تخت تاشو یک نفره و دو نفره در انواع بزرگسال و کودکانه

 

وقتی صحبت از تخت تاشو می کنیم، ذهنمان ناخودآکاه به یاد تخت خواب های ساده ای می افتد که عاری از هر گونه جذابیت و زیبایی در ظاهرشان هستند. این مورد تا حدودی در سال های قبل صحت داشت اما امروزه تخت های تاشو پیشرفت شگرفی در طراحی داشته اند و به هیچ عنوان نمی شود این تخت های زشت و نازیبا توصیف کرد. در این مطلب با تعدادی از بهترین مدل های تخت تاشو آشنا خواهید شد که علاوه بر کارایی بالا و آسان، ظاهر بسیار شیک و زیبا دارند.

خانه های آپارتمانی کوچک و کمجا مسلما مناسب ترین مکان ها برای استفاده از چنین تخت خواب هایی بشمار می رود،  اما حقیقت این است که خیلی از خانه های دو خوابه و سه خوابه با متراژ بالا هم به استفاده از چنین تخت خواب هایی روی آورده اند چرا که مزیت های فراوانی برای مصرف کننده در پی خواهند داشت. تکامل در ساخت تخت تاشو باعث شده ویژگی هایی از قبیل نورپردازی، کمد ذخیره سازی و قفسه نیز به جزئی از ساختار تخت تبدیل شوند.  شکل های زیر بخوبی این موضوع را نشان می دهد.

تخت-تاشو (35)

تخت-تاشو (37)

اگر می خواهید بهترین نتیجه را از تخت خواب های تاشو بگیرید، توصیه می شود طراحی داخلی اتاق را به طور کل عوض کنید، البته بسیاری از شرکت های اجرای این طرح، خودشان این کار انجام می دهند. سه شکل ابتدایی پایین، یک اتاق خواب کوچک را نشان می دهد که تخت خواب تاشو مناسب با اندازه آن طراحی شده است. همانطور که در ابتدا گفتم خیلی ها فکر می کنند برای فضاهای کوچک باید از وسایل ارزان و بی کیفیت استفاده کنند اما شکل های زیر بخوبی نشان می دهند که اتاق های کوچک هم می توانند لوکس، کاربردی و مفید طراحی شوند.

تخت-تاشو (1)

تخت-تاشو (2)

تخت-تاشو (3)

راز زندگی راحت در خانه های کوچک و نقلی استفاده از مبلمان چند کاربره است. دو شکل ابتدایی زیر متعلق به یک خانه 60 متری برای زوجی جوان است که به خوبی از هر گوشه خانه استفاده کرده اند تا فضای داخلی دلباز و راحت بنظر برسد. جالب اینجاست که حتی فضاهای ذخیره سازی نیز کلا از دید پنهان هستند، البته این مورد بیشتر در دکوراسیون های مدرن عملی می شود ولی در دکوراسیون های کلاسیک و معاصر قفسه ها و شلف ها قابل مشاهده هستند و خود تخت وقتی جمع می شود، شبیه درب های بسته کمد دیده می شود.

تخت-تاشو (4)

تخت-تاشو (5)

تخت-تاشو (30)

برای یک هنرمند بودن در فضایی خلوت موضوعی بسیار مهم و الهام بخش است. اما آرامش و راحتی موضوعی است که همه در فضای خصوصی مان به آن احتیاج داریم. حال وقتی این دو مورد را با هم ترکیب کنیم، نتیجه اش اتاق خوبی مانند مدل زیر می شود که به تمام این نیازها پاسخ می دهد. فضای 20 متری اتاق تا جای ممکن مینیمالیستی و ساده طراحی شده تا همه چیز راحت و در جهت تقویت تمرکز ذهنی باشد. تخت تاشو اتاق پشت یک دیوار سرتاسر آینه ای پنهان شده و باقی اتاق تقریبا خالی است. فقط یک میز و صندلی تنها چیزی است که در اتاق همیشه در دید است. چنین دیزاینی برای دانش آموزان ممتاز، کنکوری ها و دانشجوها بسیار مناسب و ایده آل خواهد بود.

تخت-تاشو (6)

تخت-تاشو (7)

تخت-تاشو (8)

تخت-تاشو (9)

زندگی خانوادگی در یک آپارتمان کوچک کمتر از 60 متر کار ساده ای نیست اما اگر بدانید چطور فضای داخلی را سازمان دهی کنید متوجه خواهید شد اندازه آنچنان هم که فکرش را می کردید مشکل زا نیست و حتی بلعکس بلکه مزیت هایی هم دارد، مثلا یک فضای کوچک همیشه خیلی دنج تر و گرم تر آپارتمان های بزرگ دیده خواهد شد. شکل های زیر یک آپارتمان دو خوابه را نشان می دهد که برای یک زوج جوان با دو فرزند طراحی شده است. اتاق خواب کودکان به تخت تاشو دو طبقه مجهز شده و اتاق خواب والدین نیز سیستمی مشابه دارد.

تخت-تاشو (10)

تخت-تاشو (11)

تخت-تاشو (12)

تخت-تاشو (13)

تخت-تاشو (14)

بیشترین تاثیر تخت تاشو را می توان در اتاق خواب های دو نفره کوچک مشاهده کرد. شکل اول پایین بخوبی نشان می دهد که وقتی تخت خواب پهن است جایی برای هیچ کار جز خوابیدن در اتاق پیدا نمی شود.

تخت-تاشو (16)

این جمله را همیشه بیاد داشته باشید، “سادگی برابر است با شادی” و این دقیقا ایده ایست که آپارتمان زیر به خوبی آنرا اجرا کرده است. در این آپارتمان محیط نشیمن نقش اتاق خواب را هم ایفا می کند و نه فقط یک اتاق بلکه دو اتاق در آن واحد. تبدیل اتاق نشیمن به محیطی دنج و آرام برای خواب خیلی سریع و ساده انجام می گیرد. دیوار روبروی مبل راحتی از نوع متحرک بوده و به صورت خودکار به جلو حرکت می کند، پشت این دیوار تخت خوابی دو طبقه تعبیه شده که حکم اتاق مهمان را دارد.

تخت-تاشو (17)

تخت-تاشو (18)

تخت-تاشو (19)

تخت-تاشو (20)

تخت-تاشو (21)

و در ادامه مدل های دیگر:

تخت-تاشو (22)

تخت-تاشو (23)

تخت-تاشو (24)

تخت-تاشو (25)

تخت-تاشو (26)

تخت-تاشو (27)

تخت-تاشو (28)

تخت-تاشو (29)

تخت-تاشو (31)

تخت-تاشو (32)

تخت-تاشو (33)

تخت-تاشو (36)

تخت-تاشو (34)

تخت تاشو

تخت-تاشو (38)