کابینت وکیوم طراحی خاص سبک کلاسیک و مدرن

ویژگی منحصر به فرد کابینت وکیوم که آن را در دسته بندی جدا قرار میدهد، روکش وکیوم و ابزارخوردگی جذاب آن است.

در این مقاله میخواهیم به تمام ویژگی‌های کابینت‌های وکیوم بپردازیم، که از چه موادی ساخته شده است، چه معایب و مزایایی دارد و به طور کلی اینکه کابینت وکیوم چیست؟

خیلی‌ها فکر میکنند کابینت وکیوم یا همان ممبران از متریال و مصالح دیگری به جزء چوب تشکیل شده است در صورتی که این باور غلط است و ما در این مقاله به تمام نکات مربوط به کابینت‌های وکیوم میپردازیم، در واقع چیزی که این کابینت‌ آشپزخانه را در دسته بندی جدا قرار میدهد فرآیند ساخت این نوع کابینت‌ها میباشد که در ادامه آن را بررسی میکنیم.

کابینت وکیوم طراحی خاص سبک کلاسیک و مدرن

کابینت وکیوم چیست و چگونه ساخته میشود؟

آن چیزی که امروزه کابینت وکیوم نام گذاری میشود، کابینتی با متریال چوب و یا همان ام دی اف و حتی نئوپان میباشد و در واقع این نوع کابینت‌ها با نوعی ورق‌های پی وی سی وکیوم میشوند. آن چیزی که این کابینت‌ها را خاص کرده است نوع طراحی و ابزار خوردگی یا حکاکی‌های بکار رفته روی این نوع کابینت‌ها میباشد.

و اما مهم ترین فرق کابینت‌های وکیوم با سایر کابینت‌ها چیست؟

یکی از سوالاتی مهمی که وجود دارد این است که فرق این کابینت با سایر کابینت ها چیست، همانطور که گفتیم فرق این نوع کابینت‌ها در روکش اجرایی آن‌ها که ورق‌های پی‌وی‌سی وکیوم شده میباشد هستند.

وکیوم کردن به چه معناست؟

در واقع وکیوم کردن آخرین مرحله و جزوء مهم‌ترین قسمت ساخت این کابینت‌ها میباشد، به صورتی که ورقه‌های پی وی سی بعد از سمباده کاری و از بین بردن گرد و غبار، ابزار خورده میشود و سپس با ماشین آلات مخصوص ورق‌های پی وی سی اصطلاحا بر روی آن ها وکیوم میشود.

کابینت وکیوم طراحی خاص سبک کلاسیک و مدرن
صفحه جدید ما را دنبال کنید

وکیوم کردن به معنای از بین بردن خلاء میباشد، یعنی برای نصب روکش‌ها هوای بین ام دی اف و روکش‌ها را از بین میبرند.

اما شاید برای شما هم این سوال به وجود آمده باشد که کابینت وکیوم چیست؟ کابینت وکیوم همان ممبران است که به نام وکیوم هم شناخته شده است.

چگونگی ابزار خوردگی کار

همانطور که میدانید دلیل تمایز این نوع کابینت ها با سایر کابینت‌های دیگر در ابزار خوردگی آن‌ها  و سبک کلاسیک آن میباشد و اجرای طرح به این صورت است که ابتدا طرح‌ها بر روی ورقه‌های ام دی اف توسط دستگاهCNC  حک میشود و سپس وکیوم میگردد، البته بعد CNC کردن کار میتوان آن را با پلی اورتان رنگ نمود که دیگر نیازی به وکیوم کردن کار نمیباشد که البته این کار کمی پرهزینه است.

کابینت وکیوم طراحی خاص سبک کلاسیک و مدرن

قیمت کابینت وکیوم

از مزایای مهم کابینت‌های وکیوم مقرون به صرفه  بودن آن ها میباشد. شاید برای شما تعجب آور باشد اگر قیمت این نوع کابینت‌ها جزوء مزایا آن حساب شود، زیرا قیمت آن ها از دیگر کابینت‌ها و کابینت‌های ام دی اف بیشتر است. در واقع شما  اگر بعد از بازسازی منزل خود قصد اجرای یک کابینت تمام چوب را داشته باشید، باید هزینه‌ی زیادی پرداخت کنید که یک کار کلاسیک و شیک را داشته باشید و با توجه به این  موضوع که شباهت این نوع کابینت‌ها به تمام چوب‌ها بیشتر است. بنابراین استفاده از آن‌ها میتواند مقرون به صرفه باشد و همچنین دلیل افزایش قیمت این نوع کابینت‌های کلاسیک با کابینت‌های مدرن، وجود طرح‌ها و نقش‌های پیچیده‌ی آن نیز میباشد.

مزایا و معایب کابینت وکیوم

مزایای کابینت وکیوم شاهکار سبک کلاسیک

1- کابینت‌های وکیوم به دلیل نداشتن گره و داشتن فشردگی و استحکام محدودیت‌های کابینت چوبی را ندارد و همچنین به دلیل طرح روکش خود حس طبیعی کابینت چوبی را نیز القا میکند.

2- استفاده از فضاهای پرت مانند ستون‌ها و جایگذاری اکسسوری‌ها و ساماندهی وسایل آشپزخانه به وسیله‌ی آن

3- کابینت های وکیوم به دلیل داشتن روکش pvc در مقایسه با کابینت‌های دیگر مقاومت بیشتری در برابر رطوبت دارند.

کابینت وکیوم طراحی خاص سبک کلاسیک و مدرن

 معایب کابینت وکیوم

1- باتوجه به اینکه این کابینت با ورقه های پی وی سی وکیوم میشوند و طرح‌های حکاکی شده‌ی زیادی دارند باید در هنگام نصب توجه زیادی به این موارد داشته باشیم و باید به افراد مطمئن رجوع کنیم و همچنین از اجرای طرح‌های ظریف پرهیز کنیم.

2- اگر اجرای مرحله‌ی وکیوم به خوبی انجام نشود و از چسب‌های مرغوب استفاده نشود، ممکن است بعد از مدتی فاصله این دو یعنی روکش‌ها و ام دی اف باد کند، بنابراین باید در هنگام اجرا به این موضوع توجه زیادی کرد.

3- استفاده از روکش‌های مخصوص و مرغوب نیز برای این نوع کابینت اهمیت زیادی دارد، زیرا اگر از روکش‌های مناسب استفاده نشود به دلیل حساسیت این نوع روکش‌ها در برابر آفتاب ممکن است تغییر رنگ ایجاد کند.

4- نگهداری و تعمیر این نوع کابینت‌ها کمی سخت است.

5- یکی از معایب این کابینت‌ها این است که در صورت نیاز به تعمیر بخشی از کابینت و یا اضافه نمودن باکس جدید، خیلی سخت و به نوعی ناممکن است که با همان طرح و رنگ ورق قبلی بتوانید آن را تعمیر و یا باکس جدیدی اضافه کنید، زیرا هر کدام از این ورقه‌ها از شرکت‌های گوناگون ممکن است تولید شود و پیدا کردن همان رنگ و با همان طرح قبلی ممکن است ناممکن باشد.

پاخور، زیرچراغی و تاج کابینت وکیوم

پاخور: از پاخور برای مخفی کردن پایه‌های کابینت زمینی استفاده میشود و قطعه‌ای است که معمولا 5/13 سانتی متر عرض دارد و طول آن دو برابر میشود و اندازه آن دلخواه است و بستگی به متراژ آشپزخانه دارد.

زیرچراغی: زیرچراغی همانطور که از اسمش پیداست نور مخفی در پشت آن قرار میگیرد و قطعه‌ای با عرض 6 سانتی متر است که در کابینت‌های هوایی استفاده میشود.

تاج: تاج کابینت وکیوم یکی از زیباترین بخش‌های این کابینت است که که در بالای کابینت نصب میشود. عرض تاج معمولا 10 سانتی متر است و در زیر آن یکی زیرتاجی کار گذاشته میشود تا تاج جلوتر آمده و جلوه‌ی زیباتری داشته باشد.

طرح کلاسیک کابینت وکیوم که آشپزخانه‌ای شبیه قصر میسازد

طرح‌های سنتی و کلاسیک همیشه مورد پسند ایرانیان واقع شده است و همین طور حکاکی و منبت کاری و تزیینات سرستون‌ها از ویژگی‌های اصلی این نوع کابینت‌ها به شمار می آید.

در گذشته این نوع کابینت‌ها از چوب‌های طبیعی و منبت کاری و تزیینات آن به صورت دستی انجام میشد که علاوه بر این زمان زیادی باید صرف این کار میشد و هزینه بسیاری هم به همراه داشت.

همچنین در کابینت‌های ام دی اف به دلیل اجرای روکش یا همان لمینت امکان اجرا طرح ها وجود ندارد، امروزه با پیشرفت تکنولوژی CNC در صنعت آهن و شیشه و همچنین استفاده از آن برای چوب و طراحی و ایجاد نقش‌های زیبا باعث سهولت کار شده است و همچنین این نوع کابینت ها به خوبی جایگاه خود را در آشپزخانه‌های امروزی پیدا کرده است.

کابینت وکیوم طراحی خاص سبک کلاسیک و مدرن

طرح های کابینت وکیوم جدید و مدرن

در زیر عکس‌هایی از جدیدترین و شیک‌ترین مدل های کابینت وکیوم میبینید که آشپزخانه‌ای لوکس و بسیار زیبا را برای شما به ارمغان می‌آورد.

  • جهت طراحی و اجرای انواع کابینت و مشاوره و استعلام قیمت با مجموعه ساختمانی پرهام تماس بگیرید.

تلفن: 02176710898

موبایل: 09120285635

کابینت وکیوم طراحی خاص سبک کلاسیک و مدرن

  • تلگرام
  • واتساپ
به نظر شما این پست خوب بود؟ اگر پسندیدید حتما امتیاز دهید!