چیدمان پذیرایی مستطیل شکل بسیار جذاب در آپارتمان های امروزی   

چیدمان پذیرایی مستطیل شکل شرایط و قوانین مربوط به خودش را دارد که در صورت رعایت و عمل به آنها نتیجه ای مناسب و مطلوب حاصل خواهد شد. در ادامه پست پیشین راجب به چیدمان پذیرایی ال شکل، به نوع دیگری از چیدمان پذیرایی می رسیم که در بیشتر خانه ها و آپارتمان های امروزی مرسوم است.

شاید یکی از مهمترین دلایل استفاده فراوان از چیدمان پذیرایی مستطیل کمبود فضا، علاقه صاحبخانه به چنین چیدمانی و مواردی از این دست باشد. امروزه در اکثر منازل می توان این نوع چیدمان و دکوراسیون وسایل منزل را مشاهده نمود که در ابعاد و اندازه های مختلف اجرا شده است. البته طراحی و نوعی معماری ساختمان نیز در انتخاب چیدمان مستطیل شکل پذیرایی بی تاثیر نیست و در اغلب موارد این موضوع یکی از مهمترین مسائلی ست که صاحبخانه را به سمت استفاده از چنین چیدمانی سوق می دهد.

بعضی پذیرایی ها به قدری باریک و دراز هستند که وقتی وارد آنها می شوید، یاد مسیر باریک و طویل سالن بولینگ می افتید که در انتها هدف های برای زدن چیده شده اند! بعضی دیگر هم بقدری بد چیده شده اند که حس بودن در یک تونل زیرگذر را در ذهن تداعی می کنند!  اگر پذیرایی خانه شما هم چنین است، توصیه های آورده شده در این پست می تواند راهکار و ایده های مناسبی برای دیزاین شیک و کاربردی اتاق پذیرایی را پیش رویتان قرار بدهد.

چیدمان-پذیرایی-مستطیل (2)

یکی از مشکلات اصلی برای چیدن مبلمان در پذیرایی مستطیلی، تعیین راهی مشخص برای عبور و مرور افراد است. اولین کاری که باید از انجام آن پرهیز کنید، قرار دادن این راه بین میز جلو مبلی و مبلمان اصلی است. در شکل زیر آپارتمانی را مشاهده می کنید که پذیرایی مستطیل شکل با سقف های بلند دارد؛ سقف بلند باعث شده حتی از حد معمول هم باریک تر بنظر رسد اما با چیدمان درست مبلمان در این پذیرایی مستطیلی و قرار دادن راه درست برای رفت و آمد، تا حد زیادی مشکل کمبود فضا حل شده است. انتهای پذیرایی نیز یک تراس قرار گرفته که باعث شده فضا روشن و دلباز دیده شود.
طراح این آپارتمان توانسته مشکل ارتفاع زیاد سقف و باریک به نظر رسیدن این پذیرایی را با قرار دادن نورگیری بزرگ جبران کرده و به این شکل، این قسمت از آپارتمان را از حالت قوطی بودن خارج کند. چیدمان پذیرایی مستطیل شکل نیز این طراحی مناسب را کامل کرده است. همچنین در چنین فضاهایی معمولاً برای کاهش فشارِ این موارد از چراغ آویزهای سقفی در مدل های مختلف، لوسترهای متنوع و بزرگ و مواردی از این دست هم استفاده می کنند تا این سقف بلند نه تنها به نقطه ضعف تبدیل نشده بلکه یک نقطه قوت بسیار زیبا و با ارزش تلقی گردد.

چیدمان-پذیرایی-مستطیل (20)

در عکس زیر باز هم نمای دیگری از اتاق پذیرایی بالا را مشاهده می کنید. درب ورودی خانه درست در انتهای دیگر پذیرایی قرار گرفته است، بنابرین مبلمان به یک جهت چیده شده تا رفت و آمد در یک خط مستقیم بین مبلمان و شومینه صورت بگیرد. میز جلو مبلی طرحی عثمانی دارد و نزدیک مبل راحتی ال قرار گرفته است، طوریکه می توانید پاهای خود را بروی آن نیز دراز کنید. در این صورت دیگر هیچ کس نمی تواند از فضای بین میز و مبل عبور کند. نکته دیگر در مورد چیدمان پذیرایی مستطیل شکل استفاده صحیح از فرش است. اندازه فرش طوری تعیین شده که افراد می توانند بدون قدم گذاشتن روی آن، از کنارش رد شده و به سمت دیگر بروند با این کار مرز رفت و آمد دقیقا مشخص شده است.
می توان گفت در مواردی که منزلی دارای یک پذیرایی دراز و کشیده و یا دارای پذیرایی با شرایط نرمال اما تصمیم برای استفاده چیدمان پذیرایی مستطیل می باشد نمی توان مانند آپارتمان های خیلی بزرگ و فراخ با خیالی راحت برای خرید مبلمان و سایر وسایل اقدام کرد! بلکه بایستی ابتدا شرایط مکان را در نظر گرفت، نوع چینش وسایل را به خوبی بررسی کرد و سپس اقدام به خرید تک تک آنها کرد. به این شکل می توان دقیقاً مانند تصویر زیر به یک چیدمان بسیار زیبا و استادانه مستطیل شکل برای پذیرایی دست یافت که تمامی اجزاء دقیقاً سر جای خود و به زیبایی هرچه تمامتر قرار گرفته اند.

چیدمان-پذیرایی-مستطیل (8)

چیدمان پذیرایی مستطیل شکل دوم نیز همان شیوه بالا را در پیش گرفته اما با این تفاوت که راه رفت و آمد پشت مبلمان پذیرایی قرار گرفته است. برای چنین سیستمی اتاق پذیرایی تان باید مقدار عریض تر باشد تا بهترین نتیجه را بگیرید. باز نگهداشتن فضا در یک قسمت از اتاق برای رفت و آمد، فضای بیشتری در اختیار چینش اصلی مبلمان پذیرایی قرار می دهد. این خانه هم سقفی بلند داشته که مالک آنرا به دو طبقه تقسیم کرده است. طبقه اول پذیرایی و آشپزخانه قرار دارد و طبقه دوم اتاق خواب ها، نشیمن، حمام و سرویس بهداشتی تعبیه شده است.

چیدمان-پذیرایی-مستطیل (9)

روش دیگر چیدن مبلمان در گوشه انتهایی پذیرایی مستطیلی است. در شکل زیر مشاهده می کنید که مبلمان به گوشه اتاق برده شده و رفت و آمد دقیقا از قطر فرش صورت می گیرد. قرار گرفتن مبلمان در یک سمت و کنسول همراه با آینه در سمت دیگر، راه عبور و مرور را کاملا مشخص کرده است. نکته مهم دیگر پرهیز از قرار دادن صندلی یا مبل اضافه برای نشستن است. اکثر ما عادت داریم با قرار دادن صندلی یا مبل اضافه، فضای نشستن خانه را زیادتر کنیم در صورتی که مهمانان خیلی کم به خانه می آیند اما فضای پذیرایی بیخودی گرفته و شلوغ می شود. بجای این کار سعی کنید از مبلمان چندکاربره استفاده کنید، در چیدمان پذیرایی مستطیل شکل زیر بصورت هوشمندانه میز جلو مبلی را عثمانی انتخاب کرده تا هم نقش میز را بازی کند و هم فضایی برای نشستن فراهم کند.

چیدمان-پذیرایی-مستطیل (10)

چیدمان-پذیرایی-مستطیل (14)

یکی دیگر از توصیه های مهم در چیدمان پذیرایی مستطیل شکل قرار دادن مبلی هم عرض با اتاق است. در عکس اول اگر مبل بزرگ را روبروی شومینه قرار می دادند به محض قرار گیری میز جلو مبلی مجبور بودید از میان فضای نشت و برخاست رفت و آمد کنید، بعلاوه اتاق هم طویل تر و باریک تر بنظر می رسید که شبیه آنچه در بالا گفتیم یعنی یک تونل می شد! با قرار دادن مبل دونفره کوچکتر، هم فضای کافی برای نسشتن فراهم شده و هم فضای کافی برای رفت و آمد.

چیدمان-پذیرایی-مستطیل (11)

اتاق بعدی هم از روش بالا استفاده می کند. عرض این اتاق فقط 3.5 متر است، اما چینش درست مبلمان باعث شده چشم ها متوجه کوچکی و باریکی فضا نشوند، بخصوص مبل دو نفره قرمز رنگی که در انتهای اتاق قرار گرفته است به ایجاد این حس کمک بسزایی می کند. در صورت نبودن این مبل زیبا در مقابل پنجره بزرگ، اتاق باریک، طویل و بی انتها بنظر می رسید.

چیدمان-پذیرایی-مستطیل (12)

و در ادامه مدل های دیگر:

چیدمان-پذیرایی-مستطیل (1)

چیدمان پذیرایی مستطیل شکل مدرن

چیدمان-پذیرایی-مستطیل (3)

چیدمان پذیرایی مستطیل به شکل اروپایی

چیدمان-پذیرایی-مستطیل (4)

چیدمان-پذیرایی-مستطیل (5)

چیدمان-پذیرایی-مستطیل (6)

چیدمان پذیرایی مستطیل شکل همراه با میز تلویزیون

چیدمان-پذیرایی-مستطیل (7)

چیدمان پذیرای مستطیل مانند منزل ترکیه ای

چیدمان-پذیرایی-مستطیل (13)

چیدمان-پذیرایی-مستطیل (15)

چیدمان پذیرایی مستطیل شکل مدرن و زیبا

چیدمان-پذیرایی-مستطیل (16)

مبل در چیدمان پذیرایی مستطیل

چیدمان-پذیرایی-مستطیل (17)

دکوراسیون و چیدمان پذیرایی مستطیل شکل مدرن

چیدمان-پذیرایی-مستطیل (18)

چیدمان-پذیرایی-مستطیل (19)

چیدمان-پذیرایی-مستطیل (21)

تصاویر بیشتر:

چیدمان پذیرایی مستطیل شکل بسیار جذاب در آپارتمان های امروزی   

چیدمان پذیرایی مستطیل شکل بسیار جذاب در آپارتمان های امروزی   

چیدمان پذیرایی مستطیل شکل بسیار جذاب در آپارتمان های امروزی