نمای خانه های ویکتوریایی مناسب برای ساختمان های دو و سه طبقه

 

شاید شما هم تا کنون متوجه شده باشید که سبک خانه های ویلایی شمال اکشور، شباهت بسیار زیادی به خانه های ویکتوریایی غرب دارد. البته سبک ویکتوریایی فقط متعلق به غرب نیست و در تمام نقاط جهان از این سبک، چه در نمای خارجی و چه در طراحی داخلی استفاده وسیعی می شود. حقیقتا معماری ویکتوریایی یکی از زیباترین سبک های حال حاضر دنیاست و به خاطر کلاس بسیار بالایش هیچوقت قدیمی نشده و همیشه بینندگان را مجذوب خود خواهد کرد.

آنهایی که قصد ساخت یک خانه ویلایی به سبک کلاسیک را دارند یا اینکه می خواهند چهره ویلایی قدیمی خود را بازسازی کنند، انتخاب این سبک می توانند ایده بسیار خوب و بجایی باشد. هر رهگذری با دیدن این خانه ها، علاقمند می شود داخل آنرا هم مشاهده کند و به همین خاطر ظاهری دعوت کننده دارند. حجم ها و شکل های پیچیده، سقف های چند طبقه، تراشکاری دکوراتیو نما، همه و همه نشان دهنده سبک بسیار خاص معماری خانه های ویکتوریایی هستند. در شکل های زیر با تعدادی از این خانه های بسیار زیبا آشنا خواهیم شد.

خانه-های-ویلایی (1)

خانه-های-ویلایی (21)

سقف خانه های ویکتوریایی طوری طراحی می شود تا کاملا خودنمایی کنند. رنگ سقف هم عمدتا تاریک است و با بدنه یا نمای اطراف خانه تضاد رنگی دارد، همین تضاد بین رنگ تاریک سقف و نمای روشن باعث شده کل خانه در زمینه طبیعی محیط، به خوبی بدرخشد. خانه ای که در شکل اول مشاهده می کنید سه طبقه بوده و نشان دهنده این موضوع است که سبک طراحی ویکتوریایی برای نمای خانه های دو طبقه و سه طبقه بسیار عالی جواب خواهد داد.

خانه-های-ویلایی (3)

خانه-های-ویلایی (4)

خانه-های-ویلایی (5)

خانه-های-ویلایی (6)

خانه-های-ویلایی (7)

همه خانه های ویکتوریایی لزوما بزرگ و چشمگیر نیستند، بسیاری از خانه های شهری کوچک و جمع و جور هم به همین شیوه طراحی می شوند که در شکل های زیر تعدادی از آنها را مشاهده می کنید. در رنگ نما هم محدودیتی وجود ندارد و حتما نباید مقید به رنگ های روشن باشید، حتی رنگ سقف و نما هم می تواند یکدست باشد. اگر خواهان نمایی متعادل و شیک می گردید ترکیب رنگی مانند مدل آورده شده در شکل اول بهترین انتخاب خواهد بود. طبیعتا برای بیشتر دیده شدن نما، استفاده از رنگ های متضاد مانند آبی و کرم توصیه می شود.

خانه-های-ویلایی (8)

خانه-های-ویلایی (9)

خانه-های-ویلایی (11)

خانه-های-ویلایی (10)

خانه-های-ویلایی (12)

خانه-های-ویلایی (14)

البته بعضی اوقات طراحی نما بقدری زیبا و با تزیینات زیاد انجام می شود که دیگر نیازی به هیچگونه رنگ و اضافه کاری نیست. مثلا شکل اول خانه ای را نشان می دهد که نمای آن پر از بافت ها و تراشکاری های تزیینی است. بیشتر خانه های ویکتوریایی خصوصا نمونه های ویلایی و حیاط دار، همراه با یک ایوان بزرگ طراحی می شوند. در حقیقت ایوان یکی از اجزای اصلی ساختمان های ویکتوریایی است. اما همانوطور که در بالا هم مشاهده کردید، ممکن است در خانه های شهری دو یا سه طبقه، ایوانی وجود نداشته باشد.

خانه-های-ویلایی (2)

خانه-های-ویلایی (28)

خانه-های-ویلایی (29)

خانه-های-ویلایی (27)

خانه-های-ویلایی (13)

خانه-های-ویلایی (15)

نمای سنگی و آجری در خانه های ویکتوریایی خیلی عالی جواب می دهد، باتوجه به اینکه این مصالح در ایران هم پرطرفدار هستند می توان از آنها به بهترین شکل برای خلق نمایی زیبا و چشم گیر استفاده کرد.  وقتی نمای آجری یا سنگی با سبک ویکتوریایی ترکیب شود، ساختمان به معنای واقعی کلمه شبیه به یک قصر دیده می شود. اگر قصد ساخت بنایی در مناطق سردسیر و برفی دارید، ظاهر آجری قرمز شاید بهترین انتخاب پیش روی شما باشد چرا که ظاهر ساختمان را در سال های سرد و برفی، بسیار گرم و خواستنی نشان می دهد.

خانه-های-ویلایی (16)

خانه-های-ویلایی (17)

خانه-های-ویلایی (19)

خانه-های-ویلایی (30)

خانه-های-ویلایی (34)

وقتی ساختمان باریک و بلند باشد بازهم نمای ویکتوریایی خیلی عالی خودنمایی می کند، شاید این سبک را بتوان بعنوان بهترین انتخاب برای خانه های باریک و بلند دانست. از آنجایی که فضای زیادی برای تزیین وجود ندارد می توان از ترکیب های جالب رنگی برای جذاب تر نشان دادن نما استفاده کرد. یکی از زیباترین ترکیب های رنگی برای استفاده در چنین خانه هایی، سبز و خاکستری است. خاکستری تیره برای سقف و سبز روشن برای نما جلوه بسیار زیبایی در ساختمان های باریک و بلند ایجاد می کند.

خانه-های-ویلایی (18)

خانه-های-ویلایی (20)

خانه-های-ویلایی (22)

خانه-های-ویلایی (23)

خانه-های-ویلایی (24)

خانه-های-ویلایی (25)

خانه-های-ویلایی (26)

خانه-های-ویلایی (31)

خانه-های-ویلایی (32)

خانه-های-ویلایی (33)

خانه-های-ویلایی (36)

خانه های ویکتوریایی

خانه-های-ویلایی (35)