بررسی طراحی و ساخت خانه درختی “گوشه عزلت” اثر استاد فوجیموری

بسیاری از ما در دوران کودکی خود آرزوی داشتن یک خانه درختی کوچک برای خود بودیم تا همانند شخصیت های کارتونی محبوبمان در آنجا زندگی کنیم. طراحی و ساخت خانه درختی هم اکنون نیز طرفداران بسیار زیادی دارد طوریکه طراحان معروف جهان هم به طراحی و ساخت اینگونه مکان ها می پردازند. ترنبو فوجیموری، معمار ژاپنی، همواره در پی رفتن رابطه با طبیعت با مصنوعات ساخت بشر بوده است که به باور یکی از مسائل اصلی تمدن بشری در قرن بیست و یکم است که در ساخت چایخانه ایی به نام “خانه عزلت” به این مهم پرداخته شده است.پوشش گیاهی و درختان بخشی تفکیک ناپذیر از ساختمان های او هستند که بیش از آن که متاثر از مسائل فنی و هارمونی و اشکال ساخت دست انسان با مناظر طبیعی باشد، تلاشی برای دست یابی به زیباشناسی است. فناوری ساخت در ساختمان های این معمار ژاپنی پیشرفته نیست و سازهای آنها معمولا بر پایه فولاد، ملات و تخته چند لایه بنا شده است. نمای خارجی ساختمان اغلب با مصالح طبیعی مانند چوب، سنگ و خاک شکل گرفته است و در دکوراسیون داخلی نیز اغلب از نی و چمن  استفاده می شود.

مثلا در خانه دندلیون (Dandelion) از گیاه قاصدک روی تیرهای چوبی نمای خارجی و سقف استفاده کرده است. و در خانه ایی دیگر از صد ها گیاه پیازچه برای پوشاندن سقف استفاده کرده است.

ساختمان های مسکونی و یک دانشگاه سابقه کاری فوجیموری را شکل می دهد. این چایخانه کوچک ترین پروژه اجرا شده وی است که آن را در زبان محلی تاکاسوکی آن (Tagagasigi-an) می نامند در زادگاه او روستایی روی تپه های چینو (Chino) در استان ناگانو بنا شده است. معنای اسم ژاپنی این سازه “گوشه عزلت” است.

فوجیموری که استاد دانشگاه معماری توکیوست، طرحی مفهومی از شهرهای آینده داده است که تفاوتی بنیادی با دید مدرن و امروزی بسیاری از معماران دارد. نقشه توکیو در سال 2101 پروژه ایی مفهومی است که در جشنواره دوسالانه معماری ونیز ارائه شد. در این نقشه بخش های عمده ای از فضای شهری به دلیل گرم شدن کره زمین به زیر آب فرورفته است و در شهر پیشنهادی جدید استفاده از چوب و مرجان در ساخت بناهای مسکونی و اداری پیشنهاد می شود تا این دو ماده جذب کربن وحفظ آن در ساختار ساختمان، مانع انتشار آن در اتمسفر شوند.

1082023900

1082023907

مطالب مرتبط:

نمای خارجی ساختمان مدرن با الهام گیری از شکل مار پیتون

بررسی زیباترین نمونه های معماری داخلی کره ایی

نمونه هایی از بهترین مدل چراغ خواب در دکوراسیون اتاق خواب

1082023929

1082023940

bd43e92d262cafe26e0c8536d992d262

l2_v334456_958_600_880-6

media_httpfarm1static_tcbia-scaled500

مطالب پر بازدید:

کتابخانه خانگی دیواری با طرح جدید، ظریف و خلاقانه

انواع مدل درهای چوبی و مدرن داخلی با طراحی جدید و ساده

مدل تخت خواب تاج دار شیک و زیبا ۲۰۱۵

takasugi-an-by-terunobu-fujimori-1

takasugi-tea-house-13

ساخت خانه درختی

Terunobu_Fujimori_693_520_s_c1

, , , ,
به نظر شما این پست خوب بود؟ اگر پسندیدید حتما امتیاز دهید!