روش شستن تشک طبی با بهترین نتیجه و کمترین میزان کار

 

شاید خیلی ها بخاطر آشنا نبودن با روش شستن تشک طبی، قید شست و شو و تمیز کردن چنین تشک هایی را بزنند و صرفا به شستن روکش و روتختی یا شستن چند سال یکباره تشک طبی بسنده کنند. اما جالب است بدانید که تشک های طبی را باید دو بار در سال شست تا عاری از هر گونه میکروب، لک و پوست های مرده بدن شوند. در این پست با روشی بسیار ساده و صد در صد موثر آشنا خواهید شد که نیاز به هر گونه کار اضافی و طاقت فرسا را از بین می برد.

تشک های طبی رفته رفته جای تشک های معمولی را می گیرند و در حال حاضر به بهترین وسیله برای خواب و استراحت تبدیل شده اند. احتمالا می دانید که هر شخص عادی، به طور میانگین روزانه 8 ساعت از وقتش را بروی تشک می گذراند، این میزان برابر است با یک سوم طول عمر ما که زمان زیادی محسوب می شود. بنابراین وقتی این مقدار از عمر ما فقط روی تشک می گذرد باید از تمیز بودن جایی که دراز می کشیم اطمینان حاصل کنیم. شستن تشک طبی کار سختی نیست. اگر این کار را به طور مرتب انجام بدهید، هم ایمن تر خواهید بود و هم طول عمر تشک افزایش خواهد یافت. روش شستن تشک طبی در این پست بسیار ساده و موثر است طوری که از سادگی آن شگفت زده خواهید شد.

روش-شستن-تشک-طبی (21)

روش-شستن-تشک-طبی (18)

قدم اول در شستن تشک، برداشتن روتختی و جدا کردن روکش یا کاور تشک (در صورت وجود) است. روتختی یا روکش تشک را باید به صورت جداگانه داخل ماشین لباسشویی بیاندازید. در قسمت تنظیمات، داغ ترین دمای ممکن را انتخاب کرده و از پودرهای با کیفیت استفاده کنید. یادتان نرود که چرخه خشک کردن ماشین را هم فعال کنید. با این روش تمام میکروب ها، حشرات ریز و کثیفی ها از روی کاور پاک خواهد شد.

روش-شستن-تشک-طبی (1)

روش-شستن-تشک-طبی (11)

روش-شستن-تشک-طبی (2)

روش-شستن-تشک-طبی (3)

در حین اینکه کاور تشک داخل ماشین در حال شسته شدن است، به سراغ خود تشک طبی بروید. ابتدا تمام قسمت های تشک را با جاروبرقی تمیز کنید. سری جاروبرقی را طوری انتخاب کنید که به تمام درزها و گوشه های تشک نفوذ کند. رویه تشک و  بندهای کناری باید کاملا با جاروبرقی تمیز شوند، بیشتر کثیفی ها، گرد و خاک و حتی پوست و سلول مرده بدن انسان در همین قسمت های تشک جمع می شوند. بنابراین این مکان ها را حسابی جارو بکشید.

روش-شستن-تشک-طبی (4)

روش-شستن-تشک-طبی (5)

روش-شستن-تشک-طبی (6)

روش-شستن-تشک-طبی (16)

بعداز اینکه تشک با جاروبرقی تمیز شد، خیلی آسان تر می توانید لک ها و نقاط کثیف روی تشک را ببینید. حال نوبت کف و مایع است. از هر تمیز کننده پارچه ای می شود استفاده کرد، حتی برای ساده تر شدن کار می توانید چند قطره مایع ظرفشویی را داخل آب گرم حل کنید تا مانند شکل زیر کف کند.

روش-شستن-تشک-طبی (7)

روش شستن تشک طبی به معنای واقعی از این مرحله شروع می شود. یک پارچه نرم را داخل آب کف دار خیس کنید و بعد به صورت دایروی بروی لک ها و نقاط کثیف تشک بکشید. اگرچه با این روش لک ها کاملا ناپدید نخواهند شد اما تمام باکتری ها و جرم های کثیف از سطح تشک شسته می شوند.

روش-شستن-تشک-طبی (8)

حال بگذارید تشک کاملا خشک شود.

روش-شستن-تشک-طبی (9)

وقتی تشک تمیز و خشک شد، نوبت به زدودن بوهای بد از سطح تشک می رسد. برای اینکار کافی مقداری جوش شیرین در حد 500 گرم را روی تمام سطح تشک بپاشید.  حتما دقت کنید که جوش شیرین تمام رویه تشک پخش شده باشد، نگران مصرف زیاد جوش شیرین نباشید، شاید حتی بیشتر از 500 گرم هم مصرف شود.

روش-شستن-تشک-طبی (12)

روش-شستن-تشک-طبی (20)

اگر امکانش هست، اجازه بدهید جوش شیرین به مدت 24 ساعت روی تشک بماند تا تمام بوهای بد را از سطح تشک جذب کند. اگر 24 ساعت نمی شود، تا جای ممکن صبر کنید تا نتیجه بهتری بگیرید. البته اگر تشک را در معرض نور مستقیم خورشید قرار بدهید قدرت جوش شیرین در زدودن بوهای بد بیشتر خواهد شد و در نتیجه زمان کمتری لازم خواهید داشت. بعداز اینکه جوش شیرین بوهای بد را گرفت، دوباره نوبت به جارو برقی می رسد. با مکش بالای جارو برقی، تمام سطح تشک را تمیز نمایید.

روش-شستن-تشک-طبی (13)

بعداز پاک کردن جوش شیرین، نوبت به کشیدن کاور تشک طبی است. اگر کاور ندارید، توصیه می کنم حتما یک کاور کشی خوب برای تشک خود تهیه کنید زیرا تشک شما را در شرایط بهتری نگه خواهد داشت و طول عمر آنرا افزایش خواهد داد. یکی از مزیت های کاور تشک، پوشاندن قسمت های رویین، کناری و حتی زیرین تشک است بنابراین قسمت زیادی از تشک تمیز و پاک حفظ خواهد شد.

روش-شستن-تشک-طبی (14)

روش-شستن-تشک-طبی (10)

روش-شستن-تشک-طبی (15)

روی کاور هم می توانید برای زیبایی بیشتر روتختی یا روکش پارچه ایی هم بکشید و تخت را مطابق با سلیقه خود تزیین کنید. مشاهده کردید که روش شستن تشک طبی آنچنان هم سخت نیست و نهایتا یک روز زمان می برد. اگر تشک تان دو طرفه است توصیه می شود هر شش ماه یک بار طرف تشک را عوض کنید تا کمتر نیاز به شستن تشک پیدا کنید. اگر تشک طبی تان دو رو نیست، می توانید جای سر و پاها را عوض کنید که البته خیلی ها از این کار خوششان نمی آید. در هر حال تشک طبی باید هر سال دو بار شسته شود که در اینجا مشاهده کردید چقدر این کار ساده و بی دردسر است.

روش-شستن-تشک-طبی (22)

روش-شستن-تشک-طبی (19)

روش-شستن-تشک-طبی (23)

روش شستن تشک طبی

روش-شستن-تشک-طبی (17)

 

به نظر شما این پست خوب بود؟ اگر پسندید حتما امتیاز دهید!
روش شستن تشک طبی با بهترین نتیجه و کمترین میزان کار
4.8 (95.69%) 102 votes
نوشته های مرتبط
0 دیدگاه برای این نوشته
ارسال یک دیدگاه

*