بررسی طراحی روشنایی داخلی 4 آپارتمان مدرن و بسیار زیبا

 

وقتی قصد تزیین و طراحی داخلی منزل خود را دارید به خیلی چیزها فکر می کنید از رنگ دیوارها گرفته تا مبلمان و پرده ها. اما طراحی روشنایی داخلی موضوعی است که اغلب مردم و حتی طراحان آماتور در ابتدای کار توجهی به آن نداشته و پایان کار وارد پلان می شود. نورپردازی و روشنایی فقط برای روشن کردن فضای خانه در شب ها یا مطالعه و انجام تکالیف نیست. یک نورپردازی صحیح می تواند فضای خانه به معنای واقعی کلمه متحول کند.

اگر اندکی در زمینه هنر عکاسی و فیلمبرداری اطلاعات داشته باشید می دانید که نورپردازی و روشنایی یکی از موضوعات فوق العاده مهم است. زیرا روشنایی، فضایی خلق می کند که هیچ عنصر دیگری در طراحی، توانایی ایجاد آنرا ندارد. خانه هایی که در این پست آورده شده اند بنوعی هنرمندانه از نور استفاده می کنند تا فضایی بسیار زیبا و تسکین دهنده در فضا ایجاد شود. البته طراحی داخلی این آپارتمان ها به خودی خود زیباست اما طراحی روشنایی داخلی دقیق و مهندسی شده آنها را خاص و منحصر بفرد نشان می دهد.

همانطور که در بالا اشاره شد منظور از طراحی روشنایی داخلی فقط محض خواندن یا دیدن روبرویتان نیست.  آپارتمانی که در زیر عکس های آنرا مشاهده می کنید، 124 متر مربع مساحت داشته و نورپردازی توکار به شیوه ایی بسیار عالی بهره می برد. تمام لامپ هایی که در سقف منزل قرار گرفته نوری خنثی به سمت پایین پخش می کنند که به خوبی از سطح دیوارها و همینطور کفپوش سفید منعکس می شود. رنگ خثی این آپارتمان خیلی عالی با نورپردازی خلاقانه فضای داخلی ترکیب می شود. حتی نور خورشید هم سهم مشخص خود را در روشنایی اواخر روز دارد.

طراحی-روشنایی-داخلی (1)

طراحی-روشنایی-داخلی (2)

طراحی-روشنایی-داخلی (3)

طراحی-روشنایی-داخلی (4)

طراحی-روشنایی-داخلی (5)

طراحی-روشنایی-داخلی (6)

طراحی-روشنایی-داخلی (7)

طراحی-روشنایی-داخلی (8)

طراحی-روشنایی-داخلی (9)

طراحی-روشنایی-داخلی (10)

خانه بعدی رنگی بسیار روشن تر از خانه ابتدایی دارد اما طراحی روشنایی داخلی آن مشابه با خانه بالایی است. نورپردازی مخفی در اتاق نشیمن و بالای تلویزیون فضای کاملا مدرن به محیط داده است. یکی از مهم ترین بخش های نورپردازی خوب و دقیق، توانایی مصرف کننده در کنترل میزان شدت و حالت نور در هر زمانی است که سیستم به کار رفته در این خانه همین شرایط را دارد. لامپ های مخفی نوعی سوئیچ دارند که می توان شدت نور را کم و زیاد کرده و حتی رنگ آنها را نیز تغییر داد. با این ویژگی خیلی راحت می توانید هر حالتی که از فضا می خواهید را در همان لحظه عملی کنید.

طراحی-روشنایی-داخلی (11)

طراحی-روشنایی-داخلی (12)

طراحی-روشنایی-داخلی (13)

طراحی-روشنایی-داخلی (14)

طراحی-روشنایی-داخلی (15)

در اتاق خواب نیز از نور بعنوان وسیله ای تزیینی و دکوری استفاده شده.

طراحی-روشنایی-داخلی (16)

طراحی-روشنایی-داخلی (17)

طراحی-روشنایی-داخلی (18)

خانه سوم فقط 80 متر مربع مساحت دارد و در بین خانه های این پست کوچکترین منزل بحساب می آید. اولین چیزی که در طراحی این خانه متوجه می شویم حضور رنگ های سرد، خطوط صاف و مستقیم در طراحی تمامی وسایل و همینطور دکوراسیون ساده است. اما سیستم نورپردازی اتاق مرکزی خانه از چندین لامپ آویز و لامپ ریلی با زاوایای قابل تنظیم تشکیل شده است. نکته جالب در مورد این لامپ ها این است که می شود جای آنهار ار تغییر داد و زاویه تابش را نیز به دلخواه تنظیم کرد. در اتاق خواب هم از لامپ های نواری توکار و سه عدد لامپ آویز بلند استفاده شده.

طراحی-روشنایی-داخلی (19)

طراحی-روشنایی-داخلی (20)

طراحی-روشنایی-داخلی (21)

طراحی-روشنایی-داخلی (22)

طراحی-روشنایی-داخلی (23)

طراحی-روشنایی-داخلی (24)

طراحی-روشنایی-داخلی (25)

طراحی-روشنایی-داخلی (26)

و در نهایت می رسیم به آخرین آپارتمان و بررسی طراحی روشنایی داخلی آن با فضای 377 متر مربع. طراحی سیستم های روشنایی در این خانه به شیوه ای انجام گرفته که روی بافت های ویژه دکوراسیون تمرکز کرده و آنها را در معرض دید قرار می دهد. سیستم نورپردازی سقف توکار است، دیوارها نورپردازی مخفی دارد و کنار مبلمان هم از لامپ های زمینی ایستاده بسیار شیک استفاده شده. البته نور طبیعی نیز در این خانه نقش پر رنگی در روشنایی ایفا می کند.

طراحی-روشنایی-داخلی (27)

طراحی-روشنایی-داخلی (28)

طراحی-روشنایی-داخلی (29)

طراحی-روشنایی-داخلی (30)

در اتاق خواب از سیستم متفاوتی استفاده می شود، لامپ های آویز مدرن که طرحی هنری و بسیار جالب دارند در بالای تخت آویزان شده اند و حتی لامپ رومیزی با دقت انتخاب شده است. توجه می کنید که علاوه بر نوع نورپردازی، شکل لامپ ها نیز بسیار هوشمندانه انتخاب شده است.

طراحی-روشنایی-داخلی (31)

طراحی-روشنایی-داخلی (32)

طراحی-روشنایی-داخلی (33)

طراحی روشنایی داخلی

طراحی-روشنایی-داخلی (34)