تعویض کاشی شکسته با وسایل ساده و دم دستی + عکس کاشی های جدید

 

تعویض کاشی شکسته به نظر کار راحتی می آید، البته همینطور هم می تواند باشد به شرطی که اطلاعات کافی و اندکی پشتکار در این زمینه داشته باشید. کاشی ها امروزه دیگر در تمام قسمت های خانه مورد استفاده قرار می گیرد بنابراین حتما پیش می آید که یک یا تعدادی از کاشی ها بخاطر ضربه یا افتادن چیزی سنگین بروی آنها بشکنند. اگر یک کاشی شکسته باشد باید طوری آنرا تعویض کنید که به کاشی های مجاور ضربه ای وارد نکند اگر هم چند دسته کنار هم شکسته اند باید به نحوی درست آنها را جدا کرده و کاشی های جدید را نصب کنید.

دیده شده که برخی کاشی های شکسته را با چسب به یکدیگر می چسبانند. هر چند این کار خوب جواب می دهد اما از آنجایی که قسمت ترک خورده همیشه در دید خواهد بود، نتیجه کار رضایت بخش و بی نقض نخواهد شد. با نزدیک شدن سال نو فرصتی خوبی به ما دست می دهد تا دستی به سر و روی خانه خود بکشیم بنابراین اگر مدتی طولانی است که کاشی شکسته ای در خانه دارید فرصت خوبی است که بهه بهانه سال نو هم که شده، دست به کار شده و کاشی خانه را تعویض کنید. در این پست به صورت مختصر به معرفی نکاتی مهم و آموزشی برای شروع کار و نحوه تعویض کاشی شکسته می پردازم که امیدوارم برای شما عزیزان بیننده سایت اتاق مفید باشد.

تعویض-کاشی-شکسته (5)

پروسه تعویض کاشی های دیوار و کف کاملا مشخص و مستقیم است. ابتدا کاشی ترک دار را برداشته و با کاشی نو تعویض می کنیم سپس با دوغاب های آماده جای آن را مستحکم می کنیم. به نظر ساده می آید اما باید قبل از کار کاملا بدانید چگونه از وارد کردن صدمه های بیشتر به کاشی های اطراف خودداری کنید. ابتدا باید با یک مغار، تیغه برش کاربیدی یا قلم درز، دوغاب اطراف کاشی شکسته را کاملا تراش داده و سپس با وارد آوردن میزان درستی از فشار، با استفاده از یک پیچ گوشتی پهن و چکش کاشی را از جایش درآورید. البته بعضی ها ترجیح می دهند کاشی را کاملا شکسته و خرد کنند تا کاشی های اطراف صدمه ای نبینند.

تعویض-کاشی-شکسته (6)

تعویض-کاشی-شکسته (7)

بعداز درآوردن کاشی باید با استفاده از یک تیغه تیز مانند پیچ گوشتی پهن، ملات و سیمان قبلی را تا آخرین لایه خراش بدهید تا ملات جدید به خوبی جای خود محکم شود. برای چسبندگی بهتر خوب است پشت کاشی جدید را نیز با ملات چسبنده آغشته کرده و در جای خود بچسبانید. بعداز قرار دادن، بگذارید کاشی و ملات کاملا خشک شوند، پس از خشک شدن دوغاب را آماده کرده و اطراف آن بریزید. بجای دوغاب می توانید از قلم درزگیر کاشی نیز استفاده کنید که به رنگ خود کاشی در می آید و کاملا از نفوذ آب به قسمت زیرین کاشی جلوگیری می کند. قیمت این قلم ها حدود 10 هزار تومان است.

تعویض-کاشی-شکسته (8) تعویض-کاشی-شکسته (9)

تعویض-کاشی-شکسته (1)

قدم های اصلی در تعویض کاشی شکسته همین مواردی بودن که در بالا ذکر کردیم البته این موارد زمانی صحیح است که پروسه تعویض به خوبی پیش رفته و به کاشی های اطراف یا ملات کاشی های اطراف صدمه ای وارد نشود. ممکن است در حین پروسه تعویض کاشی شکسته، متوجه ترکی در لایه زیرین شوید که تا پشت کاشی دیگر نیز رفته باشد. اگر ترک خیلی بزرگ باشد باید رد آنرا تا جایی که ادامه دارد گرفته و تمام کاشی های منطقه را تعویض کنید زیرا کاشی هایی که روی این ترک قرار گرفته اند دیر یا زود لق شده و از جای خود در می آیند.

تعویض-کاشی-شکسته (10)

اگر ترک کوچک باشد که می توانید آنرا پر کرده و دوباره کاشی کاری کنید اما اگر ترک بزرگ و ادامه دار باشد بهتر است از یک فرد حرفه ای کمک بگیرید چرا که شاید تمام کاشی های کف یا دیوار نیاز به تعویض پیدا کنند. اگر برای تراشیدن دوغاب اطراف کاشی شکسته از وسایل تیز استفاده می کنید سعی کنید حتما کاشی های اطراف با ورق محافظ مانند مقوا، چسب رنگ یا فویل بپوشانید تا صدمه ای به آنها وارد نشود. شکل های زیر تعدادی از کاشی های مناسب برای تعویض کاشی شکسته در خانه را نشان می دهند.

تعویض-کاشی-شکسته (1)

تعویض-کاشی-شکسته (2)

تعویض-کاشی-شکسته (3)

تعویض-کاشی-شکسته (4)

تعویض-کاشی-شکسته (12)

اگر می خواهید کل کاشی های اتاقی مانند حمام یا سرویس بهداشتی را تعویض کنید یا تعداد زیادی از کاشی های مثلا کف دچار شکستگی شده اند، بهتر است کاشی هایی جدیدی که انتخاب می کنید در طرح های گوناگون باشند تا مجبور نباشید در صورت شکستن دوباره یک کاشی، دوباره عین همان مدل را خریداری کرده و نصب کنید. با این کار نوعی آینده نگری کرده اید. اما یقینا هر جایی نمی شود از این کاشی های رنگارنگ استفاده کرد، مکان هایی مانند گام پله ها می تواند جای خوبی برای نصب این کاشی ها باشد.

تعویض-کاشی-شکسته (20)

تعویض-کاشی-شکسته (11)

تعویض-کاشی-شکسته (13)

تعویض-کاشی-شکسته (14)

تعویض-کاشی-شکسته (15)

تعویض-کاشی-شکسته (16)

تعویض-کاشی-شکسته (17)

تعویض-کاشی-شکسته (18)

تعویض-کاشی-شکسته (19)

تعویض کاشی شکسته

تعویض-کاشی-شکسته (1)