بررسی نمای خارجی و داخلی خانه ویلایی بَگی در انگلستان

در این مطلب به بررسی یکی از ماندگارترین نمونه های خانه ویلایی در جهان می پردازیم که آغازگر جنبشی بزرگ در معماری کشور انگلستان بود. خانه بگی نسل جدیدی از خانه های ویلایی حومه شهر در انگلستان به شمار می آید که حیاتی دوباره به این سنت انگلیسی بخشیده است. بسیاری از طراحان جنبش نوگرای پیش از جنگ جهانی را در پروژه خانه های ویلایی حومه شهر هدایت می کردند. اما با آغاز جنگ جهانی دوم و دوران ریاضت اقتصادی پس از آن، این سبک به فراموشی سپرده شد و در نهایت شروع مجدد پروژه ساخت خانه های ویلایی تنها به سبک نئوکلاسیک (روکاری سنگ و …) بود.

یکی از آثار نخست این جنبش خانه ویلایی بگی است که طراحی آنرا آنتونی هادسون (Anthony Hudson) برعهده داشته است. هادسون با برخورداری از پشتیبانی مشتری صبور و آگاه به علم طراحی، این امکان را برای خود فراهم دید که خانه ایی بسیار زیبا با سبک و سیاق معاصر خلق کند که رگه هایی از جنبش نوگرا را نیز می توان در آن دید که یادآور سبک معماران شهیری مانند مکینتاش و وُگِسی است. این ویلا در موقعیتی بی نظیر روی پرتگاهی مشرف به اقیانوس اطلس به منظور فرار از شلوغی زندگی شهری در تعطیلات آخر هفته طراحی و بنا شده است.

طرح نهایی ساختمان دارای دونمای مجزاست. نمای شمالی که مشرف به دامنه تپه است، بیشتر به فضاهای خصوصی اختصاص یافته و دیوارهای ضخیم بتونی آن از سازه حفاظت می کند. اما نمای جنوبی پلانی باز دارد و در آن اتاق های نشیمن اصلی تراس هایی دارند که چشم اندازهایی بسیار زیبا برای ساکنان خانه فراهم می آورند. دیوارهای شیشه آشپزخانه را می توان در فصل تابستان جمع کرد تا گذری یکپارچه به تراس و استخر مهیا شود. این ویلا علاوه برا جاه طلبی طراح خود، با معرفی نسل جدید خانه های ویلایی حومه شهر در کشور انگلستان استاندارد های نوینی را ارائه کرده است.

Baggy-House-in-Croyde-Bay-Design-by-Hudson-Architects-1

download (2)

Baggy-House-in-Croyde-Bay-Design-by-Hudson-Architects-4

Baggy-House-in-Croyde-Bay-Design-by-Hudson-Architects-5

baggy-house-kitchen-design-4

download (1)

download

pool_garden_baggy_house1

pool_garden_baggy_house4

proj_0071_1

Baggy-House-in-Croyde-Bay-Design-by-Hudson-Architects-2

خانه ویلایی 

proj_0071_5