شده که این گازها برای محیط زیست اثرات نامطلوبی دارند و در نهایت باعث ایجاد آلودگی هوا می شوند.

درحالی که چمن مصنوعی دیگر نیازی به چمن ‌زنی نداشته و فقط گاهی اوقات ممکن است برای حذف برگ از روی چمن از دستگاه دمنده برگ استفاده شود. استفاده از این محصول باعث کاهش چمن زنی شده در نتیجه، موجب کاهش انتشار کربن و بهبود کیفیت کلی هوا می شود.

4.      مواد قابل بازیافت

 6 دلیل برای اینکه چمن مصنوعی برای محیط زیست بهتر است

چمن مصنوعی در انواع مختلفی تولید می شود که یکی از آنها چمن مصنوعی بازیافتی است. شاید برای افرادی که تازه به این حوزه شناخت پیدا کرده اند، شنیدن نام چمن مصنوعی بازیافتی جای تعجب داشته باشد. در صورتی که با پیشرفت تکنولوژی، چمن مصنوعی هایی تولید شده که با استفاده از مواد طبیعی ساخته شده و بعد از مدتی قابل بازیافت هستند. این فناوری در سال های اخیر بسیار پیشرفت کرده است و حتی برخی از شهرها دارای امکانات بازیافت چمن هستند.

افرادی هم بر این باور هستند که چمن مصنوعی قابل بازیافت نیست و این محصول 10 تا 15 سال با توجه به استفاده افراد دوام دارد. در حالی که این کاملاً درست نیست؛ زیرا چمن‌ مصنوعی در انواع مختلفی تولید می شود و برخی از آنها با استفاده ازمواد قابل بازیافت ساخته می شوند.

5.      به هیچ گونه مواد شیمیایی نیاز ندارد

از آنجایی که چمن مصنوعی یک محصول پلاستیکی است، به هیچ گونه آفت کش یا ماده شیمیایی دیگری نیازی ندارد تا آن را تازه و سبز جلوه دهد. بنابراین می توان با در نظر گرفتن کارهایی همچون شستشوی منظم، جمع کردن زباله ها و نماندن فضولات حیوانات بر روی چمن این محصول را به دور از هرگونه آفت و باکتری نگه داشت.

در حالی که در چمن طبیعی برای دوری از هر گونه آفت از این مواد شیمیایی استفاده می شود که هم برای انسان و هم برای حیوانات مضر است. این مواد شیمیایی می تواند به منابع آب محلی مانند رودخانه ها، برکه ها و نهرها راه پیدا کند.

6.      گرفتن آب باران

چمن مصنوعی برخلاف چمن طبیعی آب را جذب خود نمی کند و تنها کاری که انجام می دهد این است که به سادگی آن را از طریق زمین به فاضلاب تخلیه می کند. در حالی که هنگام نصب چمن مصنوعی زهکشی هایی تعبیه شده است تا در هنگام باران، آب های اضافی آنجا جمع شده و هدر نرود. در نتیجه، با برداشتن آب اضافی می توان برای آبیاری گیاهان و درختان استفاده کرد.

در این مقاله به بررسی دلایل انتخاب چمن مصنوعی و تاثیر مثبت آن بر حفظ محیط زیست اشاره کردیم. اگر علاقه مند هستید اطلاعات جامع تری در حوزه چمن مصنوعی کسب کنید، مقاله 5 واقعیت درباره چمن مصنوعی را از سایت بهار نیوز مطالعه کنید.

بررسی کلی چمن طبیعی با چمن مصنوعی

 6 دلیل برای اینکه چمن مصنوعی برای محیط زیست بهتر است

بطور کلی هیچ ‌وقت نمی‌توانیم یک چیز را به‌طور مطلق خوب یا بد بدانیم. پس بهتر است از زوایای مختلف و بسته به دیدگاه خود چمن مورد نظر را با توجه به شرایط زندگی تهیه کنید. به عنوان مثال، اگر شما در یک منقطه کویری زندگی می کنید، اکثر اوقات با مشکل کمبود آب مواجه هستید، پس بهتر است از چمن مصنوعی برای منزل یا مکان دلخواه خود استفاده کنید.

  • تلگرام
  • واتساپ
به نظر شما این پست خوب بود؟ اگر پسندیدید حتما امتیاز دهید!