نمونه ای عالی از چیدمان منزل به سبک اروپایی و اسکاندیناویایی

در بین تمامی گزینه ها برای چیدمان منزل به سبک اروپایی و غربی اگر نگویم محبوب ترین، یکی از محبوب ترین سبک ها، سبک اسکاندیناویایی است که رنگ های سفید و فضای بسیار روشن در آن حرف اول را می زنند. به همین خاطر امروزه در بسیاری از خانه های آپارتمانی که با مشکل کمبود فضا روبرو هستند، همین سبک انتخاب می شود. در سبک اسکاندیناویایی رنگ سفید، مبلمان خاکستری و چوب طبیعی حضوری چشم گیر دارند. خانه ای که در این مطلب بررسی خواهم کرد یکی از همین آپارتمان هاست که علی رغم مساحت کمش بسیار کاربردی و دلباز طراحی شده است.

از خصوصیات بارز چنین منازل و طرح هایی استفادۀ صحیح از تمامی فضاهای منزل است، در واقع اینجا هیچ نقطه ای از منزل هدر نخواهد رفت و طراح برای تمامی بخش ها برنامه ای مفصل خواهد داشت. اتفاقاً استفاده از رنگ سفید در دیوارها هم به همین دلیل است زیرا به این شکل، زمینه ای بسیار مشخص و واضح در دسترس خواهد بود تا بتوان برای کورترین نقاطی که با رنگ های تیره شاید مشخص و در دید نباشند نیز بتوان برنامه ریزی های اساسی داشت.

بهتر است قبل از شروع کمی درباره این منطقه خاص اروپا بیشتر بداینم. اسکاندیناوی ناحیه ای تاریخی و فرهنگی از شمال اروپاست که مساحتی بالغ بر 928 هزار کیلومتر مربع دارد. در این مساحت سه کشور نروژ، سوئد و دانمارک قرار گرفته اند که همگی تباری از نژاد وایکینگ ها دارند. کلمه اسکاندیناویا نیز از استانی در جنوبی ترین قسمت کشور سوئد بنام اسکانیا می آید که حتما نام آنرا بخاطر کامیون ها و اتوبوس هایش می شناسید. زبان مردم منطقه هم نوعی از زبان آلمانی است. خوب فکر می کنم همین مقدار کافی باشد در ادامه به معرفی این آپارتمان زیبا می پردازم.

چیدمان-منزل-به-سبک-اروپایی (1)

چیدمان منزل به سبک اروپایی و اسکاندیناویایی برای خانوادها بسیار لذت بخش خواهد چرا که همه اعضای خانواده را زیر یک سقف به یکدیگر متصل می کند. آپارتمان مورد بحث ما در کشور تایوان قرار گرفته ولی بسیار عالی سبک اسکاندیناویایی را پیاده کرده است. در  اتاق نشیمن این موضوع به خوبی خود را نشان می دهد. این اتاق خیلی راحت و شیک طراحی شده و بودن در آن واقعا لذت بخش خواهد بود. البته مهم ترین قسمت هر خانه ای مبلمانی آن است. مبل است که تعیین می کند یک اتاق شیک و راحت است یا خیر. این خانه نیز با استفاده از مبلمانی به سبک اسکاندیناویایی هستند فضا را بسیار شیک و راحت نشان می دهد.

با توجه به مساحت کم این خانه استفاده از چیدمان منزل به سبک اروپایی و به کار بردن اصولی و درست وسایل خانه، به خوبی توانسته فضای داخلی را بسیار جادار و بزرگ نشان دهد به شکلی که اصلاً احساس تنگی و محدودیت فضا به انسان دست نمی دهد. همچنین استفادۀ دقیق از مبلمان، یعنی بکار بردن فقط یک کاناپه به خوبی توانسته است هم طراحی داخلی و دکوراسیون منزل را کامل کند و هم نیاز افراد خانه برای نشستن و استراحت و یا تماشا کردن تلویزیون را برطرف نماید.

چیدمان-منزل-به-سبک-اروپایی (2)

چیدمان-منزل-به-سبک-اروپایی (3)

چیدمان-منزل-به-سبک-اروپایی (4)

چیدمان-منزل-به-سبک-اروپایی (5)

چیدمان-منزل-به-سبک-اروپایی (6)

یکی دیگر از مهم ترین بخش های سبک اسکاندیناویایی، رنگ ها هستند. در این سبک نمی توانید از رنگ های خیلی جذاب و روشن مانند سبز، قرمز، زرد، بنفش یا آبی استفاده کنید. اگر چنین رنگ هایی را زیاد از حد بکار ببرید، دیگر فرقی نمی کند که بهترین مبلمان بازار را خریداری کرده باشید یا خیر، منزلتان در هر صورت دیگر شیک و خاص دیده نخواهد شد. آپارتمان مورد بحث ما فقط از رنگ های گرم و آرامش بخش به اندازه کافی استفاده کرده که نتیجه آن هم عالی شده است.

چیدمان-منزل-به-سبک-اروپایی (13)

چیدمان-منزل-به-سبک-اروپایی (19)

چیدمان-منزل-به-سبک-اروپایی (21)

چیدمان-منزل-به-سبک-اروپایی (23)

چیدمان-منزل-به-سبک-اروپایی (22)

بعداز اتاق نشیمن و هال پذیرایی به آشپزخانه می رسیم که بسیار کاربردی و زیبا طراحی شده است. وجود قفسه ای باز در بالای جزیره کاشی کاری شده حال و هوای این قسمت خانه را بکل دگرگون کرده است. همانطور که می دانید نگهداری از گل و گیاه در آپارتمان های کوچک بخاطر کمبود فضا مشکل است اما این خانه راه حلی عالی را پیشنهاد می دهد. جزئیات در آشپزخانه بسیار زیاد است از کابینت ها گرفته تا لامپ های آویز بالا میز ناهارخوری و دیوار کاشی کاری شده بین کابینت ها و همینطور پشت گاز، هر کدام طرحی جذاب و البته متفاوت اما با یک تم رنگی دارند. نکته مهم در این آشپزخانه اینکه، تم کلی فضای داخلی با چیدمان منزل به سبک اروپایی در این محیط نیز رعایت شده و از همان رنگ هایی که در کل خانه استفاده کرده اند اینجا نیز به همان سبک و سیاق استفاده شده است. این موضوع می تواند سبب هماهنگی بیشتر و متصل نشان دادن آشپزخانه به کل منزل شده که می تواند سبب بزرگتر نشان دادن آشپزخانه و منزل شود.

چیدمان-منزل-به-سبک-اروپایی (7)

چیدمان-منزل-به-سبک-اروپایی (8)

چیدمان-منزل-به-سبک-اروپایی (9)

چیدمان-منزل-به-سبک-اروپایی (10)

چیدمان-منزل-به-سبک-اروپایی (12)

افراد بسیاری فکر می کنند نصب کردن تلویزیون صفحه تخت به تنهایی برای تزیین دکوراسیون دیوار اتاق نشیمن کافی است اما اینطور نیست. همانطور که در شکل زیر مشاهده می کنید، نصب شلف و قفسه اطراف تلویزیون، ظاهر بسیار جذاب تری به فضا داده است. پشت مبلمان اتاق نشیمن، دو عدد میز برای مطالعه و کار در نظر گرفته شده. این خانه برای یک خانواده سه نفره با فرزندی جوان است که نیاز به مطالعه و انجام تکالیف دارد، از طرفی پدر و مادر خانواده هم کارهای اداری انجام می دهند بنابراین وجود همچین فضایی بسیار لازم بود. طراحی این مکان هم به شکلی بسیار ساده و خلوت انجام شده است.

چیدمان-منزل-به-سبک-اروپایی (11)

چیدمان-منزل-به-سبک-اروپایی (12)

چیدمان-منزل-به-سبک-اروپایی (14)

چیدمان-منزل-به-سبک-اروپایی (15)

چیدمان-منزل-به-سبک-اروپایی (16)

چیدمان-منزل-به-سبک-اروپایی (18)

چیدمان-منزل-به-سبک-اروپایی (17)

در پایان به اتاق خواب ها و حمام و سرویس بهداشتی خانه می رسیم. بازهم در اینجا آثار چیدمان منزل به سبک اروپایی و مدرن خودنمایی می کند. اتاق خواب ها تا جای ممکن ساده و خلوت طراحی شده اند. تخت خواب اتاق فرزند خانواده کنار پنجره قرار داده شده تا از زیبایی آسمان بهره ببرد. در اتاق خواب والدین نیز یک تراس قرار گرفته که از طریق درب کشویی شیشه ای تمام قد قابل دسترسی است. این اتاق هم ساده اما بسیار لوکس و شیک طراحی شده است. حمام و سرویس بهداشتی نیز توسط کاغذ دیواری های طرح سرامیک تزیین شده اند تا هم ساده باشند و هم شیک.

چیدمان-منزل-به-سبک-اروپایی (24)

چیدمان-منزل-به-سبک-اروپایی (25)

چیدمان-منزل-به-سبک-اروپایی (26)

چیدمان-منزل-به-سبک-اروپایی (27)

چیدمان-منزل-به-سبک-اروپایی (28)

چیدمان-منزل-به-سبک-اروپایی (29)

چیدمان منزل به سبک اروپایی

چیدمان-منزل-به-سبک-اروپایی (20)

پرهیز از شلوغ کاری های بی مورد، استفاده صحیح و بجا از وسایل مهم و ضروری در اتاق ها و همچنین سرویش بهداشتی، رنگ هایی مطابق با سبک اروپایی و اسکاندیناویایی همگی نمونه ای عالی از چیدمان منزل به سبک اروپایی هستند.

تصاویر بیشتر: