7 نکته مهم طراحی سرویس بهداشتی امروزی و شیک

سرویس بهداشتی یکی از اصلی ترین بخش های داخلی هر منزل و محیط کاری است که علاوه بر رعایت بهداشت باید زیبا و راحت طراحی شود. برای طراحی سرویس بهداشتی نکات مختلف و اصولی باید رعایت کنید از اندازه و ابعاد، پنجره، رنگ و غیره. در این بخش نکات اصولی طراحی سرویس بهداشتی را در اختیار شما قرار می دهیم.

 

نکات اصولی طراحی سرویس بهداشتی:

 7 نکته مهم طراحی سرویس بهداشتی امروزی و شیک

1- استفاده از اندازه های مناسب و استاندارد:

سرویس های بهداشتی باید متناسب با ابعاد خانه ساخته شوند. اگر خانه شما بزرگ است می توانید فضای بیشتری را برای سرویس بهداشتی در نظر گرفته و در صورتی که خانه شما کوچک است، سرویس نباید نسبت به سایز کلی خانه خیلی بزرگ باشد. سایز در ورودی در طراحی سرویس بهداشتی نیز باید استاندارد باشد. معمولا این سایزها 71، 76 و 81 سانتی متر است. سایز در باید به گونه ای باشد که صندلی چرخدار نیز بتواند از آن عبور کند. در مناسب ترین حالت استاندارد توالت و سرویس بهداشتی باید در فضایی با عرض حداقل 76 سانتی متر ساخته شود. این ابعاد باید به گونه ای تنظیم شود که مرکز سرویس از هر طرف 38 سانتی متر فاصله داشته و از دیوار یا شی روبه روی خود حداقل 61 سانتی متر دور باشد.

 7 نکته مهم طراحی سرویس بهداشتی امروزی و شیک

 

2- از کاشی و سرامیک استفاده کنید:

متداول ترین کف پوش و تزئین دیوارها در طراحی سرویس بهداشتی کاشی  و سرامیک است. در انتخاب رنگ و طرح کاشی ها و موزائیک ها اصول و منطق خاصی وجود ندارد. می توانید از رنگ ها و طرح های مختلف استفاده کنید. البته معمولا از طرح های بسیار شلوغ یا رنگ های تند استفاده نمی شود.

7 نکته مهم طراحی سرویس بهداشتی امروزی و شیک

29 مدل جدید چیدمان کاشی آشپزخانه [ مدرن و شیک ] با رنگ های خاص

 

3- استفاده از سرویس فرنگی:

در بسیاری از موارد طراحی سرویس بهداشتی در صورتی که ابعاد اتاقی که برای آن در نظر گرفته اید، بزرگ باشد می توانید علاوه بر سرویس سنتی از سرویس فرنگی نیز استفاده کنید. بسیاری از افراد مسن که زانو درد دارند نیازمند استفاده از سرویس فرنگی هستند، بنابراین با این طراحی علاوه بر زیبایی به سلامتی خود نیز کمک می کنید.

7 نکته مهم طراحی سرویس بهداشتی امروزی و شیک

 

4- ابعاد روشویی را مناسب انتخاب کنید:

روشویی یکی دیگر از بخش های اصلی سرویس بهداشتی است که ابعاد و محل قرار گیری آن در طراحی سرویس بهداشتی بسیار مهم است. معمولا روشویی ها ابعاد کمی داشته و روبه روی در ورودی ساخته می شوند. روشویی ها باید به راحتی به دیوار وصل شده و در فضایی حدود 61 سانتی متر قرار بگیرند. در قسمت بالایی روشویی در تمامی سرویس های بهداشتی یک آینه نصب می شود. علاوه بر عرض و طول برای قرار دادن روشویی ارتفاعی مناسب و استاندارد در نظر بگیرید. ارتفاع روشویی در طراحی سرویس بهداشتی باید به گونه ای باشد که برای استفاده افراد با قد های مختلف مناسب باشد. این روشویی ها معمولا در ارتفاع 86 تا 91 سانتی متری از سطح زمین ساخته می شوند.

7 نکته مهم طراحی سرویس بهداشتی امروزی و شیک

38 مدل مدرن و جدید سرویس آینه توالت و دستشویی با نورپردازی مخفی [لوکس]

 

5- استفاده از کابینت در سرویس بهداشتی:

در طراحی سرویس بهداشتی منازل بزرگ و مدرن معمولا در سرویس های بهداشتی می توان از کابینت هایی برای قرار دادن وسایل بهداشتی مانند خمیردندان، دستمال توالت و غیره استفاده کنید. البته استفاده از کابینت حتما نیازمند فضای کافی در سرویس بهداشتی است.

7 نکته مهم طراحی سرویس بهداشتی امروزی و شیک

 

6- طراحی یک پارچه یا جداگانه:

در طراحی سرویس های بهداشتی می توانید از دو طراحی یک پارچه و یا جداگانه استفاده کنید. به این صورت که می توانید روشویی را در یک بخش جداگانه قرار دهید و یا به صورت یک پارچه سرویس بهداشتی را در یک اتاق قرار دهید. معمولا در طراحی های جدید و مدرن سرویس های بهداشتی به صورت یکپارچه طراحی می شود اما باز هم انتخاب آن مربوط به سلیقه طراح و فضای مورد نیاز است.

 

7 نکته مهم طراحی سرویس بهداشتی امروزی و شیک

قیمت 36 مدل ست سرویس بهداشتی مدرن و شیک [ ارسال رایگان ] با تخفیف

 

7- استفاده از پنجره و سیستم تهویه:

پنجره ها از دیگر مهم ترین بخش های سرویس بهداشتی است که نقش اصلی برای تهویه هوای سرویس بهداشتی ایفا می کند. پنجره در طراحی سرویس بهداشتی باید حداقل 450 سانتی متر مربع بوده و یا 15 درصد فضای کلی سرویس را شامل شود. اما در بسیاری از آپارتمان ها نمی توان در سرویس های بهداشتی از پنجره استفاده کرد و استفاده از سیستم تهویه الزامی خواهد بود. سیستم تهویه باید بتواند در هر 5 ساعت هوای داخل سرویس بهداشتی را به طور کامل به بیرون انتقال دهد. در صورتی که محیط سرویس بهداشتی کاملا بسته باشد به مکان بسیار مناسبی برای رشد و تکثیر میکروب ها و ویروس ها تبدیل خواهد شد.

7 نکته مهم طراحی سرویس بهداشتی امروزی و شیک

, ,
به نظر شما این پست خوب بود؟ اگر پسندید حتما امتیاز دهید!
7 نکته مهم طراحی سرویس بهداشتی امروزی و شیک
3.8 (75%) 4 votes