نحوه ترکیب رنگها در دکوراسیون منزل[ بهمراه 30 مدل عکس ]

بروز شده در 98/6/2

ترکیب رنگها در دکوراسیون منزل امروزه به نوعی مد و کار همه پسند تبدیل شده است. اگر چه این موضوع شاید برای افرادی که از ترکیب چندین رنگ در منزل خود استقبال می کنند خیلی خوب باشد اما شاید دانستن این که چگونه باید رنگ های شاخص و متفاوت را در کنار یکدیگر بکار ببریم کمی استرس زا باشد. به هرحال خاصیت رنگ های برجسته و متفاوت، در دید بودن آنهاست.

 یعنی هر جایی که این رنگ ها مورد استفاده قرار بگیرند، سریعا خود را به چشمان بیننده نشان می دهد. اصولاً یکی از اهداف اصلی استفاده از رنگ های مختلف در وسایل و دکوراسیون منزل، فقط رفع نیاز روزانه و داشتن وسیله ای برای این منظورها نیست، بلکه اهدافی بسیار مهمتر مانند ایجاد حس زیبا جهت زندگی، داشتن طرحی ناب و هماهنگ با سلیقه و البته ایجاد روحیه بهتر برای زندگی شادتر می باشد.

نحوه ترکیب رنگها در دکوراسیون منزل[ بهمراه 30 مدل عکس ]

نحوه ترکیب رنگها در دکوراسیون منزل[ بهمراه 30 مدل عکس ]

نحوه ترکیب رنگها در دکوراسیون منزل[ بهمراه 30 مدل عکس ]

نحوه ترکیب رنگها در دکوراسیون منزل[ بهمراه 30 مدل عکس ]

استفاده از رنگ های متنوع و مختلف در کنار هم، به شدت زیبا و جذاب خواهد بود البته این خاصیت به خودی خود چیزی بسیار خوبی است فقط زمانی که رنگ ها را با ترکیب درست کنار یکدیگر استفاده کرده باشیم. در این پست می خواهم به معرفی تعدادی از تکنیک های مفید برای ترکیب رنگها در دکوراسیون منزل بپردازم تا مانند یک فرد نقاش حرفه ای این کار را انجام بدهید. البته برای اینکه فهم موضوع آسان تر شود 30 مدل عکس متفاوت نیز از دکوارسیون های رنگارنگ آورده شده تا با فهم بیشتری موضوع ترکیب رنگ ها را فرابگیرید. لطفا تا پایان مطلب همراه ما باشید.

اینستاگرام اتاق
صفحه جدید ما را دنبال کنید

ترکیب-رنگها-در-دکوراسیون-منزل (15)

انتخاب رنگ ها

خوب است برخی نکات مفید و ابتدایی درباره  رنگ ها را بدانید. اول اینکه رنک های مکمل یا رنگ هایی که در چرخه رنگ ها دقیقا مقابل یکدیگر قرار گرفته اند، مانند سبز و قرمز یا زرد و بنفش یا آبی و نارنجی، وقتی بایکدیگر جفت شوند خیلی زیباتر جلوه خواهند کرد. اگر به اسامی این رنگها توجه کنید حتماً متوجه خواهید شد که اینها همان رنگ هایی هستند که در تمامی وسایل منزل، رنگ  دیوارها، کابینت آشپرخانه، مبل ها و کمدها و خلاصه تمامی ابزار و وسایل و دکوراسیون به وفور کاربرد داشته و دارند به خصوص در این سالها که توجه به زیبایی فضاهای داخلی و حتی بیرونی به دشت مورد توجه قرار گرفته است. رنگ های آنالوگ یا مشابه نیز رنگ های مکمل هستند. منظور از آنالوگ، رنگ هایی است که در چرخه رنگ ها دقیقا کنار یکدیگر قرار گرفته اند.  شکل زیر یک آشپزخانه زیبا را نشان می دهد که از ترکیب رنگی لیمویی و فیروزه ای، که ترکیبی آنالوگ است استفاده می کند.

ترکیب-رنگها-در-دکوراسیون-منزل (2)

ترکیب-رنگها-در-دکوراسیون-منزل (3)

ترکیب-رنگها-در-دکوراسیون-منزل (4)

ترکیب-رنگها-در-دکوراسیون-منزل (5)

قبل از هرچیزی ابتدا باید درباره پالت رنگی خود تصمیم گیری کنید. معمولا یک یا دو رنگ شاخص برای اتاق کافی هستند. برای مثال سیاه رنگی شاخص بوده و برای پیچیده نشان دادن دکوراسیون خیلی خوب جواب می دهد، اما باید در استفاده از این رنگ محافظه کارانه عمل کنید تا بر فضاهای تاریک خانه غلبه نکند. ترکیب رنگ سفید و سیاه نیز برجسته و کلاسیک بوده و به رنگ دیگری برای کامل شدن نیاز ندارند. با رعایت این نکات حتی می توانید رنگ سیاه را در خانه و اتاق های کوچک نیز استفاده کنید که ظاهری لوکس و دراماتیک به دکوراسیون می دهد.

ترکیب-رنگها-در-دکوراسیون-منزل (6)

ترکیب-رنگها-در-دکوراسیون-منزل (1)

ترکیب-رنگها-در-دکوراسیون-منزل (9)

ترکیب-رنگها-در-دکوراسیون-منزل (8)

تعیین نفطه کانونی

ترکیب رنگها در دکوراسیون منزل، اصل و قانونی مهم است که در گذشته اصلا به آن توجه نمی شد بلکه فقط خریدن وسایل و ملزومات زندگی مهم بود و بس. اما امروزه حتی به رنگ کوسن ها، طرح و رنگ پادری کوچک جلوی درب ورودی، رنگ کابینت ها، رنگ دیوار اتاق ها و آشپزخانه و هر چیز دیگری به خوبی توجه می شود زیرا نوع نگاه افراد نسبت به این موضوعات به شدت تغییر کرده است. همینکه تصمیم گرفتید چه چیزی در دکوراسیون فضا باید روی آن تاکید شود، می توانید از رنگ های برجسته برای نشان دادن آن نقطه اقدام کنید. در شکل زیر یک دیوار به رنگ آبی کبالتی را نشان می دهد که با رنگ قرمز ترکیب شده و شکلی جالب را بوجود آورده است. هنگام ترکیب رنگها در دکوراسیون منزل باید همیشه نقطه کانونی خود را در ذهن داشته باشید. مثلا در اتاق نشیمن وقتی رنگ زمینه یا دیوارها خنثی است به طور ناگهانی می توانید یک رنگ برجسته و قوی مانند قرمز را به وسیله یک مبل ساده وارد دکوراسیون کنید.

ترکیب-رنگها-در-دکوراسیون-منزل (16)

ترکیب-رنگها-در-دکوراسیون-منزل (19)

در دید بودن رنگ های برجسته

دیوار های سفید و کف های روشن، زمینه ای شفاف و تمیز برای بنمایش گذاشتن رنگ های برجسته و ناگهانی ایجاد می کنند. در شکل های زیر رنگ ها خیلی خوب از جهات عمودی و افقی در فضا بکار رفته اند. اگر دکوراسیون های رنگارنگ و شاد را دوست دارید یا از رنگ بخصوصی خوشتان می آید، هیچوفت از استفاده از آنها هراس نداشته باشید. شکل های زیر بخوبی این موضوع را نشان می دهد که رنگ های متفاوت و شاد با دکوراسیونی مینیمال ترکیب شده اند. حتی اگر هزینه رنگ زدن کل اتاق برای تان سنگین تمام می شود، به فکر خرید یک تابلوی نقاشی رنگارنگ مدرن باشید.

ترکیب-رنگها-در-دکوراسیون-منزل (7)

ترکیب-رنگها-در-دکوراسیون-منزل (13)

ترکیب-رنگها-در-دکوراسیون-منزل (14)

ترکیب-رنگها-در-دکوراسیون-منزل (20)

ترکیب-رنگها-در-دکوراسیون-منزل (21)

ترکیب رنگ های خنثی با رنگ های برجسته

رنگ های خنثی حتما نباید طبیعی جلوه کنند. شکل زیر یک مثال ساده و بسیار تاثیر گذار را نشان می دهد. میز ناهارخوری چوبی قهوه ای به رنگ خنثی که با صندلی های سبز، که رنگی شاخص و برجسته است ترکیب شده. در این ترکیب، یک رنگ آرامش می دهد و دیگری شادی و جذابیت. وقتی فضا با المان های خنثی مانند دیوارها، پرده ها، فرش و مبلمان پر شده باشد، استفاده از عناصر کوچک اما با رنگ مخالف و شاخص خیلی عالی جواب خواهد داد. حضور سایه های رنگ نارنجی و آبی بخوبی در شکل دوم تعادل را در عین زیبایی به تصویر کشیده است.

ترکیب-رنگها-در-دکوراسیون-منزل (11)

ترکیب-رنگها-در-دکوراسیون-منزل (12)

ترکیب-رنگها-در-دکوراسیون-منزل (18)

ترکیب-رنگها-در-دکوراسیون-منزل (10)

ترکیب-رنگها-در-دکوراسیون-منزل (17)

ترکیب-رنگها-در-دکوراسیون-منزل (22)

ترکیب-رنگها-در-دکوراسیون-منزل (23)

ترکیب-رنگها-در-دکوراسیون-منزل (24)

ترکیب-رنگها-در-دکوراسیون-منزل (25)

ترکیب-رنگها-در-دکوراسیون-منزل (26)

ترکیب-رنگها-در-دکوراسیون-منزل (27)

ترکیب-رنگها-در-دکوراسیون-منزل (30)

ترکیب-رنگها-در-دکوراسیون-منزل (29)

ترکیب رنگها در دکوراسیون منزل

ترکیب-رنگها-در-دکوراسیون-منزل (28)

یادمان باشد، همیشه هم قرار نیست طبق اصول و قواعد کاملاً مشخصی که دیگران تعیین کرده اند حرکت نماییم بلکه می توان و باید جرات و جسارت داشت و آن طرحی و ایده ای که درمورد ترکیب رنگ ها با هم در ذهن داریم را با خیالی راحت اجرا کنیم. شاید بسیاری از طرح ها و ایده هایی که امروزه برای بسیار از ما جالب و جذاب هستند، ساها قبل به شدت زننده و حتی گاهی مضحک به نظر می رسیدند اما با گذشت زمان و انواع تبلیغات بر روی این موضوعات، به امری عادی و البته جالب نیز تبدیل شده اند در نتیجه چنانچه در مورد نحوه ترکیب رنگ ها در دکوراسیون منزل خود فکر و ایده ای دارید که شاید کسی تا به امروز از آن استفاده نکرده است، اصلا نگران نباشید و با خیالی راحت از آن استفاده کنید، مطمئن باشید طرح شما نیز همین روزها تبدیل به مد روز خواهد شد!