چگونه با کمترین هزینه دکوراسیون خانه خود را متحول کنیم؟

تغییر دکوراسیون خانه کاری هزینه‌بر و سخت اما لذت بخش است. اما نگران نباشید، لازم نیست به خاطر هزینه‌های بالا از لذت داشتن خانه‌ای نو بگذرید فقط کافیست نکاتی که در ادامه مقاله گفته می‌شود را به کار بگیرید تا بتوانید خانه خود را نو و زیبا کنید.

چگونه با کمترین هزینه دکوراسیون خانه خود را متحول کنیم؟

تغییر رنگ دیوارها

با تغییر رنگ دیوارها به راحتی می‌توانید دکوراسیون خانه خود را متحول کنید. این تغییر به قدری بزرگ و چشم نواز خواهد بود که از نتیجه کار شگفت زده خواهید شد. نیازی نیست تمام خانه را رنگ کنید یک یا دو دیوار را در نظر گرفته و با رنگی که دوست دارید رنگ آمیزی کنید. اگر خانه شلوغی ندارید استفاده از کاغذ دیواری و پوسترهای طرحدار نیز می‌تواند جالب باشد.

البته فقط دیوارها نیستند که قابلیت رنگ شدن دارند. کابینت‌های چوبی، دراورها و سایر وسایل چوبی منزل نیز با یک سمباده کشی و رنگ کاری می‌توانند به کلی عوض شوند.

عوض کردن مبلمان

مبل‌ها از مهمترین اجزای نشیمن هستند و تغییر آنها یک تغییر بزرگ در دکوراسیون خانه است. عوض کردن مبلمان هزینه بر خواهد بود. با این حال شما می‌توانید با عوض کردن رنگ مبل یا کوسن‌ها این تغییر را ایجاد کنید. کوسن‌های رنگی یا طرحدار با رنگ‌های شاد و تند انتخابی جسورانه هستند. البته می‌توانید با خرید یک دست مبلمان دست دوم در حد نو علاوه بر تغییر دکوراسیون، مبل‌های جدیدی نیز داشته باشید.

چگونه با کمترین هزینه دکوراسیون خانه خود را متحول کنیم؟

جابه جایی وسایل

بسیار ساده تنها با جا به جایی وسایل خانه می‌توانید بدون هیچ هزینه‌ای تغییری بزرگ در دکوراسیون خانه ایجاد کنید. جای مبل، تلویزیون ، میز کنسول و … را عوض کنید. البته این کار شاید ساده و بدون هزینه به نظر برسد اما باید توجه داشته باشید با جا به جایی وسایل خانه کوچک یا شلوغ جلوه نکند.

استفاده از گیاهان

از گیاهان در خانه خود استفاده کنید تا شادی، طراوت و انرژی را به محیط اضافه کنید. با اضافه کردن گل و گیاه به خانه بدون تغییر دکوراسیون خانه خود را متحول خواهید کرد. هر قسمت از خانه را که دوست دارید با گیاهی مناسب پر کنید. گوشه‌های خانه ، کنار مبل ، روی میزها یا روی اپن حتی روی دیوارها همگی جایی مناسب برای استفاده از گیاهان هستند.

استفاده از آینه را فراموش نکنید

آینه نماد پاکی است. استفاده از آینه در دکوراسیون می‌تواند چهره خانه را عوض کند. فقط کافیست از آینه در جای مناسب استفاده کنید. برای مثال استفاده از آینه در جلوی پنجره یا در ورودی با بازتاب نور محیط خانه را بزگتر نشان می‌دهد. امروزه آینه ها در طرح ها و رنگ‌های مختلفی در بازار وجود دارند و شما می‌توانید از طرح‌های مدرن  استفاده کنید.

نصب چند تابلوی جدید

تابلوها با رنگ‌های زیبا هماهنگی و تعادل را به محیط خانه شما اضافه می‌کنند. برای مثال اگر در خانه شما اکثر وسایل رنگ‌هایی سرد دارند با چند تابلو با رنگ گرم تعادل برقرار می‌شود. تابلوها ارزان هستند و به راحتی می‌توانید آنها را به خانه اضافه کنید. فقط باید به سبک دکوراسیون و رنگ‌های استفاده شده در خانه توجه کنید.

برای مثال در خانه‌های مدرن و مینیمال تابلوهای بزرگ و ساده استفاده می‌شود و برای خانه های کلاسیک ایرانی بهتر است از تابلو فرش استفاده شود. از آنجا که تابلو فرش می‌تواند گران باشد پیشنهاد می‌کنیم به تابلو فرش دست دوم نیز فکر کنید.

چگونه با کمترین هزینه دکوراسیون خانه خود را متحول کنیم؟

نورپردازی درست

نورپردازی برای تغییر دکوراسیون یک ایده نسبتا کم خرج است و شما به راحتی می‌توانید آن را اجرا کنید تا خانه خود را دگرگون کنید. استفاده از آباژور ، لوسترهای زیبا ، لامپ روی دیوار و … از راه‌های عالی برای نورپردازی هستند. فقط سعی کنید در قسمت‌هایی از خانه که واقعا به نور بیشتر احتیاج دارند از نورپردازی استفاه کنید. اگر خانه کم نوری دارید در قسمت‌هایی که می‌خواهید برجسته تر شوند و بیشتر به چشم آیند نورپردازی بهترین گزینه است.

به وسایل دکوری دقت کنید

نباید خانه خود را با دکوری پر کنید. در این صورت یک خانه شلوغ خواهید داشت که زیبایی خاصی ندارد و هیچ کدام از دکوری‌هایتان به چشم نخواهند آمد. پس اگر دکوری‌های زیادی دارید بهتر است با سلیقه خود و سایر افراد خانه برخی را جمع کنید و در انبار بگذارید یا بفروشید.

برعکس اگر خانه‌ای ساده و خالی و بدون دکوری دارید پیشنهاد می‌کنیم چند دکوری زیبا به خانه خود اضافه کنید. برای مثال استفاده از جاشمعی زیبا یا مجسمه و حتی چند ظرف قدیمی و زیبا یک ایده خوب است.

از هنر دست خود استفاده کنید

اگر با بافتنی ، قلاب بافی ، نقاشی ، تهذیب یا سایر هنرها آشنایی دارید بهتر است از اثر هنری خود در خانه برای زیبایی استفاده کنید. برای مثال از نقاشی‌های خود به جای تابلو استفاده کنید. یا یک بافتنی زیبا ببافید و روی مبل خود قرار دهید. در هر صورت کارهای هنری دستی ارزش و زیبایی بسیاری دارند زیرا شما آن‌ها را با ذوق و اشتیاق خود خلق می‌کنید.

به نظر شما این پست خوب بود؟ اگر پسندیدید حتما امتیاز دهید!