مدل کتابخانه خانگی کوچک دیواری و ایستاده مناسب اتاق نشیمن

1399/1/24

یکی از چالش های مهم هنگام تزیین و چیدن دکوراسیون اتاق نشیمن، پیدا کردن تعادل مناسب بین زیبایی و کارایی اتاق است. برای مثال هنگام انتخاب مدل کتابخانه خانگی کوچک برای اتاق نشیمن باید دنبال مدلی گشت که علاوه بر فراهم کردن فضای ذخیره سازی زیاد، زیبا و شیک بوده و با باقی اجزای دکور هماهنگ باشد. اما خوشبختانه پیدا کردن کتابخانه ای که تعادلی مناسب بین فضای ذخیره سازی و شکل ظاهری داشته باشد کار چندان سختی نیست. در این پست با نمونه هایی جدید در این زمینه آشنا خواهید شد.

امروزه می توان عجیب ترین مدل های اینگونه کتابخانه ها را در ذهن تصور کرد و نمونه واقعی آنرا در بیرون مشاهده نمود. می توان بهترین مدل کتابخانه خانگی کوچک را در مدل هایی ایستاده و پایه دار و یا شناور و دیواری مشاهده نمود. هر کدام از این مدلها زیبایی خاص خود را داشته و می توان با توجه به طراحی داخلی و نوع دکوراسیون کردن منزل از آنها در بخش های مختلف اتاق نشیمن استفاده کرد اما وجه مشترک تمامی مدلها «زیبایی و جذابیت» آنهاست که سبب افزایش جذابیت دکوراسیون اتاق نشیمن می گردد.

در اتاق نشیمن عموما قفسه ها و شلف هایی انتخاب می شود که تنوع زیادی در طراحی دارند، مثلا شکل قفسه ها با یکدیگر فرق دارد. اما ممکن است شرایطی هم پیش بیاید که به کتابخانه ای یک شکل نیاز باشد. در اتاق نشیمن بهتر است از کتابخانه هایی استفاده شود که علاوه بر قفسه های باز، کابینت های درب دار یا کشویی نیز داشته باشند. اگر نیاز به پارتیشن دارید، کتابخانه های ایستاده چوبی می توانند این کار را به بهترین شکل انجام بدهند. بنابراین برای یک مدل کتابخانه خانگی کوچک می توان کاربردی های بی شماری متصور شد، عاملی که در فضاهای کوچک یک مزیت بزرگ بحساب می آید.

مدل-کتابخانه-خانگی-کوچک (26)

مدل-کتابخانه-خانگی-کوچک (1)

مدل-کتابخانه-خانگی-کوچک (2)

مدل-کتابخانه-خانگی-کوچک (3)

اینستاگرام اتاق
صفحه جدید ما را دنبال کنید

مدل-کتابخانه-خانگی-کوچک (4)

مدل-کتابخانه-خانگی-کوچک (5)

مدل-کتابخانه-خانگی-کوچک (6)

موضوع مهم دیگری که هنگام انتخاب کتابخانه برای اتاق نشیمن باید مد نظر قرار داد، مدولار بودن یا قابلیت حرکت و جابجایی آسان است. مثلا مدل هایی که در شکل های زیر مشاهده می کنید همگی طرحی مدولار داشته و انعطاف پذیری بالایی در نوع چیدمان دارند. یونیت های کتابخانه های دیواری یا ایستاده زمینی با طراحی مدولار را می شود به روش های متفاوتی چید و همین عامل آنها را برای رنج وسیعی از دکورها، چیدمان ها و سبک ها مناسب می کند.

از مهمترین ویژگی های این مدل کتابخانه خانگی کوچک این است که پس از مدتی و تکراری شدن می توان نوع چینش طبقات و باکس های آنرا به راحتی و با سرعت زیاد تغییر داد و از مدلی نو و جذابتر استفاده کرد. از طرفی می توان علاوه بر چیدن کتابهای متنوع، وسایل دکوری کوچک و جمع و جوری مانند گلدان های زیبا، قاب عکس های خانوادگی، عروسک و وسایل جذاب دیگری را نیز در آنها قرار داد.

مدل-کتابخانه-خانگی-کوچک (7)

مدل-کتابخانه-خانگی-کوچک (8)

مدل-کتابخانه-خانگی-کوچک (9)

مدل-کتابخانه-خانگی-کوچک (10)

مدل-کتابخانه-خانگی-کوچک (11)

در اتاق نشیمن همیشه بغیر از کتاب وسایلی پیدا می شود که برای پنهان کردن آنها نیاز به کمدهای درب بسته دارید، بنابراین خرید یک مدل کتابخانه خانگی کوچک با قفسه های باز و بسته بهترین راه حل پیش روی شما خواهد بود. کتابخانه ای که در زیر شکل های آنرا مشاهده می کنید در کنار قفسه های باز برای نگهداری کتاب و لوازم دکوری، چهار عدد کابینت درب دار برای پنهان کردن لوازم دارد. این ترکیب نه تنها کارایی کتابخانه را افزایش خواهد بکله ظاهر آنرا نیز بسیار خاص و زیبا نشان می دهد.
حتماً برای شما هم زیاد پیش آمده که بخواهید کتابهایی که ارزش بیشتری برایتان دارند را در محفظه ای دور از دسترس کودکان و سایر افراد قرار دهید، این کابینت های زیبا می توانند همان گاوصندوق های کوچک و مطمئن برای گنجاندن این کتابها باشند تا با خیالی راحت بتوانید به سایر امورات خود برسید.

مدل-کتابخانه-خانگی-کوچک (12)

مدل-کتابخانه-خانگی-کوچک (13)

مدل-کتابخانه-خانگی-کوچک (14)

مدل-کتابخانه-خانگی-کوچک (15)

مدل-کتابخانه-خانگی-کوچک (16)

برای دکوراسیون های مدرن پیدا کردن مدلی که هم جذاب باشد و هم ساده کمی سخت است. شاید بهترین مدل ها را بشود در طرح هایی پیدا کرد که شکل سنتی و قدیمی را به شیوه ای مدرن و جدید نشان می دهند. مدل هایی که در زیر مشاهده می کنید دقیقا چنین ویژگی ایی دارند. مفهوم کلی طرح، خیلی ساده مانند کتابخانه های ایستاده مربعی است اما یونیت های مربعی طوری داخل هم قرار گرفته اند که هر کدام ارتفاع، اندازه و شکلی متفاوت به قفسه بقلی دارد. در نتیجه هر کدام از قفسه ها شکل مخصوص به خود را دارد.

مدل-کتابخانه-خانگی-کوچک (17)

مدل-کتابخانه-خانگی-کوچک (18)

مدل-کتابخانه-خانگی-کوچک (19)

مدل-کتابخانه-خانگی-کوچک (20)

مدل کتابخانه خانگی کوچک حتما نباید چوبی یا ام دی اف باشد، طرح های فلزی هم برای دکوراسیون های صنعتی یا آنتیک خیلی عالی جواب می دهد. یکی از مزیت های کتابخانه های فلزی علاوه بر قیمت پایین ترشان، هماهنگ شدن با هر نوع دکوراسیونی است که همین مورد کارایی آنها را افزایش می دهد. شکل ذوم کتابخانه ای را نشان می دهد که تما قفسه های آن به صورت جدا بوده و قابلیت جابجایی دارند. بنابراین می شود ظاهر کتابخانه را هر طوری که دلتان می خواهد تغییر بدهید.
این مدل کتابخانه ها بر خلاف آن مدل کتابخانه خانگی کوچک می توانند تعداد کتاب فراوانتری را در خود جای داده و حجم بیشتری را میزبانی کنند. علاوه بر این می توان وسایل دکوری بیشتری را بری تنوع بخشیدن به قفسه ها و جذبِ بیشتر افراد به سمت کتابخانه در آن قرار داد؛ به هر حال، این موارد نیز از شیوه های مهم جذب افراد به سمت کتابها، دیدن آنها و نهایتاً تحریک برای انتخاب و مطالعه کردن کتاب مناسب می باشد.

مدل-کتابخانه-خانگی-کوچک (21)

مدل-کتابخانه-خانگی-کوچک (22)

مدل-کتابخانه-خانگی-کوچک (23)

مدل-کتابخانه-خانگی-کوچک (24)

مدل-کتابخانه-خانگی-کوچک (25)

ترکیب چوب و شیشه در کتابخانه های خانگی حتی برای اتاق نشیمن خیلی عالی جواب می دهد، چوب و شیشه از جمله عناصری هستند که با یکدیگر تضاد دارند و وقتی کنار هم قرار می گیرند، یکدیگر را کامل می کنند. اما طراحی این کتابخانه ها باید طوری باشد که این تضاد را به صورت متعادل و بجا نشان دهد تنها در همین شرایط است که کتابخانه خودنمایی می کند. شکل های زیر مدلی را نشان می دهد که از همین ایده استفاده کرده و طراحی آن با دقت و ظرافت بالایی انجام شده است.

مدل-کتابخانه-خانگی-کوچک (27)

مدل-کتابخانه-خانگی-کوچک (28)

مدل-کتابخانه-خانگی-کوچک (29)

مدل-کتابخانه-خانگی-کوچک (30)

مدل-کتابخانه-خانگی-کوچک (31)

مدل-کتابخانه-خانگی-کوچک (32)

مدل-کتابخانه-خانگی-کوچک (33)

مدل-کتابخانه-خانگی-کوچک (34)

مدل-کتابخانه-خانگی-کوچک (35)

تصاویر بیشتر:

مدل کتابخانه خانگی کوچک دیواری و ایستاده مناسب اتاق نشیمن

مدل کتابخانه خانگی کوچک دیواری و ایستاده مناسب اتاق نشیمن

مدل کتابخانه خانگی کوچک دیواری و ایستاده مناسب اتاق نشیمن

مدل کتابخانه خانگی کوچک دیواری و ایستاده مناسب اتاق نشیمن

مدل کتابخانه خانگی کوچک دیواری و ایستاده مناسب اتاق نشیمن