مدل راه پله حیاط به ایوان خانه با طراحی جدید و بروز

مدل راه پله حیاط در بسیاری از خانه های قدیمی حیاط دار عمدتا از سنگ و فلز ساخته می شد و کمتر عناصری مانند چوب، شیشه و بتن اکسپوز در ساخت راه پله مورد استفاده قرار می گرفت. در این مطلب می خواهم به معرفی تعدادی طرح بسیار جالب و زیبا راه پله حیاط منزل بپردازم که تا بحال در سایت اتاق بررسی نشده بودند.

اگر دیزاین داخلی منزلتان لوکس و باشکوه است، با طراحی یک راه پله ورودی شیک به ایوان خانه، می توانید این طراحی لوکس را به محیط خارج بیرونی نیز بکشید. تمام مدل هایی که در ادامه مشاهده خواهید کرد در کنار کارایی بالا و صرفه اقتصادی، انتخاب مناسبی برای منازل و ویلاهای ایرانی خواهند بود.

رفت و آمد در فضای بیرونی خانه خیلی راحت صورت می گیرد زیرا برخلاف فضای داخلی، با سازه های دائمی مانند دیوارها روبرو نیستیم. ساخت راه پله در داخل خانه عمدتا یکی از سخت ترین وظایف هر سازنده آماتور و حتی حرفه ای است چرا که باید خیلی از المان ها را در نظر بگیرد، در صورتی که فضای خارج و حیاط، اگر با برنامه و اجرای دقیق جلو بروید، کار بسیار راحت و ساده تر خواهد شد. در این بین شاید انتخاب مصالح و مدل راه پله حیاط سخت ترین کار باشد که در ادامه قصد دارم به معرفی جدیدترین و بروز ترین مدل ها بپردازم.

مدل-راه-پله-حیاط (1)

بتن یک انتخاب عالی و کم هزینه برای ساخت راه پله حیاط است. این ماده هم دوام بالایی دارد و نگهداری از آن آسان است، بعلاوه طرح ها و مدل ها بتن امروزه تنوع بسیار زیادی پیدا کرده و براحتی می توان برای هر دکوراسیون و سلیقه ای مدلی مطابق با نظر خانه دار پیدا کرد. بسیاری از طراحان ترجیح می دهند بتن را به مصالح دیگر ترجیح می دهند چر که می شود همه کار روی آن انجام داد، رنگ آمیزی، کاشی کاری و موزاییک کاری کارهایی است که خیلی ساده و راحت روی بتن انجام می گیرد. بعلاوه بتن را به فرم های مختلف شکل داد.

مدل-راه-پله-حیاط (4)

مدل-راه-پله-حیاط (8)

مدل-راه-پله-حیاط (17)

اینستاگرام اتاق
صفحه جدید ما را دنبال کنید

مدل-راه-پله-حیاط (10)

در برخی خانه دیده شده که کلا قید طراحی راه پله را زده اند و در عوض از سطح شیبدار بتنی برای وصل کردن ایوان و کف حیات استفاده می کنند. این کار تنها برای شیب های بسیار کم جواب می دهد و اگر ارتفاع زیاد باشد استفاده از سطح شیبدار نوعی حماقت محسوب می شود. پله ها برای مقابله با همین شیب های زیاد طراحی شده اند. در کنار بتن مصالح دیگری هم برای طراحی مدل راه پله حیاط وجود دارند اما باید به اندازه بتن تقویت بشوند تا استحکام و دوام آنها در شرایط بد بیرون افزایش یابد. چوب های تقویت شده و مهندسی شده می تواند یکی از همین مصالح باشد اما طبیعتا قیمت تمام شده آنها بسیار بالاتر از بتن خواهد بود.

مدل-راه-پله-حیاط (6)

مدل-راه-پله-حیاط (14)

مدل-راه-پله-حیاط (21)

مدل-راه-پله-حیاط (20)

مدل-راه-پله-حیاط (27)

مدل راه پله حیاط چوبی با اینکه هزینه زیادی بروی دست خانه دار خواهد گذاشت اما زیبایی آن با هیچ ماده دیگری قابل مقایسه نیست. البته از آنجایی که سطح چوب در صورت خیس شدن بسیار لغزنده است، حتما باید از روکش های ضد لغزش بروی چوب استفاده کنید تا ایمنی آنها افزایش یابد. جالب است بدانید بیشتر افرادی که بر اثر افتادگی در خانه مجروح شده اند، دلیل افتادنشان راه پله های لغزنده عنوان کرده اند. برای افزایش ایمنی پله ها خوب است از نوار ضد لغزش یا نوار ترمز پله استفاده کنید. این نوارها را به سادگی می توانید از اینترنت پیدا کرده یا از شرکت های عمرانی خریداری کنید.

مدل-راه-پله-حیاط (7)

مدل-راه-پله-حیاط (11)

مدل-راه-پله-حیاط (12)

مدل-راه-پله-حیاط (15)

مدل-راه-پله-حیاط (13)

مدل-راه-پله-حیاط (18)

مدل-راه-پله-حیاط (19)

در کنار مصالحی که برای ساخت راه پله استفاده می کنید نباید از عناصر دکوراتیو و تزیینی نیز غافل شوید. یکی از المان های جالب با اجرای راحت که امروزه نیز طرفداران بسیاری پیدا کرده، نورپردازی راه پله است. نورپردازی راه پله به روش های گوناگونی انجام می شود، برخی نورپردازی مخفی و نواری را ترجیح می دهند و برخی دیگر هم طرح های ساده را می پسندند. نورپردازی راه پله فقط جنبه دکوری و زیبایی ندارد. تصور کنید در شب های تاریک وجود نور نزدیک راه پله چقدر می تواند رفت آمد در پله ها را ایمن تر و لذت بخش تر کند.

مدل-راه-پله-حیاط (2)

مدل-راه-پله-حیاط (3)

مدل-راه-پله-حیاط (5)

مدل-راه-پله-حیاط (24)

یکی دیگر از روش های تزیین راه پله حیاط خانه گلکاری و سبزه کاری اطراف پله هاست. این کار را می توانید به روش های متفاوت انجام دهید. البته نباید در انجام این کار زیاده روی کنید طوری که جای برای قرار دادن پله ها نماند یا اینکه سطح پله به سختی دیده شود. اختصاص فضای کمی از پله برای تزیین کافی است مثلا انتهای پله ها، جایی که پله دیواره پله بعدی وصل می شوند، مکان خوبی برای کاشت سبزه و گل های مینیاتوری است. البته اطراف پله و کنار نرده هم ایده خوبی قرار دادن گیاهان است.

مدل-راه-پله-حیاط (9)

مدل-راه-پله-حیاط (16)

مدل-راه-پله-حیاط (26)

مدل-راه-پله-حیاط (32)

مدل-راه-پله-حیاط (35)

مدل-راه-پله-حیاط (33)

مدل-راه-پله-حیاط (34)

مدل-راه-پله-حیاط (31)

مدل-راه-پله-حیاط (28)

مدل-راه-پله-حیاط (29)

مدل-راه-پله-حیاط (30)

مدل-راه-پله-حیاط (25)

مدل-راه-پله-حیاط (22)

مدل راه پله حیاط

مدل-راه-پله-حیاط (23)