مدل سفره هفت سین سال 96 با طرح های متنوع و بسیار شیک

ابتدا بگذارید قبل از معرفی مدل های جدید و جالب سفره هفت سین سال 96، پیشاپیش فرا رسیدن سال نو شمسی و نوروز را به شما عزیزان خواننده سایت اتاق تبریک عرض کنم. امیدوارم در این سال جدید لحظاتی سرشار از شادی و سرور داشته باشید و از طرفی مشکلاتی که در سال جدید برایتان پیش خواهد آمد را چندان سخت و جدی نگیرید.

سفره هفت سین ما ایرانی ها شهرتی جهانی دارد زیرا هم خودش زیباست و هم معنی و مفهوم آن. سفره هفت سین سال 96 نیز باید همانطور که روز به روز شاهد ظهور ایده های جدید و نو در دکوراسیون داخلی هستیم، با ایده های جدید و تازه چیده شود. البته سفره هفت سین از آنجایی که سنتی تقریبا قدیمی است معمولا به سبک سنتی چیده می شود اما طرح های مدرن نیز امروزه طرفداران بسیاری پیدا کرده اند. لازم است به این موضوع نیز اشاره کنم که هدفم در این مطلب فقط معرفی سفره های رنگین و توضییح دیزاین آنها نیست، می خواهم کمی در مورد ویژگی ها جالب سفره هفت سین صحبت کنم که شاید بیشتر افراد اطلاعی از آنان نداشته باشند. خواهش می کنم تا پایان مطلب همراه سایت اتاق باشید.

سفره-هفت-سین-سال-96 (1)

سفره-هفت-سین-سال-96 (6)

شاید برایتان جالب باشد بدانید که تاریخچه سفره هفت سین کاملا مبهم است اما تقریبا به طور قاطع می توان گفت که سفره هفت سین، سنت کهنی نبوده زیرا قدیمی ترین مدرکی که اشاره به سفره هفت سین کرده (آن هم نه به شکل امروزی) به 157 سال پیش برمیگردد که یک آلمانی در بازدیدش از ایران در دوران صفویه و در سال 1860 میلادی، اشاره ای به هفت سین در نوروز کرده است. البته در برخی نظریه ها این آیین را به زمان ساسانیان نیز ربط دادند اما بخاطر نبود هیچگونه مدرک و البته اظهارت غلط به طور کامل رد شده اند.

سفره-هفت-سین-سال-96 (2)

سفره-هفت-سین-سال-96 (14)

سفره-هفت-سین-سال-96 (4)

اینستاگرام اتاق
صفحه جدید ما را دنبال کنید

سفره-هفت-سین-سال-96 (5)

خوب از تازیخچه سفره هفت سین که بگذریم به عناصر مهم هفتگانه سفره هفت سین  و مفهوم و معنی پشت آنها می رسیم. اولین سین را با سیر شروع می کنیم که یکی از بهترین مواد غذایی برای مبارزه با سرطان و بیماری های کبدی است. به همین خاطر سیر را نماد مبارزه به زشتی و پلشتی می دانند. سبزه نیز عنصر دوم است که با نماد طراوت و شادی شناخته می شود. بدون شک سبزه زیباترین عنصر سفره هفت سین است. طرح های جدید سفره هفت سین سال 96 از سبزه نهایت استفاده را می برند تا دیزاین کلی را زیبا و شکیل نشان دهند.

سفره-هفت-سین-سال-96 (15)

سفره-هفت-سین-سال-96 (9)

P031908CG-0017.JPG

سفره-هفت-سین-سال-96 (8)

سفره-هفت-سین-سال-96 (11)

سیب در سفره هفت سین نشان فرشته زن و نماد بارداری و پرستاری است. سیب بیشتر نشان دهنده مادر خانواده بوده که با سختی و رنج بسیار مراقب سلامتی  اعضای خانواده است. سمنو عنصر مهم بعدی است. سمنو غذایی بسیار مقوی و پر نیرو هست و به همین خاطر نشان از فراوانی دارد. سنجد از آنجایی که عطر برگ و شکوفه های آن محرک عشق و مهربانی است نمادی از زایندگی و زایش کیهانی شناخته می شود و به همین خاطر باید بر سر سفره هفت سین نمایان باشد.

سفره-هفت-سین-سال-96 (10)

سفره-هفت-سین-سال-96 (13)

سفره-هفت-سین-سال-96 (26)

سفره-هفت-سین-سال-96 (12)

نماد سرکه کاملا مشخص است، نماد جاودانگی و صبر، اما شاید در این بین سماق کمی مبهم بنظر بیاید اما معنی بسیار جالبی دارد. سماق نماد باران است که کاملا با فرا رسیدن بهار همخوانی دارد. این موارد تمام سین هایی صحیحی هستند که حضورشان در سفره ضروری است. اما برخی مردم سین هایی بر سر سفره قرار می دهند که کاملا نادرست و غلط است. مثلا سکه هیچ ربطی به هفت سین سفره ندارد و ریشه آن نیز اصلا در زبان فارسی وجود ندارد. البته برخی می گویند ریشه این کلمه از چکه میاید که اعراب به دلیل ناتوانی در تلفظ حرف چ، آنرا به صورت سکه ادا کرده اند و به همین خاطر کلمه ای تازه است.

سفره-هفت-سین-سال-96 (16)

سفره-هفت-سین-سال-96 (17)

سفره-هفت-سین-سال-96 (18)

سفره-هفت-سین-سال-96 (19)

اما سفره هفت سین اجزای دیگری هم دارد که معمولا برای زینت بخشی یا کامل کردن مجموعه به کار می روند. این اجزا شامل آینه (نماد جهان بی پایان و بارگاه خداوندی)، کتاب (قرآن کریم، دیوان حافظ و شاهنامه فردوسی)، شمعدان (به تعداد فرزندان گذاشته می شود و نماد روشنایی)، تخم مرغ رنگی (نشانه رنگارنگی انواع بشر و تاکید بر این که بنی آدم اعضای یکدیگرند)، میوه، گل، شیرینی، آجیل و تنگ آب حلوی ماهی است. البته سکه را می توان بعنوان نمادی از ثروت در سفره قرار داد اما فقط نقش زینتی داشته و نباید بعنوان یکی از سین ها مورد استفاده قرار بگیرد، سکه همانطور که در بالا گفتیم جایی در بین هفت سین ندارد. هر کدام از اجزایی که به صورت تزیینی و برای کامل شدن در سفره قرار می گیرند همگی نماد و مفهوم خاصی دارند.

سفره-هفت-سین-سال-96 (21)

سفره-هفت-سین-سال-96 (22)

در ادامه نظر شما عزیزان را به طرح های جالب دیگر برای سفره هفت سین سال 96 جلب می کنم:

SONY DSC

سفره-هفت-سین-سال-96 (3)

سفره-هفت-سین-سال-96 (23)

سفره-هفت-سین-سال-96 (24)

سفره هفت سین سال 96

سفره-هفت-سین-سال-96 (25)