آشنایی بیشتر با آثار زها حدید مشهورترین معمار جهان

تقریبا هر شخصی که به معماری و طراحی داخلی علاقه دارد، زها حدید (2016-1950) را می شناسد. در حقیقت زها حدید تنها معمار زنی بود که عموم مردم اسم او را به زبان می آوردند. به همین دلیل می شود او را مشهورترین معمار جهان شناخت که شهرت خود را از طرح های فوق العاده شاخص و عظیم بدست آورده بود. به واسطه فوت این معمار بزرک در روز 31 مارچ 2016 مناسب دیدم تا در این مطلب کمی در مورد او و همچنین طرح های ویژه اش در سرتاسر دنیا که تا سالیان سال نام و یاد او را زنده نگه خواهد داشت، صحبت کیم.

زها حدید در سال 1950 میلادی در شهر بغداد پایتخت عراق به دنیا آمد، او در دانشگاه خصوصی شهر بیروت به یادگیری ریاضیات پرداخت و پس از آن در سال 1972 به لندن رفت تا به فراگیری معماری در دانشگاه معماری لندن بپردازد، پس از آنکه در سال 1977 فارغ التحصیل شد، با همکاری معماران مشهور آن زمان در شهر لندن، دفتر طراحی و معماری زها حدید را در سال 1979 تاسیس کرد. در اوایل دهه هفتاد که او مشغول تحصیل در دانشگاه بود به هنر نقاشی سوپره‌ماتیسم (والاگرایی) علاقمند شد. علاقه او به این سبک نقاشی باعث شد تا بیشتر به مطالعه آنها بپردازد که در نهایت به خلق آثاری مفهومی و کاملا پیچیده از همین نقاشی ها توسط او شد. در دنیای واقعی پیاده کردن چنین طرح هایی بسیار مشکل بود.

معماری زها حدید از بسیاری جهات نشان دهنده جهش از دنیای مدرنیسم به عصر پیچیده اشکال و فرم ها است. او فضاها را می کشید و نسبت ها را بهم می زد، عقاید مرسوم حاکم بر معماری را دست می انداخت و طرح هایی خلق می کرد که مرز بین رویا و واقعیت را از بین می برد. به همین دلیل تمام کارفرماهای او افرادی بودند که هزینه سنگین اجرای طرح های حدید برای آنها مسئله ای نبود. آنها سازه هایی را می خواستند که برای چندین نسل آینده نیز بماند و آنها را به تفکر وادارد. در شکل های زیر تعدادی از مشهورترین طرح های او را مشاهده خواهید کرد.

 zaha-hadid-architecture-masterpieces (19)

zaha-hadid-architecture-masterpieces (18)

zaha-hadid-architecture-masterpieces (17)

zaha-hadid-architecture-masterpieces (16)

zaha-hadid-architecture-masterpieces (15)

zaha-hadid-architecture-masterpieces (14)

zaha-hadid-architecture-masterpieces (13)

zaha-hadid-architecture-masterpieces (3)

zaha-hadid-architecture-masterpieces (6)

zaha-hadid-architecture-masterpieces (12)

zaha-hadid-architecture-masterpieces (1)

zaha-hadid-architecture-masterpieces (2)

zaha-hadid-architecture-masterpieces (4)

zaha-hadid-architecture-masterpieces (5)

zaha-hadid-architecture-masterpieces (7)

zaha-hadid-architecture-masterpieces (8)

zaha-hadid-architecture-masterpieces (9)

zaha-hadid-architecture-masterpieces (10)

مشهورترین معمار جهان

zaha-hadid-architecture-masterpieces (11)