4 روش عالی و فوری برای تمیز کردن ظروف مسی در منزل

امروزه ظروف مسی جایگاه خاصی بین خانواده های ایرانی پیدا کرده اند و از قدیم ظروف مسی از جمله ظروفی بوده اند که بین آشپزهای حرفه ای طرفداران زیادی داشته اند.

ولی از آنجایی که فعال بودن فلز مس باعث اکسید شدن سریع آن می شود ، باعث دلزدگی بسیاری از افراد می شود.  با ما همراه شوید تا 4 روش خانگی بسیار آسان و کاربردی را برای تمیز کردن لکه ها و سیاهی های ظروف مسی یاد بگیریم.

در ادامه این مطلب با ذکر روشی مطمئن و دائمی به شما عزیزانی که عاشق ظروف مسی هستید ، خواهیم گفت که چگونه برای همیشه از سختی های  اکسید شدن و یا لکه دار شدن ظروف مسی تان رها شوید و برای همیشه ظرفی تمیز و براق داشته باشید حتی اگر در مناطقی با آب و هوای  مرطوب زندگی میکنید!!

4 روش عالی و فوری برای تمیز کردن ظروف مسی در منزل

 • روش اول: ترکیب سرکه + نمک + آرد

این سه ماده را باهم ترکیب کرده و به شکل خمیری روان در می آوریم . سپس با کمک پنبه ، تکه ای پارچه نسبتا نرم و یا اسکاچ ، قلم مو نرم از موادمان روی ظرف مسی میکشیم. پروسه تمیز کاری را تا جایی ادامه می دهیم که تمامی لکه ها به طور کامل پاک شوند.

سپس ظرف را با مایع ظرفشویی و آب به خوبی میشوییم و ظرف را با دستمال پارچه ای خشک میکنیم.

از این روش نه تنها برای قسمت بیرونی ظروف مسی بلکه برای داخل ظروف مسی و همان قسمتی که قلع اندود یا سفیدکاری شده میتوانید استفاده کنید.

و اما نکاتی که موقع تمیز کاری ظروف مسی باید به آنها توجه کنید

 1. به هیچ عنوان در طول زمان تمیز کردن ظرفتان ، مشغول انجام کار دیگری نشوید که مدت طولانی مواد روی آن بماند. چرا که منجر به از بین رفتن جلای ظرفتان می شود.
 2. در زمان تمیز کاری سرعت عمل بالایی داشته باشید و با فشار بیشتری مواد را روی ظرف بکشید که تمام لکه ها تمیز شوند.
 3. بعد از شستن و خشک کردن ظرفتان ، ظروف خود را به کمک دستمال پارچه ای نخی و مقداری روغن گیاهی پالیش کاری کنید (همانند واکسی های قدیم که کفش ها را با پراچه پالیش میکردند) تا براق شود.
 4. در این روش بهتر است از سرکه صنعتی قرمز استفاده نمایید که تاثیر بیشتری داشته باشد.
 5. اگر آرد در دسترس تان نبود هیچ گونه ایرادی ندارد و این ترکیب را با همان نمک یا مقداری جوش شیرین و سرکه میتوانید استفاده کنید.

4 روش عالی و فوری برای تمیز کردن ظروف مسی در منزل

 • روش دوم: ترکیب آبلیمو (یا لیموترش) + نمک (یا جوش شیرین)

مقداری آب لیموترش را به همراه نمک و یا جوش شیرین به روی ظروفتان بمالید و بعد از اینکه تمام لکه ها تمیز شدند ظرفتان را به خوبی بشویید و خشک کنید.

تمامی نکاتی که در روش قبلی گفته شد در این روش هم بایستی رعایت کنید تا به نتیجه مطلوب برسید.

 • روش سوم : سس گوجه فرنگی / رب گوجه فرنگی و یا رب انار ترش

مقداری سس کچاپ ، رب گوجه فرنگی صنعتی و یا رب انار ترش صنعتی را به کمک اسکاچ یا تکه ای از حوله روی ظرفتان بمالید و یک الی دو دقیقه منتظر بمانید.

سپس به کمک همان اسکاچ و یا حوله شروع به تمیز کردن لکه ها کنید البته با فشار بیشتر. بعد از تمیز شدن لکه ها ظرفتان را بشویید و خشک و پالیش کنید تا ظرف تان براق و تمیز شود.

اگر قصد خرید ظروف مسی را دارید حتما تا انتهای این مطلب همراه ما باشید تا به شما بگوییم چه نوع ظروفی تهیه کنید که برای همیشه رنگ شان ثابت و براق باقی بماند و دچار اکسید شدن نشوند.

 • روش چهارم: استفاده از جلادهنده جلاسنج

4 روش عالی و فوری برای تمیز کردن ظروف مسی در منزل

جلادهنده را میتوانید از تمام رنگ و ابزار فروشی های محل زندگی تان با هزینه بسیار مقرون به صرفه تهیه کنید.

در این روش سطح ظرفتان حتما باید خشک باشد. سپس مقداری از جلاسنج را به کمک حوله یا پنبه روی ظرف مسی تان بمالید و شروع به تمیزکاری کنید.

در این روش سرعت تمیز شدن لکه ها به خاطر قدرت پاک کنندگی ماده جلادهنده بسیار بالاتر از روش های دیگر است. بعد از اینکه ظرفتان تمیز شد ، آن را بشوید و خشک کنید

در هنگام استفاده از جلادهنده جهت اطمینان از عدم ایجاد حساسیت های پوستی، میتوانید از دستکش استفاده نمایید.

نکته! اگر لکه های سیاهی روی ظروف مسی تان قدیمی هستند حتما از روش جلادهنده استفاده کنید که بهترین نتیجه را بگیرید.

قدرت پاک کنندگی جلادهنده به خاطر شیمیایی بودن آن بیشتر است و از طرفی به علت پایین بودن حالت اسیدی آن براقیت ظرفتان حفظ میشود ولی بهتر است بعد از شستشو به کمک دستمال پارچه ای نرم پالیش کنید که در درازمدت ظرف مسی تان براق بماند.

نکته قابل توجه!

تمامی روش های گفته شده برای تمیز کردن ظروف مسی برای تمیز کردن قسمت سفید شده ظروف مسی هم قابل استفاده هستند.

4 روش عالی و فوری برای تمیز کردن ظروف مسی در منزل

 • و اما چه نوع ظروف مسی در بازار هستند که هیچ وقت اکسید نمیشوند و نیازی به تمیزکردن با روش های خانگی و غیرخانگی ندارند؟

امروزه با پیشرفت علم و فناوری در بسیاری از زمینه ها ، توانسته ایم در زمینه ظروف مسی به فناوری نانو دست پیدا کنیم.

شاید این سوال در ذهن شما ایجاد شد که فناوری نانو چه کمکی به اکسید نشدن ظروف مسی میکند؟

تمام ظروف مسی مس جان طی یک پروسه سخت و داخل کوره های بزرگ و مخصوص ، نانو و یا آنتی اکسید میشوند تا برای همیشه تمیز و براق باقی بمانند.

این پوشش همانند یک عایق از ظرف مسی شما در برابر رطوبت هوا محافظت میکند و اجازه اکسید شدن به ظرف تان نمیدهد. بنابراین دیگر نیازی نیست هر از چنذ گاهی ظروف تان را با روش های گفته شده تمیز کنید.

قابل ذکر است مجموعه مس جان برای نانو کردن ظروف مسی در هنگام خرید از شما هزینه اضافه تر دریافت نخواهد کرد و تمام این هزینه به عهده این مجموعه میباشد.

 • تلگرام
 • واتساپ
به نظر شما این پست خوب بود؟ اگر پسندیدید حتما امتیاز دهید!