دقت کولیس دیجیتال به چه عواملی بستگی دارد؟

دقت کولیس دیجیتال به چه عواملی بستگی دارد؟

دقت کولیس‌ دیجیتال به چه عواملی بستگی دارد؟ دقت می‌توانند آن ها را به دستگاه‌های اندازه‌گیری فوق‌العاده‌ای تبدیل کند که در دستان شما باشند.

دانستن محدودیت‌های کولیس‌های خود و نحوه تأثیرگذاری بر آن‌ها چیزی است که شما را به «دست‌های مناسب» برای این کار تبدیل می‌کند.

ما قصد دارم شما را از طریق جنبه های مختلفی که بر دقت کولیس دیجیتال تأثیر می گذارد، آشنا کنیم. خرید کولیس دیجیتال می تواند برای شما هزینه بر باشد قبل از هر کاری بهتر است این مقاله رو بخوانید.

اندازه کولیس ها دیجیتال

کولیس 0-6 اینچ یا 0-30 سانتی متر

رایج ترین نوع کولیس اندازه گیری کولیس 0-6 اینچی است. اگر در متریک کار می کنید، این یک کولیس 0-300 میلی متری خواهد بود.

تنوع در توانایی آنها وجود دارد، اما به طور کلی آنها می توانند اندازه گیری های داخل، خارج و عمق را در محدوده اندازه گیری 6 اینچی اندازه گیری کنند.

کولیس بزرگتر و کوچکتر

کولیس ها در محدوده های اندازه گیری مختلف عرضه می شوند. آنها بسیار کمتر مورد استفاده قرار می گیرند، اما همچنان با آنها برخورد خواهید کرد.

کولیس های 0-12 اینچی انتخاب منطقی بعدی هستند که زمان اندازه گیری یک قطعه بزرگتر فرا می رسد. دلیل اینکه شما همیشه از آنها استفاده نمی کنید این است که بزرگ هستند و ممکن است استفاده از آنها ناخوشایند باشد.

کولیس های 0-24 اینچی نیز همین مشکل را دارند و حتی ناجورتر هستند. به طور معمول، شما فقط در شرایطی از کولیس های بزرگتر استفاده می کنید که نمی توانید از کولیس استفاده کنید.

توجه: کولیس هایی با محدوده اندازه گیری بزرگتر از دقت کمتری برخوردار هستند. به عنوان مثال، همان کولیس  Mitutoyo  در نسخه 0-6 اینچی دارای دقت مشخص +/- 0.001 اینچ و نسخه 0-24 اینچ دارای دقت +/- 0.002 اینچ است. آنها فقط نیمی از دقت را دارند. این تنها زمانی بدتر می شود که متوجه شوید کولیس های بزرگتر از تولیدکنندگان کمتر شناخته شده ممکن است حتی دقت کمتری داشته باشند.

کولیس دیجیتال چگونه کار می کند؟

دقت کولیس دیجیتال به چه عواملی بستگی دارد؟

کولیس های دیجیتال از حسگرهای الکترونیکی برای خواندن اندازه گیری استفاده می کنند. آنها به راحتی ساده ترین کولیس برای مطالعه هستند.

مقادیر از روی صفحه نمایش LCD مانند یک ساعت زنگ دار خوانده می شوند.

زمانی آنها بسیار گران بودند و هنوز هم تا حدودی هستند. در سال های اخیر، قیمت آنها کاهش یافته و قابل اعتمادتر شده اند. ابزارهای ساخته شده در چین و سایر کشورهایی که هزینه نیروی کار کمتری دارند، از نظر کیفیت بهبود یافته اند.

کولیس های دیجیتال زیادی در دسترس هستند که به اندازه ای که شما را باور می کنند دقیق نیستند. این مورد به این دلیل است که وضوح آنها از دقت آنها بهتر است.

دقت معمولی برای انواع مختلف کولیس دیجیتال

دقت کولیس دیجیتال باید 001/0 باشد. نمونه‌های ارزان‌قیمت یا کیفیت پایینی وجود دارند که نمی‌توانند این دقت را برآورده کنند، اما وقتی بیشتر مردم به کولیس فکر می‌کنند، انتظار دارند دقت آن تا 001/0 باشد.

دقت در انواع مختلف کولیس های 0-6 اینچی مشابه است و ممکن است به نظر برسد کولیس های دیجیتال وضوح بهتری دارند اما این دقیقاً درست نیست.

اغلب کولیس های دیجیتال دارای نمایشگری هستند که دورتر از دقت آنها خوانده می شود. اگر ابزار تا آن سطح دقیق نباشد، فایده ای ندارد که خواندن را به 5 دهم اینچ یا 0.005 اینچ ببرید.

چگونه هزینه بر دقت کولیس دیجیتال تاثیر می گذارد

ساخت کولیس های دیجیتال کوچک با دقت یکسان راحت تر از کولیس های بزرگ است. به دست آوردن کولیس با دقت 0.001 اینچ در 6 اینچ بسیار آسان تر از 24 اینچ خواهد بود. به همین دلیل است که هزینه کالیپرهای بزرگتر به سرعت بالا می رود یا دقت آنها کاهش می یابد.

برخی از کولیس ها دقت را فدای کاهش هزینه ها می کنند. برخی از کولیس های سطح بودجه دقت +/- 0.001 اینچ را برای کولیس 0-6 اینچی ندارند. هنگام مقایسه ابزارهای مختلف به دقت مشخص شده توجه کنید.

میکرومتر دیجیتال دقیق تر از کولیس؟

دقت کولیس دیجیتال به چه عواملی بستگی دارد؟

میکرومترها ابزار دیگری هستند که اغلب توسط افرادی که از کولیس برای اندازه گیری استفاده می کنند استفاده می شود. دقت معمولی یک میکرومتر یک دهم اینچ یا 0.0001 است. این مقدار 10 برابر دقیق تر از کولیس است. برای خرید میکرومتر با دقت بالا می توانید از سایت ابزار آذری اقدام کنید.

نشانگرهای شماره گیری و تست یکی دیگر از ابزارهای مورد استفاده در ماشین آلات هستند. آن‌ها معمولاً صفحه‌های شماره‌گیری با سوزن دارند، یا گاهی اوقات نسخه‌های دیجیتالی آن‌ها را پیدا می‌کنید.

دقت این نشانگرها از 0.001 اینچ برای بسیاری از نشانگرهای شماره گیری تا 0.00001 اینچ برای نشانگرهای تست متغیر است. نشانگرهای تست می توانند 1000 برابر دقیق تر از نشانگرهای شماره گیری و کولیس باشند.

دقت کولیس دیجیتال در مقابل وضوح

وضوح میزان دقت ابزار شما برای خواندن است. این که چقدر دقیق نیست. تصور کنید یک جعبه را اندازه می گیرید.

یک کولیس دیجیتالی با دقت کمتر ممکن است طول جعبه را در 6.5005 اینچ اندازه گیری کند. مشکل این است که کولیس ممکن است فقط تا +/- 0.001 دقت داشته باشد. این بدان معنی است که می توانید همان کولیس را بردارید و همان جعبه را دوباره در همان مکان دقیق اندازه گیری کنید و 6.4995 اینچ یا 6.5015 اینچ بگیرید.

نکاتی برای افزایش دقت کولیس دیجیتال

بدانید به چه دقتی نیاز دارید. اولین قدم این است که بدانید ابزاری که نیاز دارید چقدر دقیق است. شاید اصلا نیازی به کولیس نداشته باشید. ممکن است برای اندازه گیری تا یک دهم (0.0001 اینچ) به یک میکرومتر نیاز داشته باشید. شاید بتوانید با استفاده از یک متر خوب کار خود را انجام دهید.

بررسی دقت کولیس دیجیتال شما

کولیس‌های ارزان‌تر می‌توانند دقیق باشند، اما هر کولیس ارزان‌تری دقیق نیست. کولیس های اینسایز و میتوتویو یا دیگر سازندگان معروف نیز ممکن است دقیق نباشند، اما احتمال آن بسیار کمتر است.

مشکل این است که تا زمانی که کولیس را بررسی نکنید، نمی‌دانید دقیق است. این فرآیند کالیبراسیون نامیده می شود.

با ابزارهای اندازه گیری دقیق ملایم باشید

این ابزار چکش نیستند. شما باید با آنها به لطافت رفتار کنید. وقتی آنها را روی نیمکت می گذارید به میلیون ها تکه تکه نمی شوند، اما ضربه زدن به آنها یا انداختن آنها به این معنی است که روزهای بدی خواهید داشت.

متداول ترین انواع آسیب ها که همگی بر دقت تأثیر می گذارند:

  • شوک به عملکرد داخلی این می تواند باعث کشش بیش از حد در مکانیسم شود یا به سادگی اندازه گیری های بدی را ارائه دهد.
  • آسیب به فک‌های کولیس مانند بریدگی. حتی یک ضربه بسیار کوچک می تواند باعث شود کولیس شما خاموش شود. فک های داخلی بیشتر از فک های بیرونی کولیس آسیب می بینند.
  • میله کولیس عمق ممکن است خم شود یا آسیب ببیند و خوانش بدی را نشان دهد. میله‌ها بلند و نازک هستند، به این معنی که برای آسیب رساندن به آنها نیروی زیادی لازم نیست.

جمع بندی نکات دقت کولیس دیجیتال

در این نوشته به بررسی دقت کولیس دیجیتال پرداختیم، برای انتخاب یک کولیس مناسب برای کار خود باید این نکات را در نظر بگیرید که در کار شما تاثیر زیادی می گذارد.فروشگاه ابزار آذری در ضمینه خرید انواع ابزار آلات دقیق می تواند به شما کمک کند.

  • تلگرام
  • واتساپ
به نظر شما این پست خوب بود؟ اگر پسندیدید حتما امتیاز دهید!