طرح های جدید کابینت رنگ روشن در آشپزخانه های مدرن و سنتی

 

کابینت رنگ روشن سادگی و تنوع بسیار زیادی در آشپزخانه ایجاد می کند اما با این وجود بازهم خیلی ها از مزایای آن استفاده نمی کنند. حتی در آشپزخانه های کوچک که رنگ روشن الویت اول را دارد بازهم از کابینت های تیره رنگ مثل قهوه ای پر رنگ استفاده می شود که فضای آشپزخانه را خیلی دلگیر و گرفته نشان می دهد. اما در مقابل رنگ روشن مانند سفید با پخش کردن نور در اطراف آشپزخانه، آنرا بزرگتر از چیزی که هست به تصویر می کشد. بعلاوه رنگ روشن سفید، خاکستری و کرم خیلی عالی با سایر رنگ های موجود در آشپزخانه در قسمت کاشی ها و ظروف دکوری و پذیرایی ترکیب می شود.

اما در مقابل یکی از معایب کابینت رنگ روشن، حساس بودن آنها به لک و کثیفی است طوری که خیلی سریع لک و خش بروی زیبایی ظاهری آنها تاثیر می گذارد و همیشه باید با دستمال مخصوص سطح کابینت ها را تمیز نگه دارید. بنابراین بازهم این سوال پیش می آید که آیا واقعا کابینت های رنگ روشن مانند سفید مناسب آشپزخانه هستند یا خیر؟ جواب بسیاری از طراحان داخلی حرفه ای “بله” است. مدل های زیر دلیلی بر این مدعا هستند.

همانطور که گفتیم شاید یکی از دلایل مهم عدم استفاده از کابینت رنگ روشن در آشپزخانه های کوچک، تصور بر گرفتگی چرک و کثیفی و زودتر آلوده نشان دادن این کابینت هاست که البته شاید عده ای این تصور را قبول داشته باشند اما در عمل نمی توان خیلی به آن اهمیت داد! زیرا بانوان ایرانی به شدت نسبت به نظافت و تمیزی محیط آشپزخانه اهمیت می دهند. از طرفی این روزها دیگر مانند سالیان دور نیست که تمامی دود و بخار و بوی غذا در آشپزخانه ها رسوب کند بلکه وسایلی مانند هودها اختراع و استفاده می شوند که تمامی این عوامل آلوده کننده را به بیرون هدایت کرده و نگرانی کمتری از بابت کثیف شدن و چرک شدن کابینت روشن وجود دارد.

کابینت-رنگ-روشن (23)

کابینت-رنگ-روشن (25)

اگرچه سفید، رنگی عالی برای بزرگ تر نشان دادن فضا و محیط آشپزخانه است اما توصیه می شود در کنار این رنگ از رنگ دومی نیز استفاده شود تا یکنواختی و تک رنگی فضا از بین برود. مدلی که در دو شکل ابتدایی زیر مشاهده می کنید ترکیب های مختلف رنگی را به شیوه ای هوشمندانه وارد دکوراسیون فضا کرده است.  کابینت های سفید در کنار کاشی های ریز سبز رنگ و صفحه روکابینتی چوبی فضایی بسیار گرم و دلپذیر و در عین حال جادار در این آشپزخانه خلق کرده است.

اصولاً استفاده از تک رنگ در هر زمینه ای و با هر کاربردی نمی تواند مناسب بوده و حتی سبب تاثیر منفی بر روی چشمها و روان افراد می شود. برای شکستن چنین فضایی می بایستی حتماً از رنگ دوم استفاده کنید تا هم فضا بسیار مدرن تر، زیباتر و دوست داشتنی تر دیده شود و هم زیبایی واقعی رنگها، با تنوع و کنار هم بودن بیشتر نشان داده شود. در تصاویر زیرمی توان این موضوع را به وضوح مشاهد کرد؛ استفاده از صفحه های روکابینتی قهوه ای روشن که سبب زیبایی بسیار خیره کننده دکوراسیون آشپزخانه و همچنین بسیار زیباتر شدن کابینت رنگ روشن شده است.

اینستاگرام اتاق
صفحه جدید ما را دنبال کنید

کابینت-رنگ-روشن (1)

کابینت-رنگ-روشن (2)

کابینت-رنگ-روشن (3)

کابینت رنگ روشن قطعا می تواند یک آشپزخانه کوچک را بزرگتر یا اینکه حداقل آنرا بازتر نشان دهد. اما اگر فضا خیلی کوچک است مانند آشپزخانه ای که در شکل اول آورده شده، توصیه می شود در کنار رنگ یکدست سفید کابینت ها، از قفسه ها باز روی دیوار نیز استفاده کنید. همانطور که در بیشتر آشپزخانه های مدرن و امروزی دیده می شود، وقتی کابینت ها یکدست سفید و روشن است، حتما سعی کنید کفپوش آشپزخانه چوبی یا حداقل دارای تضاد با رنگ دیوارها و کابینت ها باشد. این کار در هر آشپزخانه ای با هر سبکی، خیلی عالی جواب می دهد.

کابینت-رنگ-روشن (5)

کابینت-رنگ-روشن (4)

کابینت-رنگ-روشن (6)

کابینت-رنگ-روشن (8)

همانطور که در بالا گفتیم رنگی مانند سفید و به طور کلی رنگ های روشن یکی از بزرگترین معایبشان به نمایش گذاشتن سریع هر گونه لک و کثیفی است. حتی بغیر از لک، خط و خش را نیز خیلی واضح نشان می دهند.  اما با این حال بازهم ارزش دارد چنین چیزهایی را قربانی کرده و از مزایای بی شمار رنگ سفید و روشن استفاده کرد. آشپزخانه ای که در شکل اول مشاهده می کنید دقیقا همین شرایط دارد. کابینت های سفید با قسمت بندی جالب تا سقف کشیده شده اما بازهم بر فضا غلبه نکرده و همه چیز متعادل و بجا بنظر می رسد.
همچنین برای متنوع کردن و سبک تر کردنِ فشار روانی تک رنگ سفید، از رنگ های قهوه ای و دیگر رنگ ها مثل نقره ای در قسمت های مختلف آشپزخانه ها استفاده شده که راهکاری بسیار مناسب و توصیه شده می باشد. کابینت رنگ روشن نه تنها می تواند آشپزخانه های بسیار بسیار کوچک را بزرگ نشان دهد، دقیقاً با همین فرمول نیز می تواند آشپزخانه های بزرگ را بسیار بزرگتر و فراختر جلوه دهد، این همان ترفندی ست که بسیاری افراد برای طراحی و همچنین دکوراسیون آشپزخانه منزل خود در پی آن بوده و هستند.

کابینت-رنگ-روشن (10)

کابینت-رنگ-روشن (13)

کابینت-رنگ-روشن (7)

وقتی صحبت از فضای کوچک می کنم، منظورم به معنای واقعی کلمه کوچک است، مثلا آشپزخانه ای که نهایتا 5 متر مساحت دارند، آشپزخانه ای که در شکل اول پایین مشاهده می کنید چنین شرایطی دارد. استفاده از هر رنگ دیگری بغیر از سفید برای کابینت ها و دیوارها در این آشپزخانه نتیجه ای بد و نامطلوب در پی میداشت اما برای اینکه فضا خیلی یکنواخت و سرد بنظر نرسد بازهم از رنگ های دیگر با تن متفاوت مانند خاکستری در کف و لوازم چوبی بروی قفسه و سقف، استفاده شده است.

کابینت-رنگ-روشن (12)

کابینت-رنگ-روشن (14)

کابینت-رنگ-روشن (15)

کابینت-رنگ-روشن (17)

ایجاد یک آشپزخانه سفید و روشن با کمک گیزی از کابینت رنگ روشن در کنار پنجره ای نسبتا بزرگ کاری ساده و آسان است. اما وقتی پنجره ای در کار نباشد کار سخت تر خواهد شد. در چنین شرایطی باید بروی نورپردازی آشپزخانه و همینطور جنس روکش کابینت ها توجه ویژه ای داشت. روکش کابینت هایگلاس در چنین محیط هایی می تواند خیلی کمک کننده باشد زیرا خود کابینت ها مانند منبع نور ثانویه عمل کرده و فضا را کاملا روشن و باز نشان می دهند. برای جلوگیری از سردی بیش از حد فضا مانند همیشه توصیه می شود از رنگ های گرم مانند رنگ چوب یا سبز و زرد استفاده کنید.

کابینت-رنگ-روشن (11)

کابینت-رنگ-روشن (19)

کابینت-رنگ-روشن (21)

کابینت-رنگ-روشن (20)

کابینت-رنگ-روشن (16)

کابینت-رنگ-روشن (18)

کابینت-رنگ-روشن (22)

کابینت-رنگ-روشن (24)

کابینت-رنگ-روشن (27)

کابینت رنگ روشن

کابینت-رنگ-روشن (26)

تصاویر بیشتر:

طرح های جدید کابینت رنگ روشن در آشپزخانه های مدرن و سنتی

طرح های جدید کابینت رنگ روشن در آشپزخانه های مدرن و سنتی

طرح های جدید کابینت رنگ روشن در آشپزخانه های مدرن و سنتی

طرح های جدید کابینت رنگ روشن در آشپزخانه های مدرن و سنتی