نکاتی برای ساخت روف گاردن و باغچه های پشت بام

چه شما در شهر زندگی کنید چه در روستا همه می دانیم که به مکانی برای آرامش گرفتن نیاز داریم و چه مکانی بهتر از یک باغچه خانگی و یا روف گاردن برای آرام شدن؟ دراین مطلب به سراغ طرح هایی از باغچه های ساخته شده بروی پشت بام یا تراس خانه می رویم که چند سالی است در بسیاری از کشورهای جهان مرسوم شده و در کشور خودمان ایران هم شاهد اینگونه باغچه های بامی و روف گاردن ها در شهرهای بزرگی مثل تهران هستیم. باغچه هایی که مشاهده خواهید کرد توسط شرکتی لندنی طراحی شده اند که مطمئنم از دیدن آنها لذت خواهید برد. ازآنجایی که ممکن است برای دانستن طرز ساخت و طراحی اینگونه فضاها کنجکاو شوید برای هر مورد توضیحاتی خواهیم داد تا شما را کمی در ساخت گاردن روف مورد نظرتان راهنمایی کرده باشیم. اما قبل از هرچیزی باید با اندازه گیری محیط مورد نظرتان و تعیین کردن بودجه هدف کلی خودتان را مشخص کنید.

می توان بهترین روف گاردن را حتی با کمترین هزینه و یا بهتر است بگوییم معقول ترین هزینه ساخت و از آن لذت برد. روف گاردنها می توانند همانند «طبیعت دم دست» شما باشند! جایی که با نشستن و وقت گذراندن در آن می توانید روح خود را صیقل داده و آماده تلاشی دوباره در روز بعد باشید. یکی از بهترین فواید این مکانها، لذتِ داشتنِ مکانی آرام و سرسبز در همین نزدیکی هاست آن هم در دنیای شلوغ و اعصاب خردکن این زمانه.

علاوه بر مواردی که گفتیم و در ادامه نیز به آن اشاره خواهیم کرد باید دانست که یک باغچه خانگی یا باغچه های بامی می توانند علاوه بر استفاده شخصی برای شما و خانواده، در زیبایی بصری شهرها البته از بالا بسیار موثر باشند. حتماٌ سیمای شهرهایی مانند تهران خصوصاً زمانی که از بالا به آن نگاه می کنیم شما را نیز آزرده خاطر می کند؛ ساختمان هایی نارنجی، سفید، خاکستری و… به شدت دود گرفته که تاثیراتی بسیار منفی برروحیه خواهند داشت.

در چنین شرایطی هر فردی می تواند با هر میزان فضایی که بر روی سقف یا حتی تراس در اختیار دارد مکانی زیبا و سرسبز ایجاد کرده و از این مکان زیبا و روف گاردن خود نهایت استفاده را داشته باشد. می دانیم با شرایط موجود شاید بسیاری از افراد حوصله انجام چنین پروژه هایی بنا به دلایل مختلف را نداشته باشند اما اگر حتی ساختمان های شهرهای بزرگ بتوانند به صورت یکی در میان هم نسبت به ایجاد روف گاردن ها اقدام کنند به شدت بر زیبایی شهرها از بالا و همچنین زیبایی بصری ساختمان های چندین طبقه، وقتی که از پنجره ها و بالکن به بیرون نگاه می کنیم به شدت موثر خواهد بود. این کار را می توان به راحتی و با کمی صرف زمان و هزینه اجرا کرد.

و اما موارد بسیار مهمی که برای رسیدن به این اهداف حتماً باید به آنها توجه داشت از این قرار می باشند:

مورد اول که از اهمیت بالایی هم برخوردار است نورپردازی در ساخت باغچه است. نورپردازی نقش مهمی را در عمق دادن و حالت دادن به فضا ایفا می کند بعلاوه راه ورودی و خروجی را هم مشخص می کند. یکی از راه ها برای دستیابی به احساسات عمیق در چنین فضا هایی استفاده از روشنایی کم شدت و لطیف در قسمت بالای دیوار یا پایین درختان است که فضا را بشدت احساسی می کند.

1

 اگر خود باغچه طرحی مدرن گونه دارد مانند شکل زیر بهتر است برای کف باغچه از سنگ ریزه های سفید و یا شن و ماسه استفاده کنید تا تضاد جالبی بین طراحی مدرن و سنتی ایجاد شود.

2

استفاده از مجسمه ای زیبا در روف گاردن در کنار نورپردازی مناسب راه بسیار خوبی برای دزدیدن نگاه سرگردان بازدید کننددگان و توجه با دقت به محیط برای حتی چند ثانیه است. سعی کنید طرح مجسمه ایی که انتخاب می کنید بیشتربسمت بالا متمایل باشد تا بیشتر نگاه ها را بخود جلب کند.

3

استفاده از فواره و چشمه های آبشار مانند در گاردن روف به ایجاد حس آرامش بخشی کمک بسیاری می کند. سعی کنید حتما این قابلیت را در باغچه خود اضافه کنید.

4

موضوعات مرتبط:

تاثیر استفاده از گل و گیاه آپارتمانی طبیعی در دکوراسیون منزل

درخت بونسای در دکوراسیون منزل + قیمت – گل و گیاه آپارتمانی

گیاهان آپارتمانی – آشنایی با انواع مدل گلدان گل و گیاه آپارتمانی / عکس

4s

بهتر است برای اولین بار در roof garden گیاهان چند ساله بکارید مانند کاج که در تمامی روزهای سال سبز است همچنین کاشتن گیاهان گلدانی هم کمک زیادی به ایجاد گوناگونی در بافت باغچه می کند

5

عکس روف گاردن بسیار شیک

5s

5ss

5sss

همانطور که ابتدا گفتم برای طراحی roof garden مورد نظرتان ابتدا باید اندازه گیری ها خود را با دقت بالا بروی کاغذ انجام بدهید و در کنار آن بودجه و تراکم گیاهانی مد نظرتان را در باغچه مشخص کنید تا بهترین محیط و فضا را برای آرامش گرفتن خود بسازید.

6

7

روف گاردن همراه با استخر در پشت بام

8

9

roof-garden (2)

مدل روف گاردن و باغچه پشت بام بسیار شیک و جالب

roof-garden (1)

انواع کفپوش چوبی و پی وی سی طرح بسیار جالب و شیک / عکس

roof-garden (3)  

تصاویر بیشتر:

نکاتی برای ساخت روف گاردن و باغچه های پشت بام

نکاتی برای ساخت روف گاردن و باغچه های پشت بام

نکاتی برای ساخت روف گاردن و باغچه های پشت بام

نکاتی برای ساخت روف گاردن و باغچه های پشت بام

نکاتی برای ساخت روف گاردن و باغچه های پشت بام

نکاتی برای ساخت روف گاردن و باغچه های پشت بام