پلان های ساده مسکونی همراه با عکس هایی از دکوراسیون داخلی

 

پلان های ساده مسکونی بهترین راه برای فهم و ایده گیری در طراحی و معماری داخلی خانه ای با مساحت بسیار کم است. زندگی در خانه های کوچک آرزوی هیچ کسی نیست اما در شهرهای بزرگ، تقریبا غیر ممکن است که خانه ای با فضای مناسب و قیمت مناسب پیدا کرد. البته چندان جای نگرانی نیست. خوشبختانه با پیشرفت علم طراحی داخلی، امروزه حتی کوچکترین و گرفته ترین آپارتمان ها را می شود به خانه ای بسیار شیک و راحت برای زندگی تبدیل کرد. وقتی یک تیم طراحی مجرب می تواند فضای فقط 8 متری را برای زندگی راحت با تمام وسایل ضروری محیا کند، دیگر مساحت های 30 متری و 45 متری جای خود را دارند.

این یکی از جبرهای زمانۀ ماست که ناگزیر باید به آن تن داد. با توجه به افزایش بی رویۀ جمعیت در شهرهای بزرگ و محدود بودن زمین، مهندسان مجبور به ساخت و ساز در ارتفاع هستند و هرچه این افزایش جمعیت بیشتر شود، درهم تنیدگی ساختمان ها و جمعیت نیز بیشتر خواهد شد. در چنین شرایطی تنها راه حل، استفاده از همین پلان های ساده مسکونی به شکلی جدید و با طراحی داخلی هنرمندانه است تا بتوان کمترین فضاها را به بهترین مکان ها برای زندگی تبدیل نمود.

در این پست با آپارتمان هایی همراه با پلان های ساده مسکونی آشنا خواهید شد که همگی تنها یک اتاق داشته اما با این حال فضای کافی برای استراحت، خواب، پخت و پز، غذاخوری و حتی بازی و سرگرمی را نیز در خود جای داده اند. با بکار بردن اندکی خلاقیت و استفاده از مبلمان و وسایل درست در خانه، قادر خواهید بود در یک فضای بسیار کوچک هم زندگی راحت و آسوده ای داشته باشید. پیشنهاد می کنم حتما تا انتها مطالب سایت اتاق را بخوانید مطمئنم چیزهای مفیدی یاد خواهید گرفت.

پلان-های-ساده-مسکونی (27)

یک آپارتمان کوچک با قرار گیری و چینش درست مبلمان می تواند بسیار جادار و دلباز بنظر رسد. خانه ای که در زیر مشاهده می کنید یکی از زیباترین چینش ها و ساده ترین چینش ها را دارد که بنظرم برای هر آپارتمان مسکونی ایرانی بسیار مناسب خواهد بود. اتاق نشیمن  چینش خیلی ساده ای دارد، یک تکه مبل راحتی با میز جلو مبلی چوبی و تلویزیون که به دیوار نصب شده. یک میز ناهارخوری کوچک هم جلو آشپزخانه قرار داده شده و خود آشپزخانه فقط یک دیوار کوچک را اشغال کرده است.

چند تصویر زیر که از زوایای مختلفی گرفته شده است به خوبی نشان می دهد که می توان از کمترین و محدودترین فضاها هم، آنچنان هنرمندانه استفاده کرد که نه تنها از نظر وجود وسایل و لوازم ضروری زندگی هیچ کم و کاستی وجود نداشته باشد بلکه تمامی وسایل مورد نیاز، محیا بوده و زیبایی دکوراسیون نیز بسیار قابل توجه باشد.

در این تصاویر به خوبی می توان مشاهده کرد که آشپزخانه در سمت چپ و در یک طرف دیوار امتداد یافته، می توان تمامی لوازم آشپزخانه را در آن دید. همچنین از یک ال ای دی بزرگ که به درستی بر روی دیوار نصب شده استفاده کرده اند. در کنار تمامی این شاهکارها می توان یک میز ناهارخوری جذاب را در پشت کاناپه مشاهده کرد و نکتۀ بسیار مهم دیگر در اینگونه طرح و پلان های ساده مسکونی همان پنجره های بزرگی ست که در نقاط مختلف ایجاد شده اند تا خانه را دلبازتر و بزرگتر نشان دهند. چنین خانه هایی بدون پنجره، به شدت اعصاب خردکن خواهند شد!

پلان-های-ساده-مسکونی (1)

پلان-های-ساده-مسکونی (2)

پلان-های-ساده-مسکونی (3)

پلان-های-ساده-مسکونی (5)

پلان-های-ساده-مسکونی (4)

کنار آشپزخانه دیوار کوچکی قرار گرفته تا یک فضای دنج و خصوصی برای کار با لپ تاپ و کامپیوتر ایجاد شود. از این فضا برای انجام کارهای عقب افتاده اداری خیلی خوب می توان استفاده کرد. مشاهده می کنید که چوب و رنگ سفید در این خانه کوچک غوغا کرده و فضا را در عین سادگی لوکس و باکلاس نشان می دهد. در اتاق نیز همه چیز ساده انتخاب شده و خبری از دکوری و وسایل اضافه نیست. حمام و سرویس بهداشتی نیز در نهایت شیکی طراحی شده، جایی که آینه گرد با نورپردازی مخفی تمام نگاه ها را به سمت خود جلب می کند. طرحها و پلان های ساده مسکونی در عمل می بایستی چنین نتایجی داشته باشند یعنی بتوان حتی از مکان 1 متر مربعی نیز آنچنان بهره ای برد که فکرش را هم نمی توان کرد؛ به کار بردن پنجرۀ بزرگ، رنگ روشن در تمامی دیوارها، میزتحریر جمع و جور نصب شده بر روی دیوار به همراه چراغ آویز سقفی که دکوراسیون را به شدت زیبا و امروزی و البته حرفه ای کرده است.

پلان-های-ساده-مسکونی (6)

پلان-های-ساده-مسکونی (7)

پلان-های-ساده-مسکونی (8)

پلان های ساده مسکونی خیلی کارآمد بوده و فهم آنها آسان است، شکل زیر پلان خانه ای که در بالا مشاهده کرده اید را نشان می دهد. با توجه به شماره گذاری ها ابتدا هال ورودی و کمد لباس در گوشه سمت راست قرار گرفته، دستشویی و حمام در سمت چپ است. بعد از این مکان ها به اتاق خواب غذاخوری و نشیمن می رسیم. در انتها هم اتاق کار با کامپیوتر قرار دارد.

C:UsersvanilDocumentsVlad_17_10.pdf

خانه بعدی فقط 29 متر مربع مساحت دارد اما با این حال در این فضای کوچک هم اتاق نشیمن وجود دارد هم آشپزخانه و هم اتاق کار و هم اتاق خواب. یعنی هر فضایی که در یک خانه 60 متری پیدا می شود در فضای کمتر از نصف آن نیز موجود است. به عکس ها که نگاه کنید متوجه یک نردبان می شوید، این نردبان برای دسترسی به کمدهای بزرگی قرار گرفته که نزدیک سقف نصب شده اند. با این کار فضایی از کف اشغال نمی شود. آشپزخانه بسیار شیک طراحی شده و میز اپن نقش میز ناهارخوری کوچک را نیز ایفا می کند. حتی حمام این خانه 29 متری هم با نهایت دقت و شیکی طراحی شده است.

پلان-های-ساده-مسکونی (10)

پلان-های-ساده-مسکونی (11)

پلان-های-ساده-مسکونی (12)

پلان-های-ساده-مسکونی (13)

پلان-های-ساده-مسکونی (14)

پلان-های-ساده-مسکونی (15)

پلان-های-ساده-مسکونی (16)

شکل های زیر پلان خانه بالایی را نشان می دهد. پلان های ساده مسکونی همیشه برای سانت سانت فضا برنامه دارند و سعی می کنند از آن فضا به صورتی خلاقانه و کارآمد استفاده کنند. حتی بالکن کوچک خانه نیز در پلان بدقت وارد شده است.

پلان-های-ساده-مسکونی (17)

پلان-های-ساده-مسکونی (18)

آپارتمان بعدی بخاطر وجود رنگ های تیره و خاکستری تمی مردانه دارد. البته شاید حضور وسیع رنگ خاکستری در کنار مشکی و دیگر رنگ های سیر، فضا را سنگین نشان دهد خصوصا اینکه مساحت خانه هم کوچک است. اما سقف و کفپوش روشن بهمراه نورپردازی هنرمندانه جلوی سنگین شدن فضا را می گیرد. آشپزخانه نیز با اینکه کوچک است بسیار کاربردی طراحی شده است. حتی یک میز کوچک نیز برای میل کردن غذا وجود دارد.

پلان-های-ساده-مسکونی (19)

پلان-های-ساده-مسکونی (20)

پلان-های-ساده-مسکونی (21)

پلان-های-ساده-مسکونی (22)

پلان-های-ساده-مسکونی (23)

پلان-های-ساده-مسکونی (24)

پلان-های-ساده-مسکونی (25)

پلان-های-ساده-مسکونی (26)

پلان های زیر بخوبی استفاده هوشمندانه طراح از هر متر مربع را نشان می دهد.

پلان-های-ساده-مسکونی (27)

پلان-های-ساده-مسکونی (28)

خانه های بعدی به ترتیب در اوکراین و ترکیه قرار دارند. خانه اول 45 متر مساحت دارد و خانه دوم یک آپارتمان کوچک دانشجویی است. هر دو بسیار شیک و کاربردی طراحی شده اند.

پلان-های-ساده-مسکونی (29)

پلان-های-ساده-مسکونی (30)

پلان-های-ساده-مسکونی (31)

پلان-های-ساده-مسکونی (32)

پلان-های-ساده-مسکونی (33)

پلان-های-ساده-مسکونی (34)

پلان های ساده مسکونی

پلان-های-ساده-مسکونی (35)

تصاویر بیشتر:

پلان های ساده مسکونی همراه با عکس هایی از دکوراسیون داخلی

پلان های ساده مسکونی همراه با عکس هایی از دکوراسیون داخلی

پلان های ساده مسکونی همراه با عکس هایی از دکوراسیون داخلی

پلان های ساده مسکونی همراه با عکس هایی از دکوراسیون داخلی

پلان های ساده مسکونی همراه با عکس هایی از دکوراسیون داخلی

پلان های ساده مسکونی همراه با عکس هایی از دکوراسیون داخلی