بررسی طراحی نمای خارجی و داخلی ساختمان پارلمان اسکاتلند

در این قسمت به بررسی طراحی نمای خارجی و داخلی ساختمان زیبای پارلمان اسکاتلند می پردازیم که در نوع خود تعریف جدیدی در سبک معماری مدرن را بوجود آورده است. ساختمان پارلمان اسکاتلند در بین سال های 1998 و 2004 توسط دو معمار مشهور اسپانیایی و ایتالیایی به اسم های انریک میرالس و بندتا تاگلیابو طراحی و ساخته شد.  ملکه الیزابت دوم ساختمان پارلمان اسکاتلند را 4 سال پس از مرگ انریک میرالس (سال 2000) در سال 2004 افتتاح کرد. این پروزه به دلیل موقعیت ساختمان در انتهای خیابان رویال مایل در ادینبورگ بسیار بحث برانگیز بود چرا که این خیابان منطقه ایی با سبک معماری کاملا سنتی بود. این ساختمان در زمینی به مساحت 18289 متر مربع به علاوه 17329 مترمربع فضای سبز بنا شد. مصالح عمده ساختمان عبارتند از بتن پیش ساخته، اسکلت فلزی و تخته چندلایی، البته خود زمین را نیز باید بخشی از مصالح ساختمانی در نظر گرفت.در ساخت این ساختمان فقط 14000 تن سنگ گرانیت سیاه از آفریقای جنوبی وارد و از آن در ساخت پنل های موزاییکی استفاده شد. طراحی این ساختمان جایزه معماری RIBA را در سال 2005 از آن خود کردچرا که همگان آنرا مصداق یه طرح کامل می داستند. روی دیوار یادبود این ساختمان عبارت “کمتر سخن گوی و سنجیده سخن به زبان آور” حک شده که بسیار جلب نظر می کند. به گفته طراحان مشخصه نمای خارجی ساختمان سقف آن است که طرح خود را از قایق های واژگون الهام گرفته است.

جالب است بدانید هزینه ساخت این پروژه چیزی بالغ برا 635 میلیون یورو شده است که مبلغ بسیار زیادی است. دلیل این افزایش سرسام آور هزینه هم عدم هماهنگی و ارتباط مناسب بین دو شرکت مجری پروژه بوده است چرا که در ابتدا مجلس اسکاتلند در سال 1998 فقط 80 میلیون یورو به آن بودجه اختصاص داده بود.

در عکس های زیر مشاهده می کنید که طرح های داخلی پارلمان پر از فرم های ارگانیک ناهمگون است که نشان دهنده کنترل دقیق و پیچیده طراحی پروژه می باشد.

scottish-parliament1

Scottish parliament website

185371_bb0e8f41

مطالب مرتبط:

استفاده از سنگ های موزاییک در طراحی منزل و نمای خارجی

زیباترین مدل های گلدان شیک و دکوری

انواع طراحی و عکس مدل کتابخانه خانگی چوبی و دکوری

2-scotish-parliment

1-conceptual-design

scottish-parliament-building

sp37

stubbs

مطالب پر بازدید:

مدل های جدید آباژور خلاقانه موسوم به آباژورهای کبابی

مدل مبل تخت خوابشو و چند حالته برای اتاق نشیمن و پذیرایی

مدل لوستر ، مدلهای جالب عکس لوستر پذیرایی جدید

Tagliabue-Parlamento-01

نمای خارجی و داخلی ساختمان

Tagliabue-Parlamento-02