نمای آجری مدرن با طراحی هوشمندانه در مجتمع تجاری سرمشق

 

امروزه بسیاری از ساختمان های مسکونی و تجاری در شهرهای بزرگ سعی می کنند خاص و متفاوت باشند اما در اجرای این هدف شکست سختی می خورند. نمای آجری مدرن یا نمای ترکیبی آجر و سنگ دو  ایده بسیار موثر و کاربردی برای زیبا و خاص نشان دادن جلوه ساختمان است. در این پست به سراغ یک ساختمان تازه تاسیس در شهر تهران می رویم که کاربردی تجاری دارد. دفتر شرکت سرمشق در این ساختمان قرار دارد و هر کدام از طبقه ها برای کارمندان طراحی شده است.

نکته جالب در مورد این ساختمان نماهای متفاوت آن در بخش شمالی و جنوبی است. بخش جنوبی که به خیابان اصلی مشرفت است با دیوارهای آجری با قابلیت تنظیم زاویه طراحی شده تا بیشتر مناسب یک شرکت اداری باشد، با وجود این دیوارها محیط داخلی ساختمان در بخش جنوبی و خصوصا بخش کارمندان کاملا روشن و باز دیده می شود. اما در بخش شمالی نمای آجری مدرن و ساده، شبیه به ساختمان های مسکونی خودنمایی می کند و به کوچه نیز مشرف است. همچنین طراحی نما طوری است که با ساختمان های اطرافش به خوبی ترکیب شده طوری که شاید در وهله اول اشتباها فکر کنید دو ساختمان اطراف با ساختمان اصلی یکی است.

نمای-آجری-مدرن (1)

این ساختمان توسط شرکت معماری کوهاندشت به سرپرستی محمد علی نقیخوانی طراحی شده است. وقتی پروژه به این شرکت سپرده شد، پلان معماری آن از قبل انجام شده بود، اما با مشورت بین کارفرما و مجری، طرح قبلی براساس نیازها و انتظارات کارفرما تغییر یافت. پلان تغییر یافته توجه بسیار ویژه ای به فضای داخلی دارد. عواملی مانند استفاده از نور طبیعی خورشید در فضای داخلی و همینطور حداقل اشغال فضا توسط راه پله و آسانسور، باعث شده محیط داخلی ساختمان کاملا یکپارچه و بهم پیوسته دیده شود.

نمای-آجری-مدرن (2)

نمای-آجری-مدرن (3)

نمای-آجری-مدرن (12)

نمای-آجری-مدرن (6)

نمای-آجری-مدرن (14)

نمای-آجری-مدرن (24)

همانطور که در عکس ها مشخص است، زمین این ساختمان توسط دو آپارتمان مسکونی احاطه شده و عرض کمی دارد. به خاطر محدودیت و باریکی محل احداث و همینطور واقع شدن در محله مسکونی با ساختمان های قدیمی، اجرای نمای آجری مدرن نوعی چالش بحساب می آمد اما طراحان خلاق این سازه، از این چالش همانند یک فرصت برای بروز خلاقیت و نشان دادن کلاس کاری خود استفاده کردند. در بالا اشاره کردم که این ساختمان به دو نمای مختلف مجهز شده است. نمای جنوبی و شمالی با توجه به کارایی محل، با یکدیگر در ظاهر متفاوت اما در باطن یکی هستند.

نمای-آجری-مدرن (9)

نمای-آجری-مدرن (8)

نمای-آجری-مدرن (11)

نمای-آجری-مدرن (13)

نمای-آجری-مدرن (15)

در نمای جنوبی که منتهی به خیابان اصلی بوده و اتاق کارمندان در آنجا قرار دارد، از پنل های آجری با زوایه قابل تنظیم تشکیل شده است. طوری که ساکنین می توانند بسته به میزان نور و به صورت دلخواه زوایه پنل های آجری را تغییر دهند. ناهمگونی نمای جنوبی باعث شده دید رهگذران نیز به نمای آجری مدرن ساختمان جلب شود.  اما نمای شمالی که در کوچه واقعه شده و با ساختمان های مسکونی ارتباط دارد، با آجرهای ساده پوشیده شده تا ارتباط و هماهنگی خود با ساختمان های اطراف را بخوبی حفظ کند.

نمای-آجری-مدرن (5)

نمای-آجری-مدرن (4)

نمای-آجری-مدرن (7)

نمای-آجری-مدرن (10)

نمای-آجری-مدرن (16)

نمای-آجری-مدرن (25)

 

دیوارهای آجری در نمای داخل و خارج ساختمان، رنگ و روشنایی خاصی ایجاد می کند که به نظر همگان دلپذیر می آید. در طول روز وقتی نمای قسمت جنوبی ساختمان با گیاهان قرار گرفته لب پنجره ها ترکیب می شود، نه تنها نظر رهگذران خیابان را به خود جلب خواهد کرد بلکه ساکنین داخل آپارتمان نیز با نگاه کردن به پنجره های شیشه ای احساس لذت می کنند. استفاده از آجر بعنوان متریال اصلی در طراحی نمای داخلی و خارجی، هم با معماری سنتی ایران ارتباط دارد و هم با هویت محله ایی که در ان قرار گرفته است.

نمای-آجری-مدرن (18)

نمای-آجری-مدرن (20)

نمای-آجری-مدرن (22)

نمای-آجری-مدرن (23)

ساختمان چهار طبقه دارد بهمراه یک طبقه همکف. همانطور که در پلان مشخص شده، ساختمان از نمای جنوبی به خیابان کلهر، و در نمای شمالی به کوچه بیوکی منتهی می شود. طبقه همکف پارکینگ را شکل می دهد که از دو طرف یعنی شمال و جنوب نیز قابل استفاده است. در طبقه های اول، دوم، سوم و چهارم دفتر کار شرکت نشر سرمشق قرار گرفته است. دو طبقه هم بعنوان زیر زمین طراحی شده. با در نظر گرفتن زیر زمین ها ارتفاع کل از کف تا بام ساختمان حدود 25 متر است.

نمای-آجری-مدرن (26)

نمای-آجری-مدرن (27)

نمای-آجری-مدرن (28)

نمای-آجری-مدرن (29)

نمای-آجری-مدرن (30)

نمای-آجری-مدرن (31)

نمای-آجری-مدرن (32)

نمای-آجری-مدرن (33)

نمای-آجری-مدرن (34)

نمای-آجری-مدرن (35)

نمای آجری مدرن

نمای-آجری-مدرن (19)