نمونه های جدید نمای ساختمان تجاری، مسکونی و اقامتی در ایران

مدل های جدید نمای ساختمان تجاری و مسکونی در حال حاضر نسبت به گذشته در ایران تفاوت های بسیاری پیدا کرده است. از آنجایی که در شهرهای بزرگ با پدیده افزایش بی رویه جمعیت و از طرفی کمبود فضا روبرو هستیم، بیشتر کارفرماها و مسولان شهرداری ترجیح می دهند که ساختمان ها و برج هایی چندکاربره طراحی و اجرا شود تا توانسته باشند اندکی بر مسائل موجود در سطح شهر کنترل داشته باشند. به همین خاطر ساختمان های چند کاربره را معمولا در سطح شهرهای بزرگ و توریستی احداث می کنند. منظور از چند کاربره بودن، تجمع واحدهای تجاری، مسکونی و اقامتی در یک سازه مشترک است که تمام امکانات رفاهی برای هر قشر را در خود دارد.

برای مثال در شهر مشهد مقدس، به تازگی پروژه ای اجرایی شده است که دقیقا همین ویژگی گفته شده در بالا را در خود دارد. ساختمان آرمان یک پروژه مجموعا سه کاربری، شامل تجاری، مسکونی و اقامتی است که در نزدیکی حرم مطهر اما رضا (ع) احداث شده. این مجتمع 418 واحد تجاری، 286 واحد اقامتی، 119 واحد مسکونی و مجموعا 13 طبقه دارد. در نتیجه معماری نمای ساختمان باید طوری می بود که برای هر سه طرف، ایده آل و منطقی بنظر می رسید. در این مجتمع بزرگ علاوه بر دقت و خلاقیت در طراحی و هندسه نما، به بکار گیری عناصر و المان های شاخص جهت متمایز کردن این مجتمع از نمونه های مشابه موجود در اطراف، توجه ویژه ای شده است. در طرحی نمای ساختمان سعی شده از حداکثر امکانات و تکنولوژی پیشرفته، جهت همخوانی نما با فناوری روز بهره برده شود. مثلا نورپردازی نمای ساختمان که بعنوان یکی از تاثیر گذارترین عوامل در زیباسازی بنا شمرده می شود در ین ساختمان به بهترین نحو انجام شده است.

Commercial-building-facades (2)

Commercial-building-facades (3)

Commercial-building-facades (4)

Commercial-building-facades (15)

Commercial-building-facades (12)

Commercial-building-facades (19)

Commercial-building-facades (11)

Commercial-building-facades (5)

Commercial-building-facades (13)

Commercial-building-facades (6)

Commercial-building-facades (7)

Commercial-building-facades (8)

Commercial-building-facades (9)

Commercial-building-facades (16)

Commercial-building-facades (21)

Commercial-building-facades (14)

Commercial-building-facades (20)

نمای ساختمان تجاری

Commercial-building-facades (22)

این شیوه و البته ترفند زیبا می تواند با در هم آمیختن تمامی انواع زندگی شخصی و تجاری در هم، سبب کم شدن بسیاری از دردسرها گردد. هم اکنون نه تنها در ایران بلکه در بسیاری از شهرها و کشورهای مهم جهان از این شیوه برای ساخت مجتمع های بسیاربزرگ استفاده می شود. نمای ساختمان تجاری و مسکونی در این موارد می بایستی به شکلی باشد که هم با معیارهای زندگی شخصی و جمعی همخوان بوده و هم با مراودات مالی-تجاری همسو باشد.

ساخت چنین بناهایی که هم دارای نمـای ساختمان تجاری و مسکونی باشند و هم کارکردهای متنوع و فراوان داشته باشند تا حدی جلو رفته و مهم شده است که در کشورهایی مانند ایالات متحده آمریکا و در شهرهایی مانند نیویورک، کالیفرنیا و… اُبَرسازه هایی را خلق کرده اند که در آنها نه تنها واحدهایی مسکونی-اقامتی و همچنین واحدهای مهم تجاری-بازرگانی وجود دارد بلکه این برج های عظیم الجثه را با گنجاندن مراکز تفریحی بزرگ مانند پارک آبی، انواع گیم نت، کافی شاپ، زمین های بازی کوچک و بزرگ و… تبدیل به شهر عمودی کرده اند تا جایی که برخی از ساکنین آنها گاهی هفته ها هیچ نیازی به خروج از این برج نخواهند داشت. می توان گفت علاوه بر معماری و دکوراسیون داخلی، نمای ساختمان تجاری و مسکونی بسیار مهم و حیاتی ست زیرا گاهی قرار است تمامی ساعات شبانه روز در چنین ساختمان های بزرگ و عریض و طویلی سپری شود.

در ایران علاوه بر نمونه ای که از مشهد ذکر کردیم می توان موارد بسیار فراوان دیگری را در بسیاری از شهرهای بزرگ و کوچک مشاهده کرد. مجتمع ها و ساختمان های چندگانه یا چند منظوره ای که سالهاست مد شده اند و می توانند نه تنها نیاز مسکن را برآورد کنند بلکه نیاز واقعی تجار و بازاریان را نیز به خوبی رفع نمایند. در زیر تصاویری بسیارزیبا از نمونه های جدید نمای ساختمان تجاری مسکونی و اقامتی در ایران آورده شده است.

تصاویر بیشتر:

نمونه های جدید نمای ساختمان تجاری، مسکونی و اقامتی در ایران

نمونه های جدید نمای ساختمان تجاری، مسکونی و اقامتی در ایران

نمونه های جدید نمای ساختمان تجاری، مسکونی و اقامتی در ایران