معرفی نمونه ای بسیار زیبا از معماری مدرن ایرانی در ساخت بنا

معماری مدرن ایرانی کمتر در جهان شناخته شده است و بیشتر زیر سایه معماری قدیمی، باستانی و اسلامی ایران زمین قرار گرفته است. به همین دلیل در این مطلب نمونه ای زیبا و منحصر بفرد از معماری ایرانی مدرن را معرفی خواهیم کرد تا شما عزیزان بیشتر با این موضوع آشنا شوید.  در سرتاسر جهان برای ساخت پروژه ای خلاقانه باید به یک سری فاکتورها توجه کرد. موضوعاتی مانند شرایط اقتصادی، فرم ویژه محل احداث بنا و طی کردن پروسه های اداری مشخص، الویت های اصلی در ساخت پروژه ها هستند. در شهرهای ایران، کوچه ها و خیابان ها توسط ساختمان های اطرافشان شکل می گیرند، ساختمان هایی که تماما از ابعادی مشابه در طراحی استفاده می کنند و هیچ تنوعی در آنها دیده نمی شود. ساخت این بناها، همگی از برنامه های از قبل تعریف شده و بازنگری نشده اقتصادی و فیزیکی پیروی می شود.

بعضی از قوانین شهرداری، بخصوص در شهرهای بزرگ، عرصه را برای ظهور طرح های بدیع و مبتکرانه معماران خلاق ایرانی در ساخت و سازهای سطح شهر به شدت تنگ کرده است. اما همین تعداد اندک هم توانسته اند با بازنگری بروی قوانین و تبدیل آنها به ایده هایی آینده نگرانه، خود ایده های جدیدی بدست بیاورند که نه تنها در طراحی نمایی منحصر بفرد به آنها کمک می کند، بلکه سطح کیفی زندگی را برای ساکنین آن نیز افزایش خواهد داد. برای مثال یکی از قوانین شهرداری در مورد نمای ساختمان ها در مورد پنجره ها و فضای باز است. پنجره ها در نمای شمالی ساختمان باید حتما 170 سانتی متر بالاتر از کف اتاق باشند. در حقیقت زیر این ارتفاع ممنوع است زیرا به همسایگان شمالی اجازه دیده شدن درون خانه را می دهد. البته در نمای جنوبی چنین قانونی وجود ندارد.

ساختمانی که در زیر عکس های آنرا مشاهده می کنید مربوط به یک ساختمان مسکونی دو طبقه در شهر اصفهان است. در طبقه اول و دوم هر کدام دو واحد بزرگ قرار دارد و  در طبقه همکف نیز پارکینگی با مساحت 11 در 26 متر در دسترس ساکنین می باشد. طراحان خلاق این بنا توانسته اند با محدود کردن دید همسایگان به داخل خانه توسط پنل های چوبی کنترل شونده هم از این قانون پیروی کرده، هم اجازه ورود نور به داخل خانه را داده اند و هم نمایی زیبا در ساختمان پدید آورده اند. در شکل های زیر قسمت های مختلف این ساختمان شیک را مشاهده خواهید کرد.

Iranian-modern-architecture (9)

Iranian-modern-architecture (2)

Iranian-modern-architecture (3)

Iranian-modern-architecture (4)

Iranian-modern-architecture (5)

Iranian-modern-architecture (6)

Iranian-modern-architecture (7)

Iranian-modern-architecture (8)

Iranian-modern-architecture (10)

Iranian-modern-architecture (12)

Iranian-modern-architecture (13)

Iranian-modern-architecture (14)

Iranian-modern-architecture (15)

Iranian-modern-architecture (16)

معماری مدرن ایرانی

Iranian-modern-architecture (11)