متر، ابزاری لازم برای اندازه گیری در ساختمان سازی

یکی از ابزار و وسایلی که در کلیه کارهای ساختمانی مورد استفاده قرار می گیرد، متر می باشد. اما همواره استفاده از آن با مشکلاتی رو به رو بوده است. برای مثال در بسیاری موارد به دلیل جابه جایی یا بسته شدن ناگهانی آن امکان اندازه گیری دقیق و صحیح وجود ندارد یا فرد را با مشکلات زیادی رو به رو می کند. اما پیشرفت تکنولوژی نسل جدیدی از این ابزار به بازار عرضه شده است که کار اندازه گیری را بسیار آسان کرده است.

متر، ابزاری لازم برای اندازه گیری در ساختمان سازی

در استفاده از مترهای معمولی و برای اندازه گیری دقیق نیاز به وجود دو نفر می باشد. اما در مورد متر لیزری این گونه نیست. کار با متر لیزری بسیار آسان بوده و تنها می توان با فشار دادن یک دکمه در یک طرف نسبت به اندازه گیری دقیق اقدام کرد. نحوه کار مترهای لیزری به این گونه است که فاصله بین دو نقطه را اندازه گیری کرده و اندازه را بر روی صفحه نشان می دهد. انجام کار با این گونه مترها نیاز به نفر دومی هم ندارد. از جمله نکاتی که در هنگام خرید متر لیزری باید به آن توجه داشته باشید، برد متر، دقت متر، باتری آن و حافظه متر لیزری می باشد. هم چنین باید توجه داشت که این ابزار کاربردهای متفاوتی دارند و برخی از آن ها علاوه بر قابلیت اندازه گیری قادرند برخی محاسبات فیثاغورث را نیز انجام داده و بر روی صفحه نمایشکر نشان دهند.

برد مترهای لیزری متفاوت می باشد و باید بر اساس نیاز خود از نمونه ای با برد مناسب استفاده نمایید. دقت متر لیزری از دیگر نکاتی است که باید به آن توجه شود، اما به طور کلی می توان گفت این گونه مترها ممکن است تا 1.5 میلیمتر خطا داشته باشند. اما این خطا در مترهای مختلف می تواند متفاوت باشد.  نوع باتری متر لیزری با میزان کار و نوع آن رابطه مستقیمی دارد. اما در بیش تر مواقع از باتری این دستگاه قابل شارژ می باشد. حافظه این گونه باتری ها به گونه ای است که در برخی مدل ها قابلیت ذخیره اندازه گیری ها تا چند مرحله وجود دارد.

همان گونه که در بالا نیز اشاره شد، متر لیزری از جمله ابزارهایی است که می توان از آن در ساختمان سازی استفاده کرد. برای مثال می توان از این وسیله در فعالیت هایی مانند نجاری، کابینت سازی، اجرای سقف کاذب، کناف و نمای ساختمان استفاده کرد. عموما برای فعالیت های مرتبط با ساختمان سازی، از مترهای لیزری در مدل های متوسط که عموما در بازار رایج است استفاده می شود.

استفاده از این ابزار برای اجرای سقف های کاذب یا کناف سقف می تواند کار را تا اندازه زیادی آسان کند. برای مثال از جمله مزایای استفاده از این دستگاه برای اجرای این گونه فعالیت های ساختمانی می توان به صرفه جویی در وقت، اندازه گیری دقیق و مطمئن در کوتاه ترین زمان، عدم نیاز به نیروی انسانی زیاد و راحتی اجرای کار اشاره کرد.

از دیگر موارد استفاده از این دستگاه می توان به کاربرد آن در معماری اشاره کرد. برای مثال طراحی داخلی و طراحی نمای ساختمان از مواردی است که استفاده از متر لیزری در آن ها کاربرد دارد. در اجرای چنین کارهایی آن چه که مهم است، دقت و اندازه گیری دقیق است. از آن جایی که احتمال خطا با استفاده از مترهای معمولی بسیار بالاست، می توان از متر لیزری به این منظور استفاده کرد. استفاده از این متر در کنار اندازه گیری دقیق کار را آسان تر کرده و سرعت اجرا را نیز بالاتر می برد. تنها باید توجه داست که با توجه فعالیت مورد نظر نمونه ای مناسب از انواع مترهای لیزری متناسب با کاربرد آن تهیه شود.

به نظر شما این پست خوب بود؟ اگر پسندیدید حتما امتیاز دهید!