عکس های شگفت انگیز طراحی فضای سبز حیاط خانه ویلایی و معمولی

اگر بیشتر اوقات خود را در فضای بیرون از خانه سپری می کنید بنابراین طراحی فضای سبز حیاط خانه یکی از کارهایی لازمی است که باید به هر نحوی که شده آنرا انجام بدهید. این کار هم باعث افزایش روحیه و امید به زندگی خواهد شد هم اینکه فضای خانه را بسیار لوکس و زیبا نشان می دهد، طوری که هر فردی به محض قدم گذاشتن داخل حیاط شما شگفت زده خواهد شد و سخت می تواند آن محل را بدون تحسین و ابراز علاقه به محیط ترک کند. خانه های ویلایی و معمولی ایی که در این مطلب با آنها آشنا خواهید شد دقیقا چنین ویژگی دارند.

استفاده زیاد از عناصر طبیعی در اطراف این خانه های ویلایی باعث شده بیشتر شبیه یک کلبه جنگلی شوند و نه یک خانه امروزی و مدرن. اما سایر خانه ها نیز به صورت متعادل اینکار را انجام داده اند. همانطور که در ادامه مشاهده خواهید کرد تمام فضای اطراف خانه ها با گیاهان سرسبز و بسیار زیبا پوشانده شده طوریکه نمای چندانی از خود ساختمان خانه دیده نمی شود. در خود حیاط هم سعی شده برای کامل شدن دکوراسیون فضای شیک بیرون، از کفپوش های عالی حیاط و مبلمانیی بسیار باکیفیت، مقاوم و مداوم استفاده شود. همه این عناصر کنار هم باعث شده تا طراحی فضای سبز حیاط خانه به معنای واقعی کلمه خارق العاده و کامل جلوه کند.

طراحی-فضای-سبز-حیاط-خانه (16)

قسمت ورودی خانه ویلایی زیر به سبک حیاط خانه های مدیترانه ای و استوایی تزیین شده و به همین خاطر هر بیننده ای را در همان نگاه اول مجذوب زیبایی خود می کند. بیشتر قسمت حیاط با چمن پوشیده شده اما راهرویی که بین فضاهای سبز قرار گرفته نیز طراحی جالب و زیبایی دارد. ضمنا برای بالا بردن پوشش اطراف خانه و ایجاد فضای خصوصی، خیلی هوشمندانه از نوعی از گیاهان استفاده شده که با شاخ و برگ های متعدد خود دید افراد کنجکاو از تمام جوانب ساختمان به داخل را محدود می کند.

طراحی-فضای-سبز-حیاط-خانه (1)

طراحی-فضای-سبز-حیاط-خانه (8)

طراحی-فضای-سبز-حیاط-خانه (4)

طراحی-فضای-سبز-حیاط-خانه (2)

طراحی-فضای-سبز-حیاط-خانه (3)

در عکس های زیر مشاهده می کنید که راهروی متصل به اتاق اصلی خانه چقدر باریک و چقدر جالب طراحی شده که هیچ چیز آن معمولی بنظر نمی رسد. در ایوان خانه نیز با فضایی احاطه شده با گیاهان سبرسبز روبرو هستیم که برای گفت و گو یا حتی مطالعه و میل صبحانه بهترین مکان خواهد بود. حتی در آشپزخانه نیز دیواری تمام شیشه ای نصب شده تا از فضای سبز اطراف نهایت استفاده برده شود. علاقه خانه دار به موضوع جنگل و گیاهان بقدری زیاد بوده که حتی حین آشپزی هم نمی خواسته از دیدن فضای سبز اطراف محروم شود.

طراحی-فضای-سبز-حیاط-خانه (9)

طراحی-فضای-سبز-حیاط-خانه (7)

طراحی-فضای-سبز-حیاط-خانه (5)

طراحی-فضای-سبز-حیاط-خانه (10)

البته برای طراحی فضای سبز حیاط خانه حتما نباید خانه ایی ویلایی با حیاط بزرگ و بی انتها داشته باشید. شکل زیر بخوبی نشان می دهد که یک حیاط کوچک نیز می تواند به خوبی تعداد ایده های خلاقانه و منحصر بفرد به زیباترین شکل ممکن تزیین شود. استفاده از سنگریزه در کنار سنگ های بزرگ بعنوان راهرو، ایده ای بسیار زیبا و در عین حال بسیار ارزان است. شکل دوم هم ایده ای مشابه با شکل اول را بکار گرفته ولی در عین حال متفاوت و یگانه جلوه می کند. قرار دادن مجسمه ای تزیینی در وسط بعنوان نقطه کانونی دکوراسیون کاری بسیار هوشمندانه است.

طراحی-فضای-سبز-حیاط-خانه (11)

طراحی-فضای-سبز-حیاط-خانه (12)

طراحی-فضای-سبز-حیاط-خانه (13)

طراحی-فضای-سبز-حیاط-خانه (14)

طراحی-فضای-سبز-حیاط-خانه (15)

نظرتان در مورد چمن کاری حیاط منزل چیست؟ بدون شک زیباترین حیاط ها نیز بدون حضور چمن کامل نخواهند شد. البته کاشت چمن کمی دردسر دارد. بهترین زمان برای کاشت چمن اواخر فصل زمستان یا اوایل بهار است. البته اگر چمن تازه تهیه کرده و آنرا در زمان درست بکارید پروسه کار بسیار راحت تر خواهد شد. چمن بروی خاک گرم و مرطوب به خوبی رشد کرده و ریشه می دهد. فصل بهار بهترین زمان برای رشد چمن است چرا که آب مورد نیاز خود را از طریق بارندگی دریافت می کند، در این فصل چمن بیشترین نیاز را به آب دارد.

طراحی-فضای-سبز-حیاط-خانه (16)

طراحی-فضای-سبز-حیاط-خانه (17)

طراحی-فضای-سبز-حیاط-خانه (18)

طراحی-فضای-سبز-حیاط-خانه (19)

طراحی-فضای-سبز-حیاط-خانه (20)

شکل های زیر ایده جالب دیگر برای طراحی فضای سبز خانه را نشان می دهد. همانطور که مشخص است گیاهان کاشته شده در حیاط این خانه خیلی دور از دسترس نبوده و نیاز به مراقبت همه روزه ندارند بعلاوه در شرایط آب و هوایی سخت نیز بخوبی شادابی خود را حفظ می کنند. حیاط این خانه هم چندان بزرگ نبوده اما با گیاه کاری هوشمندانه هیچکس متوجه کوچکی آن نیز نخواهد شد. در حقیقت مزیت بزرگ گیاهکاری حیاط خانه این است که فضاهای بزرگ را گرم و صمیمی نشان داده و از آنطرف حیاط های کوچک را دلباز و بزرگ نشان می دهد.

طراحی-فضای-سبز-حیاط-خانه (21)

طراحی-فضای-سبز-حیاط-خانه (22)

طراحی-فضای-سبز-حیاط-خانه (23)

طراحی-فضای-سبز-حیاط-خانه (24)

طراحی-فضای-سبز-حیاط-خانه (25)

طراحی-فضای-سبز-حیاط-خانه (26)

طراحی-فضای-سبز-حیاط-خانه (27)

طراحی-فضای-سبز-حیاط-خانه (28)

طراحی-فضای-سبز-حیاط-خانه (29)

طراحی-فضای-سبز-حیاط-خانه (30)