آشنایی با برترین بناهای باستانی ایران از لحاظ معماری

هر کدام از بناهای باستانی ایران، حکایت از داستان های تلخ و شیرین بسیاری دارند و بگونه ای با تاریخ شکوهمند این کشور درهم آمیخته اند. حتما شما هم می دانید که ایران در گذشته دور، کشوری بسیار پهناور و وسیع بود طوریکه بر تمام سرزمین های بین یونان تا چین حکمرانی می کرد. ایران پر از شگفتی های تاریخی است، اما امروزه بخاطر برخی مسائل و البته سیاست های غلط جایی در بین بهترین کشورهای توریستی دنیا ندارد و همین عامل باعث شده بسیاری از این شگفتی ها از دید مردم جهان پنهان بماند.

تاریخ ایران بسیار پیچیده و البته جذاب است طوریکه علاوه بر محققان داخلی بسیاری از محققان برجسته خارجی نیز به تجزیه و تحلیل این گذشته پربار پرداخته اند. در این بین تنها بناهای خاطره انگیز بجا مانده از فرهنگ غنی گذشته است که می تواند این داستان را به تصویر بکشد. این فرهنگ بقدری عمیق بوده که همچنان در باورها و عقاید مردم امروزی ایران نیز ریشه دارد. بناهای باستانی ایران فرصتی بسیار مناسب برای آشنایی با تاریخ و فرهنگ ایرانیان فارق از آنچه در اخبار و تلویزیون های سرتاسر جهان نشان داده می شود فراهم می کنند.

بناهای-باستانی-ایران (22)

مسجد جامع عباسی یا مسجد شاه در اصفهان یکی از مهم ترین بناهای باستانی ایران است که در بسیاری از ژورنال های مربوط به راهنمای گردشگری جهان بعنوان اثر اول معرفی می شود. مسجد شاه با موزاییک های زرد رنگش بعد از انقلاب اسلامی به مسجد امام تغییر نام پیدا کرد. برای پیدا کردن تمام رازهای این مسجد و درک معماری آن باید یک روز کامل را صرف بازدید و گشتن در اطراف مسجد کنید. یک کار را اصلا نباید فراموش کنید، و آن هم تجربه ایستادن زیر گنبد اصلی مسجد است. کافی است روی یک موزاییک مربعی مشخص شده بایستید و صحبت کنید. خواهید دید که اکوی صدای شما به طرز غیر قابل توصیفی در فضا پخش خواهد شد. همین یک خاصیت، ارزش بازدید چندباره از این مسجد زیبا را دارد.

بناهای-باستانی-ایران (1)

بناهای-باستانی-ایران (2)

بناهای-باستانی-ایران (3)

بناهای-باستانی-ایران (4)

بناهای-باستانی-ایران (4)

بناهای-باستانی-ایران (5)

بناهای-باستانی-ایران (6)

کاخ علی قاپو لایه های متعدد معماری زمان های مختلف را نشان می دهد. ساختمان در چند طبقه ساخته شده  و 48 متر ارتفاع دارد. البته طبقات کاخ نسبت به جهت دید تفاوت خواهد داشت اگر از جلو نگاه کنید 2 طبقه بنظر خواهد رسید، از پشت 5 طبقه و از طرفین بنا 3 طبقه دیده می شود. مکان ورودی مکعبی است سپس به یک هال ورودی از جنس سنگ مرمر می رسد و توسط پلکان هایی با نقش و نگارهای بسیار زیبا به طبقات فوقانی راه پیدا می کند. آخرین طبقه برای تکمیل ساختمان برجی شکل افزوده شده و به نام سالن موسیقی شناخته می شود. جالب است بدانید که ساخت این بنای تاریخی  و تکمیل آن چیزی بین 70 تا 100 سال طول کشید. ابتدا سازه اصلی ساخته شد و سپس توسط جانیشنان شاه عباس طبقات بعدی به آن اضافه می شد. برای مثال ساخت ایوان و اضافه کردن 18 ستون چوبی به آن، در دوره پایانی اتفاق افتاد. شاه عباس صفوی از این کاخ برای سرگرم کردن مهمانانش استفاده می کرد.

بناهای-باستانی-ایران (8)

بناهای-باستانی-ایران (7)

بناهای-باستانی-ایران (10)

بناهای-باستانی-ایران (9)

مسجد نصیر الملک یا مسجد صورتی در شیراز یکی دیگر از بناهای تاریخی با معماری فوق العاده است. برای دیدن این مسجد باید صبح زود در اتاق یا شبستان ساکت آن بنشینید و نظاره گر رنگ هایی باشید که پنجره های رنگارنگ شیشه ای همزمان با طلوع خورشید در تمام فضای داخلی پخش می کنند. این فضای روحانی به بازدید کننده اجازه می دهد برای لحظاتی هم که شده به خودش فکر کند، و در افکار و اندیشه درونی خود با آرامش کامل غرق شود. مسجد نصیر المک در سال 1257 شمسی ساخته شد و همچنان بعداز گذشت نزدیک به 140 سال، ارزنده ترین مسجد ایران از لحاظ کاشی کاری و مقرنس کاری است.

بناهای-باستانی-ایران (11)

بناهای-باستانی-ایران (12)

بناهای-باستانی-ایران (15)

بناهای-باستانی-ایران (14)

بناهای-باستانی-ایران (16)

بناهای-باستانی-ایران (13)

کاخ گلستان تهران در دوره حکومت قاجاریه بین سال های 1797 و 1834 میلادی ساخته شد. اما متاسفانه بخش وسیعی از ساختمان در زمان به حکومت رسیدن رضا شاه بین سال های 1925 تا 1945 تخریب و به طور کامل نابود شد. او عقیده داشت که معماری سازه های قدیمی بنوعی مانع رشد مدرنیته در کشور می شود. کاخ گلستان ترکیبی از 17 سازه است که شامل باغ ها، صنایع دستی ایرانی و سازه های شاهانه ایران قاجاریه می شود.

بناهای-باستانی-ایران (21)

بناهای-باستانی-ایران (18)

بناهای-باستانی-ایران (17)

بناهای-باستانی-ایران (20)

بناهای-باستانی-ایران (19)

پرسپولیس که در 60 کیلومتری شمال شیراز قرار گرفته است بین سال های 550 تا 330 قبل از میلاد مسیح پایتخت حکومت بزرگ هخامنشیان بوده است. پرسپولیس شامل سازه های باستانی متعددی است، ستون های عظیم، دو عدد کاخ و باغ بزرگ، و مقبره ای که باور می شود متعلق به کوروش بزرگ باشد. تمام این سازه ها مساحتی بالغ بر 1.6 کیلومتر مربع را پوشش می دهد. یکی از این محوطه ها به نام دروازه ملل شناخته می شود، جایی که کاشفان بین المللی از سرتاسر دنیا اسم هایشان بروی دیوارهای این مکان حک کرده اند. این مکان هم اکنون توسط موانع شیشه ای محافظت می شود.

بناهای-باستانی-ایران (22)

بناهای-باستانی-ایران (23)

بناهای-باستانی-ایران (24)

بناهای-باستانی-ایران (25)

یزد یکی دیگر از شهرهایی است که بناهای باستانی ایران در آنجا زیاد یافت می شود. اما معروف ترین بنا را می شود برج سکوت یا دخمه رزتشتیان دانست. زرتشتیان اعتقاد داشتند که دفن بدن مرده داخل زمین، آن را آلوده می کند به همین خاطر برجی در بالای کوه ساخته شد تا بدن مردگان در آن قرار گرفته و توسط پرندگان و آفتاب از بین بروند. سپس استخوان های باقیمانده اجساد جمع شده و با آهک و آب ادغام میشد تا به طور کامل از بین بروند. در قسمت پایین این برج ها نیز خرابه هایی از یک روستای کوچک وجود دارد که البته توسط صحرا پوشانده شده و مقدار خیلی کمی از آن مشخص است.

بناهای-باستانی-ایران (26)

بناهای-باستانی-ایران (27)

بناهای-باستانی-ایران (28)

بناهای-باستانی-ایران (29)

پل خواجو یا سی و سه پل یکی دیگر از بناهایی است که توسط شاه عباس بزرگ در سال 1650 میلادی ساخته شد، یعنی 367 سال پیش. پل خواجو تنها یک پل نیست بلکه بعنوان یک سد و همینطور محلی برای اجتماعات عمومی نیز شناخته می شود. 23 عدد طاق حلالی شکل به طول 133 متر کشیده شده اند و از زیر آنها رود زاینده رود می گذرد یا بهتر است بگویم می گذشت چرا که بخاطر احداث سد چادگان آب زاینده رود خشک شده و فقط بخشی خیلی کوچکی از سال آب دارد. بهرحال پل خواجو زمانی مرکز شهر اصفهان بوده اما هم اکنون بخاطر خشک شدن زاینده رود اهمیت و زیبایی آن کاهش یافته است.

بناهای-باستانی-ایران (30)

بناهای-باستانی-ایران (27)

بناهای-باستانی-ایران (28)

بناهای باستانی ایران

بناهای-باستانی-ایران (29)