12 مدل صندلی چوبی، فلزی و فایبرگلاس مناسب منازل و ادارجات

مدل صندلی چوبی و فلزی نمادین یکی از بهترین انتخاب ها برای دکوراسیون منزل یا محیط های تجاری هستند. این صندلی ها با دیزاینی متعلق به بیش از نیم قرن پیش، چنان کامل بودند که هنوز هم بعداز گذشت این همه زمان، با تغییرات بسیار اندکی طراحی و تولید می شوند و در بسیاری از خانه ها و مکان های تجاری مهم و معتبر مورد استفاده قرار می گیرند. در دهه 50 میلادی طراحان صندلی در سرتاسر دنیا با ایده های خلاقانه خود، توجه سرمایه گذارن را بخود جلب کردند و از آنجایی که پیشرفت های چشمگیری در کارخانه های تولیدی اتفاق افتاد، صندلی های جدید به وفور در بازار پخش شدند. ایده و هدف اصلی طراحان در آن زمان تاکید بروی کارایی صندلی ها بود اما به هیچ عنوان زیبایی طرح کلی نیز فراموش نشد. در این پست با 12 مدل صندلی کلاسیک آشنا خواهید شد که دقیقا از طرح های دهه 50 سرچشمه گرفته اند.

مدلی که در شکل زیر مشاهده می کنید صندلی مخروطی نام دارد. همانطور که مشخص است نام این صندلی را از روی شکل هندسی آن برگرفته اند حتی امروزه نیز این صندلی که متعلق به بیش از نیم قرن پیش است، شکلی آینده نگرانه و فضایی دارد. صندلی مخروطی اولین بار در سال 1958 توسط شخصی بنام ورنر پانتون طراحی و به سرعت به صندلی محبوب خانه های مدرن آن زمان تبدیل شد. این صندلی در فیلم های هالیوودی متلعق به دهه 60 مانند ادیسه فضایی اثر استنلی کوبریک، حضور چشم گیری داشته است.

مدل-صند لی-چوبی (1)

مدل-صند لی-چوبی (2)

مدل دوم به نام صندلی تخم مرغی نیز شناخته می شود. این صندلی بلا استثنا در تمامی دکوراسیون های صنعتی حضور دارد و یکی از شاخصه های اصلی خانه هایی به این سبک است. صندلی تخم مرغی طراحی بسیار خاصی دارد که در صندلی ها مشابه آن دیده نمی شود. هنگامی که روی این صندلی می نشینید، کاملا احساس آرامش و ایمنی می کنید چرا که از اطراف توسط این صندلی احاطه شده اید. خوشبختانه این مدل صندلی در ایران نیز وجود دارد و با قیمت مناسب عرضه می شود. قرار دادن این صندلی کنار چیدمان مدرن یا صنعتی منزلتان، جلوه ای بسیار زیبا و با معنی به آن می دهد.

Egg, model 3316/3319 designed by Arne Jacobsen in 1958. Upholstered with orange Divina Melange fabric.

مدل-صند لی-چوبی (3)

مدل-صند لی-چوبی (6)

مدل-صند لی-چوبی (8)

Egg in a private home

صندلی زیر بنام صندلی لاله ای شناخته می شود همانطور که در عکس زیر مشاهده می کنید صندلی زیر شکلی شبیه به گل لاله دارد و دلیل نام گذاری آن نیز همین است. این صندلی در سال 1957، یعنی چیزی حدود 70 سال پیش برای اولین بار طراحی و تولید شد و از ان زمان دقیقا با همین شکل و شمایل تولید می شود و جالب تر اینکه طرفداران بسیار زیادی در دکوراسیون مکان های مسکونی و تجاری دارد. از نظر طراح اصلی، پایه چهارتایی صندلی ها همیشه مایه بهم ریختگی ها و ظاهر نازیبایی صندلی ها هستند به همین دلیل پایه های جدیدی برای صندلی اش طراحی کرد که امروزه از آن بعنوان طرحی انقلابی در طرح های مدرن و کلاسیک یاد می کنند.

مدل-صند لی-چوبی (11)

مدل-صند لی-چوبی (12)

مدل-صند لی-چوبی (13)

در دنیای طراحی از هر چیزی می شود ایده گرفت، حتی از یک صندلی تراکتور! مدلی که در زیر مشاهده می کنید به صندلی تراکتوری مشهور شده و اولین بار توسط طراحی ایتالیایی در سال 1954 ساخته و تولید شد. البته شکل صندلی به طبع همان شکل صندلی تراکتورهای دهه 50 را تداعی می کند که امروزه دیگر وجود خارجی ندارند. این صندلی برای مکان های عمومی و اتاق های انتظار بهترین انتخاب است هم طراحی بسیار ساده و شیکی دارد و هم راحت است. بعلاوه قرار دادن آنها در رنگ های مختلف کنار یکدیگر می تواند ظاهر جالبی در دکوراسیون ایجاد کند.

مدل-صند لی-چوبی (2)

مدل-صند لی-چوبی (7)

مدل-صند لی-چوبی (33)

مدل-صند لی-چوبی (32)

صندلی چارلز ایمز بقدری معروف است که بعنوان نماد معماری داخلی آمریکا شناخته می شود، این صندلی در سال 1957 توسط برادران ایمز طراحی و تولید شد تا تمام دنیا را متوجه شکل بی نقص و بسیار راحت خود کند. از آن سال تا کنون شرکت ایمز همچنان به تولید این صندلی می پردازد که خوشبختانه به ایران نیز راه یافته و در بیشتر خانه های مدرن و لوکس امروزی دیده می شود. پوشش چرم طبیعی در کنار پوسته چوبی و پایه فلزی ظاهری بسیار شیک و با کیفیت به این صندلی داده که رقیبی از لحاظ زیبایی کنار خود نمی بیند.

مدل-صند لی-چوبی (15)

مدل-صند لی-چوبی (34)

مدل-صند لی-چوبی (35)

مدل-صند لی-چوبی (36)

مدل-صند لی-چوبی (37)

در ادامه هفت مدل مشهور دیگر را مشاهده خواهید فرمود:

مدل-صند لی-چوبی (9)

مدل-صند لی-چوبی (10)

مدل-صند لی-چوبی (17)

Model: PK22 Udf¯relse: stÂl og kanvas Designer: Poul KjÊrholm DesignÂr: 1956 Product: PK22 Finish: steel and canvas Designer: Poul KjÊrholm Year of design: 1956 Modell: PK24 Ausf¸hrung: Stahl und Kanevas Designer: Poul KjÊrholm Designjahr: 1956

مدل-صند لی-چوبی (18)

مدل-صند لی-چوبی (19)

مدل-صند لی-چوبی (20)

مدل-صند لی-چوبی (21)

مدل-صند لی-چوبی (22)

مدل-صند لی-چوبی (23)

مدل-صند لی-چوبی (24)

مدل-صند لی-چوبی (25)

مدل-صند لی-چوبی (26)

مدل-صند لی-چوبی (27)

مدل-صند لی-چوبی (28)

مدل-صند لی-چوبی (29)

مدل-صند لی-چوبی (31)

مدل صندلی چوبی

مدل-صند لی-چوبی (30)