مراحل ساخت ساختمان از 0 تا 100

چکیده : از مواردی که قبل از ساخت ساختمان باید به آن توجه بسیاری شود ، مراحل ساخت آن است که ما در این مقاله از صفر تا صد مراحل ساختمان سازی را بررسی کرده ایم. در ادامه با ما همراه باشید.

مراحل ساخت ساختمان از 0 تا 100

مراحل ساخت ساختمان

از مواردی که قبل از ساخت ساختمان باید به آن توجه بسیاری شود ، مراحل ساخت آن است که ما در این مقاله از صفر تا صد مراحل ساختمان سازی را بررسی کرده ایم. در ادامه با ما همراه باشید.

۱.زمین ساختمان

زمین ساختمان به مکانی گفته می شود که ساختمان در آن ساخته می شود و می توان گفت از مهم ترین مراحل ساختمان سازی است و شما باید در هنگام خرید زمین به مواردی همچون قیمت زمین، محله ،امکانات رفاهی ، درمانی و … توجه داشته باشید. در ضمن توجه داشته باشید که قبل از خرید زمین استعلام حقوقی آن را بگیرید تا مشکل حقوقی نداشته باشد.

۲. اخذ نقشه، پروانه ساخت و سایر مجوزهای لازم

بعد از انتخاب مناسب ترین مکان برای ساخت خانه و بررسی دقیق شرایطی که در بالا به آن اشاره شد نوبت به دریافت مجوزها برای شروع ساخت می رسد. این مرحله در واقع اولین مرحله از اقدامات مربوط به ساخت بناست. در مرحله، باید پروانه ساخت و سایر مجوزهای لازم برای ساخت اخذ شود.

۳. گودبرداری زمین

گودبرداری اولین مرحله عملیاتی ساختمان سازی است که با توجه به جنس زمین می‌تواند به چندین متر زیر زمین برسد. در این مرحله باید دقت بسیار زیادی شود تا باعث خسارت های آتی نشود. این پروسه به منظور دستیابی به خاک سفت و یا ساخت بنایی که قسمتی از آن پایین‌تر از سطح زمین قرار می‌گیرد انجام می‌شود. گود برداری برای ساختمان های بدون پارکینگ و بسته به تعداد طبقات تا یک متر انجام می شود. به طور کلی از بین بردن برآمدگی‌ها و برجستگی‌های زمین به صورت عمیق یا نیمه‌عمیق گودبرداری نامیده می‌شود.

۴. آرماتوربندی فندانسیون

آرماتوربندی فونداسیون اولین مرحله از آرماتوربندی پروژه‌های ساختمانیست که برای تمامی خانه ها انجام می شود. در واقع آرماتوربندی فرایندیست که در آن میلگردها و سایر اجزای فولادی با ترتیب خاص کنار هم چیده می‌شوند. سپس به کمک جوشکاری سرد یا بست فلزی به هم متصل می‌شوند. مهم ترین مزیت آماتوربندی، پایداری بخشیدن به ساختمان است.استحکام اتصالات بسیار مهم است زیرا در هنگام وارد آمدن فشارهای کششی مانند زلزله این اتصالات هستند که تمام نیرو را تحمل می‌کنند.

مراحل ساخت ساختمان از 0 تا 100

۵. قالب‌بندی

قالب‌بندی با قالب‌هایی با جنس‌های مختلف انجام می‌گیرد. از جمله جنس های مورد استفاده می توان قالب‌های چوبی، پلاستیکی، فلزی، آجر و …را نام برد که در ایران معمولا قالب های چوبی مورد استفاده قرار میگیرد. معمولا قالب ها را چرب می کنند تا بتنی که در قالب ها ریخته می شود، راحت تر جدا شود. همجنین میزان چرب کردن قابل ها نیز مهم است و این کار باید به صورت اصولی انجام شود تا بهترین نتیجه حاصل گردد.

۶. بتن ریزی و جدا کردن قالب‌ها

در مرحله بعد بتن‌ها ریخته و قالب‌های قرار گرفته در مرحله قبل جدا می‌شود.

۷. اجرای اسکلت فلزی یا بتنی

در این مرحله از مراحل ساخت ساختمان اسکلت بنا ساخته و اجرا می‌شود. اسکلت ها انواع مختلفی شامل اسکلت های بتنی، فلزی دارند که به دلیل پایین بودن هزینه ساخت و اجرای اسکلت بتنی کار فرمایان به اجرای اسکلت بتنی تمایل بیشتری دارند.

۸. اجرای سقف یا طاق زنی

پس از ساخت و اجرای اسکلت نوبت به زدن سقف میرسد. در هر طبقه سقف زده شده به چند متر مربع یا متر مستطیل تقسیم میشود و با استفاده از تیرچه ها که جزو مهمترین اجزائ سقف هستند به قطعات کوچکتر تقسیم میشوند و در نهایت این قطعات کوچک به وسیله اجر یا مصالح دیگر پر میشوند.

از آنجایی که زدن سقف جزو مهمترین مراحل ساخت ساختمان می باشد و همچنین اجرای تیرچه جزو مهمترین اجزائ تشکیل دهنده سقف می باشد ، ما به شما خرید تیرچه صنعتی و اجرای آن در سقف را پیشنهاد می کنیم زیرا یکی از مزایای استفاده از تیرچه صنعتی سبک بودن آن است که به وزن کم ساختمان بسیار کمک میکند و همچنین تاثیر بسزایی بر استحکام ساختمان دارد.

مراحل ساخت ساختمان از 0 تا 100

۹. دیوارچینی 

از مراحل مهم در ساخت ساختمان می توان به دیوارچینی اشاره کرد. اکثر آسیب‌های ناشی از زلزله به استحکام و مصالح انتخابی برای دیوار مربوط می‌شود. دیوارها میتوانند از جنس آجر، سنگ، فلز و بتن باشند؛ در ساختمان های امروزی دیوارهای بتنی به کار می روند. بهترین زمان برای دیوار چینی پس از ستون گذاری و بتن ریزی است.

۱۰. اجرای تاسیسات

مرحله بعدی اجرای تاسیسات ساختمان میباشد.لوله کشی گاز و آب  مهمترین مرحله اجرای تاسیسات می باشد که باید به دقت انجام شود. لوله کشی به دو صورت روکار و توکار انجام می شود. تاسیسات الکتریکی نیز از جمله تاسیسات ساختمانی است. در برق کشی ساختمان باید برق با امنیت به تمام اتاق ها، فضای خانه و وسایل برقی برسد.

۱۱. نصب در و پنجره‌ها

در این مرحله نوبت به نصب در ها و پنجره های ساختمان میرسد که شما از بین درب‌های چوبی، پی‌وی‌سی، شیشه‌ای و ضدسرقت حق انتخاب خواهید داشت. در مورد پنجره نیز می‌توانید از پنجره‌های چوبی، آهنی، آلومینیومی، کامپوزیتی، پی‌وی‌سی (PVC)، یوپی‌وی‌سی (UPVC) و آلوود استفاده کنید.

۱۲اجرای پوشش کف

در این مرحله نوبت کف ساختمان است. در این مرحله نیز گزینه‌های زیادی دارید. از جمله سرامیک، سنگ، پارکت، لمینت، موکت و …

۱۳گچ‌کاری

گچ‌کاری آخرین مرحله از ساخت دیوار داخلی یا خارجی ساختمان است. برای خشک شدن کامل گچ دیوار حداقل 2 تا 5 روز زمان نیاز است. تا قبل از خشک شدن کامل دیوار هرگز اقدام به نصب کاغذ دیواری و یا رنگ کردن دیوار نکنید.

۱۴اجرای نمای ساختمان

آخرین مرحله از ساخت ساختمان اجرای نمای ساختمان است . انواع نما عبارتست از:‌ آجری، کامپوزیت، سیمانی، سنگ، شیشه‌ای، بایرامیکس، چوبی، اتیکس، سرامیکی، مینرال، رومی، کلاسیک، نانونما و کنیتکس. اجرای نمای ساختمان در سبک های مختلفی صورت می گیرد. مصالح ساختمانی، متناسب با سبکی که برای نمای ساختمان انتخاب می شود، در نما به کار می رود.

منبع: بایا فولاد زند تولید کننده تخصصی انواع تیرچه صنعتی و خرپای صنعتی

  • تلگرام
  • واتساپ
به نظر شما این پست خوب بود؟ اگر پسندیدید حتما امتیاز دهید!