ساخت و تزیین باغچه مدرن مناسب حیاط های [ کوچک و کم جا ]

بروز شده در 98/5/28

برخلاق تصور عده بسیاری برای طراحی و تزیین باغچه مدرن، با محدودیتی در زمینه انتخاب گل و گیاه روبرو نیستید. در حقیقت باغچه های مدرن آزادی عمل زیادی به شما برای خلق ایده های جالب و نو می دهد. گزینه های موجود برای زیباسازی کف باغچه نیز بسیار زیاد هستند مثلا می توانید از چمن های سبز روشن با قامت کوتاه استفاده کنید یا از چمن های تیره تر با رشد سریعتر و قامتی بلند تر. همچنین بعضی از افراد ترجیح می دهند به جای چمن بیشتر کف باغچه را با سنگ یا چوب طبیعی بپوشانند که البته ظاهری نزدیک تر به طرح های مدرن دارد.

در تمامی انواع طراحی های باغچه، آن چیزی که بسیار مهم و البته اصل می باشد «زیبایی و جذابیت» باغچه خواهد بود. با توجه به این اصل مهم و کلیدی ست که کلیه طرح ها، هنرها و ایده ها شکل خواهد گرفت. تزیین کردن باغچه مدرن نیز دقیقاً بر همین اصل استوار است در کنار سایر اصول یعنی کیفیت مناسب و… . برای رسیدگی و تزیین باغچه های مدرن حتما لازم نیست به هرس همیشگی گل و گیاهانتان بپردازید یا چمن ها را مرتبا کوتاه کنید. این موضوع کاملا بستگی به سلیقه و نظر شما دارد؛ اگر از باغچه ای پر حجم و شلوغ خوشتان می آید، اجازه بدهید چمن ها و گیاهان شما بیشتر رشد کنند. البته برای ایجاد ظاهری شیک در باغچه منزلتان از ترکیب دو گزینه نیز می توانید استفاده کنید. مثلا قسمتی از باغچه ها را اصلاح کنید و قسمت دیگر را به حال خود رها کنید. خاصیت باغچه های مدرن در همین است که انعطاف پذیری بالایی در انتخاب شکل ظاهری باغچه دارند.

ساخت و تزیین باغچه مدرن مناسب حیاط های [ کوچک و کم جا ]

ساخت و تزیین باغچه مدرن مناسب حیاط های [ کوچک و کم جا ]

ساخت و تزیین باغچه مدرن مناسب حیاط های [ کوچک و کم جا ]

ساخت و تزیین باغچه مدرن مناسب حیاط های [ کوچک و کم جا ]

ساخت و تزیین باغچه مدرن مناسب حیاط های [ کوچک و کم جا ]

ساخت و تزیین باغچه مدرن مناسب حیاط های [ کوچک و کم جا ]

ساخت و تزیین باغچه مدرن مناسب حیاط های [ کوچک و کم جا ]

ساخت و تزیین باغچه مدرن مناسب حیاط های [ کوچک و کم جا ]

ساخت و تزیین باغچه مدرن مناسب حیاط های [ کوچک و کم جا ]

یکی از راه حل ها برای ایجاد فضای سبزی دلپذیر و دوست داشتنی در حیاط منزل، مشخص کردن دقیق خواسته تان از یک محیط باز و سرسبز است و اینکه چه میزان فضا برای پیاده سازی ایده خود در دسترس دارید. گاهی ایده هایی بسیار جالب در ذهن شکل می گیرد و یا طرح هایی جالب و معروف که در سایر نقاط جهان پیاده سازی و اجرا شده است نیز موجود است اما با متراژ و ابعاد حیاط و باغچه شما سازگار نیست، در نتیجه می بایستی طرحی مناسب با ابعاد حیاط منزل خود پیدا کنید. برای اینکار باید بدانید که چگونه می خواهید از فضای بیرونی منزلتان استفاده کنید. برای مثال همانطور که در شکل زیر مشاهده می کنید، خانه دار قصدا داشته با قرار دادن میز ناهارخوری جمع و جوری از حیاط برای میل غذا در روزها و شب های خنک سال استفاده کند، بنابراین قسمت وسیعی از حیاط کوچک خود را با چمن های سرسبز بلند پوشانده و قسمتی هم برای قرار دادن میز غذاخوری و صندلی های برای نشستن تعیین کرده است.

Modern-garden-desgin (2s)

Modern-garden-desgins (7)

روش جذاب دیگر برای تزیین دکوراسیون حیاط با فضای سبز استفاده از رنگ های چیره و غالب است. این کار را هم می شود با گل و گیاه رنگارنگ کرد و هم با مبلمان راحتی مخصوص حیاط خانه. امروزه می توان به راحتی دهها بلکه صدها مدل و طرح و رنگ از انواع مبلمان راحتی جهت استفاده در حیاط منزل مشاهده و تهیه کرد که هر کدام زیبایی و جذابیت خاص خود را دارند. همچنین انواع بسیار زیادی گل و گیاه در رنگ ها و ابعاد مختلف موجود است که هر کدام از آنها می توانند تغییراتی اساسی و شگرف در تزیین باغچه مدرن شما داشته باشند فقط کافی ست در انتخاب و خرید خود کمی دقت و وسواس حرفه ای داشته باشید، به این شکل، کار به خوبی تمام است. همانطور که در شکل زیر مشاهده می کنید در این حیاط از صندلی های راحتی با رنگ قرمز و نارنجی استفاده شده طوریکه جذابیت فضا در زمینه سبز حیاط بیشتر نمایان می شود. اگر مبلمان ساده برای حیاط دارید قرار دادن کوسن ها و بالشتک های رنگارنگ نیز می تواند این کار را به نحو احسنت برای شما انجام دهد. البته مسلما بهترین روش برای داشتن حیاطی رنگارنگ استفاده از گل و گیاهان شکوفه دار و زیبا است.

Modern-garden-desgin (2ss)

Modern-garden-desgins (12)

اما شاید تاثیرگذارترین روش برای تزیین باغچه حیاط، ایجاد راهروهایی باریک و جذاب از درب ورودی تا محل مورد نظر است. این کار مسلما هر فردی را که برای اولین بار به خانه شما قدم می گذارد با شگفتی و هیجان بسیاری روبرو خواهد کرد. این کار یک مزیت بزرگ دیگر هم دارد که برای آنهایی که حیاط کوچکی دارند بسیار مناسب است. وقتی شخصی وارد حیاط منزلتان می شود بجای اینکه محیط را برانداز کرده و تصمیم به کوچکی و دلگیری حیاط منزلتان بگیرد، سریعا جذب راهروی سبز ایجاد شده توسط شما می افتد و به طور کل موضوعات دیگر را فراموش می کند.

Modern-garden-desgin (2sss)

Modern-garden-desgin (3ssss)

استفاده از اشکال مربعی و مستطیلی در دکوراسیون باغچه های مدرن لازم و ضروری است. توجه داشته باشید که حضور اشکال و محیط های مربعی و گوشه دار در باغچه های مدرن عامل اصلی در نامیدن یک سبک به اسم مدرن می باشد پس سعی کنید حتما این موضوع را در طراحی باغچه تان عملی کنید. سعی کنید طرح های مختلف و ایده های گوناگون را بررسی کرده و پس از دیدن طرح هایی بسیار، یک یا چند طرح را انتخاب کنید. در زمان اجرا نیز اگر چنانچه طرحی که انتخاب کردید پس از اجرا شدن به صورت کامل و یا در نیمه های راه، متوجه شدید این آن طرح مورد نظر و علاقه شما نیست، دست دست نکرده و بلافاصله اجرای آن را متوقف کنید زیرا قرار است سالها از طرح مدرنی که در باغچه و حیاط پیاده سازی می کنید استفاده کرده و لذت ببرید. در شکل زیر از یک روش بسیار ساده برای آوردن اشکال مربعی به درون باغچه حیاط استفاده شده است. طرحی شطرنجی مانند که به صورت یک در میان از ترکیب سنگ ریزه خالی و فضای چمنی و سبز استفاده می کند.

Modern-garden-desgin (3sss)

Modern-garden-desgin (4s)

موثرترین روش برای تزیین حیاط های کوچک با عناصر طبیعی استفاده از سبک مدرن است. برای اینکار کافی است همه چیز را در حالت کمینه نگه دارید و از دکوری ها و گیاهان رنگارنگ زیاد در اطراف باغچه تان استفاده نکنید. اگر خلاف این موضوع عمل کنید خیلی سریع محیط اطرافتان شلوغ و بهم ریخته بنظر خواهد آمد در نتیجه هر چه هزینه و وقت برای زیباسازی باغچه و حیاط خود انجام داده اید تلف خواهد شد. عوض آن باید تا می توانید به گیاهان قرار گرفته در باغچه خود رسیدگی کنید تا همیشه سرزنده، مرتب و زیبا بنظر آیند. مانند مدل های زیر.

Modern-garden-desgin (3sssss)

Modern-garden-desgins (9)

Modern-garden-desgin (5)

در ادامه مدل های دیگر را مشاهده خواهید کرد:

Modern-garden-desgin (2)

Modern-garden-desgin (3)

Modern-garden-desgin (3s)

Modern-garden-desgin (3ss)

Modern-garden-desgin (3ssssss)

Modern-garden-desgin (4)

Modern-garden-desgin

Modern-garden-desgins (1)

Modern-garden-desgins (2)

Modern-garden-desgins (3)

Modern-garden-desgins (4)

Modern-garden-desgins (5)

Modern-garden-desgins (6)

Modern-garden-desgins (7)

Modern-garden-desgins (8)

Modern-garden-desgins (10)

Modern-garden-desgins (11)

تزیین باغچه مدرن

Modern-garden-desgins