استفاده از دیوار متحرک چوبی در طراحی داخلی آپارتمان 50 متری

 

خانه هایی به اندازه 40 متر و 50 متر واقعا فضای مناسبی برای زندگی نیستند، اما طراحی خلاقانه و هوشمند می تواند حتی کوچکتر از این فضاها را برای زندگی آسوده آماده کند. دیوار متحرک چوبی یا شیشه ای یکی از همین راه حل های خلاقانه برای حذف دیوارهای جدا کننده و عمدتا بی مصرف است. این دیوارها شاید تنها کاری که می کنند تاریک و تنگ کردن فضا باشد، خصوصا در فضای خانه های 50 متری که موضوع فضای قابل استفاده بسیار اهمیت می یابد. در این پست قصد دارم به معرفی یک آپارتمان 51 متری در استان مستقل چین، هنگ کنگ بپردازم که افزایش جمعیت این ابر شهر و کمبود فضای زندگی یکی از بزرگترین معضلات مردم آن است. اما تمام طراحان منطقه با آزمون و خطای بسیار سرانجام بر مشکل کمبود فضا غلبه کرده و مانند یک پدیده عادی با آن برخورد می کنند. فکر می کنم نمونه آپارتمان زیر به خوبی صحت این موضوع را به شما عزیزان نشان خواهد داد. لطفا تا پایان مطلب با ما همراه باشید.

دیوار-متحرک-چوبی (1)

آپارتمان زیر به تازگی در ماه دی شمسی یا ژانویه سال 2017 میلادی تکمیل شده و از این لحاظ کاملا داغ در سایت اتاق قرار می گیرد. همانطور که در بالا اشاره کردم این آپارتمان با مساحت تقریبا 51 متری در زمره آپارتمان های خیلی کوچک یا میکرو آپارتمان ها قرار می گیرد. البته این خانه مورد بازسازی کامل قرار گرفته چرا که معماری داخلی خانه قبلی شامل دو اتاق جدا با دیوارهای ثابت بتنی و یک اتاق نشیمن بسیار گرفته و دلگیر بود، موردی که در منازل کوچک ایرانی به وفور دیده می شود! بعداز برداشتن دیوارها و استفاده از دیوار متحرک چوبی، اتاق ها کاملا با نشیمن خانه ترکیب می شوند و فضایی باز و روشن را بوجود می آورند.

دیوار-متحرک-چوبی (1)

دیوار-متحرک-چوبی (12)

دیوار-متحرک-چوبی (14)

دیوار-متحرک-چوبی (15)

معماری داخلی جدید خانه طوری انجام شده که تمام فضاها و لوازمی که در آن قرار گرفته انعطاف پذیر بوده و اتاق های جدا گانه خانه به راحت ترین و سریعترین شکل ممکن به یکدیگر متصل می شوند. اما در عین حال فضای خصوصی خانه نیز کاملا حفظ شده که تمام اینها به لطف استفاده از دیوار متحرک چوبی و بسیار شیک این آپارتمان 50 متری میسر شده است. همانطور که در عکس ها مشخص است، اتاق خواب دونفره خانه می تواند با دیوار متحرک کشویی کاملا پوشیده شده و از دید پنهان شود. بعلاوه کمدهایی پنهان در دیوار جاسازی شده که تقریبا در تمام آپارتمان به چشم می خورند. کمبود فضای ذخیره سازی در خانه های کوچک ایرانی به وفور دیده می شود، حتی گاهی اوقات جایی برای آویزان کردن لباس ها داخل کمد وجود ندارد!

دیوار-متحرک-چوبی (16)

دیوار-متحرک-چوبی (4)

دیوار-متحرک-چوبی (2)

دیوار-متحرک-چوبی (3)

اما در چنین فضای کوچکی بازهم وسایل و قسمت های ضروری خانه کنار گذاشته نشده اند. میزناهارخوری شاید از جمله لوازمی باشد که خیلی از خانه دارهای کوچک، قید استفاده از آنرا می زنند اما حضور میز ناهارخوری در زندگی مدرن و راحت طلب امروزی جزء جدایی ناپذیر از لوازم منزل است. در این آپارتمان میز ناهارخوری چرخ داری در گوشه قرار گرفته و قابلیت تا شوندگی دارد به این صورت که سطح میز باز و بسته می شود. خود نیکمت راحتی کنار پنجره نیز کشویی بوده و به جلو کشیده می شود و در مواقع غیر ضروری نیز دوباره به جای اولش باز می گردد. طراحی این میز جالب طوری است که می تواند تا ده نفر را در اطراف خود جای دهد، آن هم در چنین فضای کوچکی!

دیوار-متحرک-چوبی (8)

دیوار-متحرک-چوبی (7)

دیوار-متحرک-چوبی (6)

دیوار-متحرک-چوبی (9)

دیوار-متحرک-چوبی (10)

دیوار-متحرک-چوبی (11)

دیوار-متحرک-چوبی (18)

هدف از طراحی داخلی این خانه قبل از شروع به کار بازسازی، خلق محیطی بزرگ و بهم پیوسته بود تا جایی که تمام نیازهای یک خانواده کم جمعیت برای رفت و آمد در فضایی باز و روشن فراهم شود. در کنار فضای بزرک، مبلمان و وسایل منزل نیز باید کاربردی چندگانه می داشتند تا در کنار کار اصلی، برای کارهای دیگر نیز مورد استفاده قرار بگیرند. در این آپارتمان چیزی به نام دیوار آنطوری که می شناسیم وجود ندارد. تمام فضای اطراف خانه با دیوار متحرک چوبی پوشیده شده که برخی نقش درب کشویی کمد را دارند و برخی نقش پارتیشن.

دیوار-متحرک-چوبی (13)

دیوار-متحرک-چوبی (19)

قرار گیری تلویزیون در اتاق نشیمن طوری است که علاوه بر اتاق نشیمن از اتاق خواب نیز می توان به راحتی به تماشای تلویزیون پرداخت، مثلا شب ها که فوتبال دیر وقت پخش می شود می توانید برای تماشای فوتبال بروی تخت خود دراز کشیده و به راحتی به تماشای فوتبال بپردازید، شاید هم در حین فوتبال خوابتان برد! اما از نشیمن و اتاق خواب که بگذریم به آشپزخانه می رسیم که فضایی بسیار کوچک را به خود اختصاص داده اما در همین فضای کوچک هم باز از فضای ذخیره سازی زیاد و بسیار شیک استفاده کرده طوری که کاملا نیازهای خانواده کم جمعیت برای نگهداری ظروف و لوازم را فراهم می کند.

دیوار-متحرک-چوبی (17)

دیوار متحرک چوبی

دیوار-متحرک-چوبی (20)