ایده های جالب برای طراحی راه پله های مدرن بهمراه سرسره

 

طراحی راه پله های مدرن یکی از کارهای جذاب و هیجان انگیز در ساخت خانه های دوبلکس یا محیط های عمومی چند طبقه است. اما مدتی است که در این رابطه مدلی بین طراحان و مردم رواج یافته که نه تنها کودکان، بلکه بزرگسالان را نیز به وجد خواهد آورد. سرسره ها وسیله ای جالب و سرگرم کننده هستند و هیچکس مخالف این موضوع نیست. برخی افراد بقدری سرسره را دوست دارند که آنرا وارد دکوراسیون داخلی منزلشان می کنند. اما ایده جالب و جدید، راه پله های سرسره ایی هستند که طرفداران زیادی نیز پیدا کرده اند.

پله های سرسره ای خیلی ساده از ترکیب پله های معمولی با سرسره کنار یکدیگر بوجود می آیند. در طراحی راه پله های مدرن، این سرسره ها فقط مخصوص کودکان طراحی نمی شوند، البته هدف اصلی کودکان هستند اما بزرگسالان هم می توانند از آن استفاده کرده و لحظات شادی را در کانون گرم خانواده خلق کنند. با این وجود اگر منزلی دوبلکس دارید یا اینکه محیطی عمومی مثل کتابخانه کودکان در مدرسه را طراحی می کنید، سخت است به این نوع راه پله ها توجه نکرده و آنها را کنار بگذارید.

راه-پله-های-مدرن (23)

شکل های زیر خانه ای متعلق به یک خانواده چهار نفره را نشان می دهد که تنها خواسته شان ایجاد فضایی شاد برای کودکان داخل منزل بوده است. در نتیجه دست آرشیتکت کاملا باز بود تا بهترین مکان برای خلق فضایی ایمن و شاد برای کودکان و البته والدین را در نظر بگیرد. در نهایت آنها سرسره ای در کنار راه پله طراحی کردند که تماما از چوب درخت گردو ساخته شده است. این راه پله طبقه اول را به همکف وصل می کند و کل خانواده از آن استفاده می کنند.

راه-پله-های-مدرن (1)

راه-پله-های-مدرن (2)

سرسره ها و بچه ها مثل دو دوست بسیار صمیمی برای یکدیگر می مانند. بنابراین یکی از راه های موثر برای جذب بچه ها به مهد کودک به صورت روزانه، طراحی داخلی شاد و حضور عناصر هیجان انگیز است. یقینا چیزی بهتر از راه پله های مدرن بهمراه سرسره نمی تواند این کار را انجام دهد.

راه-پله-های-مدرن (3)

بسیاری از کشورهای اروپایی موزه هنری مخصوص به کودکان دارند که هر بچه ای خواستار بازدید چندباره از آنهاست چرا که علاوه بر بنمایش گذاشتن آثار خلاقانه بچه ها، طراحی داخلی این موزه ها نیز بسیار جالب و هیجان انگیز است. شکل زیر موزه ای در شهر نیویورک را نشان می دهد که در طراحی راه پله هایش، سرسره هایی در نظر گرفته اند تا علاوه بر سهولت در رفت و آمد، کودکان نیز سرگرم و شاد باشند.

راه-پله-های-مدرن (4)

شاید باورتان نشود که عکس های زیر متعلق به یک منزل مسکونی است. در وهله اول بنظر می رسد اینجا هم محیطی عمومی مثل کتابخانه برای بچه هاست در حالی که منزل یک خانواده شش نفره در ساچانگدونگ کره جنوبی است. طراحی داخلی این خانه به دوقسمت بزرگ تقسیم می شود. طبقه پایین مخصوص کودکان طراحی شده و اتاق خواب های آنها در پایین قرار دارد و طبقه بالا هم برای والدین است. راه پله ایی که این دو طبقه را بهم وصل می کند، با یک کتابخانه بزرگ و سرسره ترکیب شده و حکم نقطه کانونی خانه را دارد. چنین طرحی در عین کارایی، بسیار زیبا و هوشمندانه دیده می شود.

راه-پله-های-مدرن (5)

راه-پله-های-مدرن (6)

راه-پله-های-مدرن (7)

راه پله های مدرن را فقط نباید در خانه های دوبلکس بزرگ مشاهده کرد. شکل های زیر یک اتاق خواب برای دو کودک را نشان می دهد که در آن از راه پله ای جالب با فضای ذخیره سازی زیاد و البته سرسره ای هیجان انگیز استفاده شده. خود پله و سرسره بخش زیادی از اتاق را اشغال می کند اما طراح سعی کرده با گنجاندن مقدار زیادی کمد و کشوی ذخیره سازی، این موضوع را جبران کند. بنابراین اندازه بزرگ راه پله و سرسره به هیچ عنوان اضافی و غیر ضروری دیده نمی شود.

راه-پله-های-مدرن (8)

راه-پله-های-مدرن (9)

راه-پله-های-مدرن (10)

راه-پله-های-مدرن (11)

وقتی بخواهیم در کنار راه پله های مدرن ویژگی ایی اضافه مثل سرسره یا کمد و کشوی ذخیره سازی قرار بدهیم باید به زیبایی و ظرافت کل طرح توجه زیادی کنیم. شکل زیر همین موضوع را نشان می دهد، جایی که سرسره هم مانند راه پله بسیار شیک دیده می شود در حالی که خود فضا و حتی راه پله کاملا رسمی و جدی طراحی شده است. هم راه پله و هم سرسره از چوب طبیعی درخت بلوط ساخته شده اند.

راه-پله-های-مدرن (12)

اگر برایتان این سوال پیش آمده که آیا می شود این ایده را در راه پله های مارپیچ پیاده کرد، جوابتان را در مدل زیر دریافت خواهید کرد. راه پله های مارپیچ بزرگ ترین مزیت شان فضایی بسیار کمی است که اشغال می کنند. به همین خاطر برای مکان های کوچک استفاده از چنین راه پله هایی توصیه می شود. حتی با وجود سرسره هم چیزی از کارایی این راه پله کم نمی شود.

راه-پله-های-مدرن (13)

در ادامه سایر طرح های راه پله را مشاهده می فرمایید:

راه-پله-های-مدرن (14)

راه-پله-های-مدرن (15)

راه-پله-های-مدرن (16)

راه-پله-های-مدرن (17)

راه-پله-های-مدرن (18)

راه-پله-های-مدرن (21)

راه-پله-های-مدرن (20)

راه-پله-های-مدرن (19)

راه پله های مدرن

راه-پله-های-مدرن (22)