مزایای روف گاردن‌ها یا همان بام سبز

بام سبز یا همان روف گاردن شکل پیچیده ای از باغ های مدرن با چشم اندازهای بسیار زیبایی است که بر روی سقف های ساختمان ها قرار می گیرد . امروز روف گاردن ها با طراحی های پیشرفته نقش بزرگی را در بهبود محیط زیست ایفا کرده و مزایای اقتصادی بسیاری دارد که به تدریج این سازه برای طبقه بندی سقف های سبز شناخته شده است .در این مقاله ما به مطالعه اصول طراحی باغ­های سقفی و فناوری­ های کلیدی در این حوزه خواهیم پرداخت و سپس روش­های طراحی روف گاردن  را مطرح خواهیم کرد .

ساختار قرارگیری گیاهان بر روی روف گاردن

قرارگیری گیاهان به منظور درک عملکرد زیست محیطی بام سبز اهمیت زیادی دارد، بام سبز همچنین مهمترین مولفه ساختار چشم انداز است. ساختار چشم انداز برای ایجاد آن­ها، به منظور اجتناب از سخت شدن زمین، اجتناب از ریشه­ های تهاجمی گیاهان مانند گیاهان بامبو، بید، صنوبر، آکاسیا و غیره مهم است. درختان مناسب به عنوان گیاهان سقفی عبارتند از درختان کاج، اربرویتا، سرو کوهی، چهل سکه، سیب صحرایی، و غیره، و همچنین درخچه­های خاص طلایی، زرشک با برگ­های بنفش، هیفل، پوشش گیاهی زمینی مانند گیاهان روز شاه، رز، و داوودی. ویژگی­های مشخصه زیستی این گیاهان، باید به این صورت باشد که دارای حداکثر ۲٫۵ متر ارتفاع بوده و بسیاری از این درختان دارای مقاومت خوب در برابر باد، سرما، گرما، و خشکسالی بوده و ریشه ­هایی با عمق کم دارند.

مزایای روف گاردن‌ها یا همان بام سبز

 

مزایای روف گاردن‌ها یا همان بام سبز

این تغییرات نسبتا ساده بر روی بام ها می‌تواند تا حد زیادی برای مناطق شهری ما سودمند باشد. در اینجا مثال‌هایی از مزایای روف گاردن‌ آورده شده است :

  • بام‌های سبزمیتوانند به جذب دی اکسید کربن کمک کنند و آلودگی هوا را کاهش بدهند.
  • آب های جاری ناشی از طوفان و سیل و آلودگی آب می تواند کاهش پیدا کند .
  • از لحاظ زیبایی شناسی، ساختمان و مناطق اطراف بهبود و ارزش ویژگی آن افزایش خواهد یافت.
  • از لحاظ اقتصادی، هزینه‌های اضافی زمین وجود ندارد.
  • دمای اطراف ساختمان در تابستان میتواند کاهش یابد.
  • ساختمان در زمستان در برابر سرما میتواند از عایق‌بندی بیشتری بهره‌مند شود.
  • طول عمر بام میتواند بوسیله محافظت در برابر شرایط آب و هوایی گوناگون تمدید گردد.
  • هزینه های گرمایش سرمایش کاهش خواهد یافت.
  • فضای روف گاردن‌برای تولید غذا میتواند استفاده شود.

مزایای روف گاردن‌ها یا همان بام سبز

مبلمان چوبی در فضاهای مختلف

از دیگر کارکردهایی که محصولات چوب پلاستیک دارد، قابلیت استفاده از آن در ساخت مبلمان چوبی انواع فضاهای مختلف مثل روف گاردن یا بام سبز، آلاچیق و پرگولا و تراس سبز است.

در سال‌های اخیر نصب آلاچیق تنها محدود به فضای سبز خارج از منازل نمی‌شود و بسیاری از ویلاها، خانه‌ها و حتی اداره‌های حیاط‌دار برای ایجاد محیطی زیبا و دلنواز از نصب آلاچیق و پرگولا کمک می‌گیرند. از طرف دیگر استفاده از روف گاردن هم نسبت به گذشته افزایش پیدا کرده و بسیاری افراد دوست دارند از فضای پشت بام که اغلب بدون استفاده می‌ماند، برای درست کردن یک محیط سبز و زیبا کمک بگیرند.

استفاده از محوطه تراس برای درست کردن یک محیط دنج و رویایی هم هر روز بیشتر از پیش جا می‌افتد. چه آلاچیق، چه روف گاردن و چه تراس سبز هر سه برای ایجاد اسباب آسایش و راحتی ساکنان یا مراجعه کنندگان به مبلمان نیاز دارند؛ اما با توجه به رو باز بودن این محیط‌ها و قرار داشتن آن‌ها در معرض انواع شرایط آب و هوایی انتخاب جنس مبلمان بسیار اهمیت دارد. درست همین جاست که نظر طراحان دکوراسیون به مبلمان چوب پلاست جلب می‌شود؛ مبلمانی که در هر نوع شرایط آب و هوایی استایل و زیبایی خودشان را حفظ می‌کنند و نمی‌گذارند باد و باران هزینه خرید مبلمان جدیدی را روی دست شما بگذارد.

مزایای روف گاردن‌ها یا همان بام سبز

 

شما میتوانید همین امروز برای داشتن باغ بام رویایی خود در منزل و یا ویلای شخصی با شرکت چوپکس با 15 سال تجربه در زمینه طراحی، مشاوره و اجرای بام سبز یا باغبام و تراس گاردن در تماس باشید و مشاوره رایگان دریافت کنید.

, ,
به نظر شما این پست خوب بود؟ اگر پسندیدید حتما امتیاز دهید!