بازسازی آپارتمان کوچک 48 متری به روشی بسیار خلاقانه و جالب

 

گاهی اوقات بازسازی آپارتمان کوچک و کمجا تنها روش برای افزایش فضای قابل استفاده و افزایش کارایی خانه است. خیلی از مواقع طراحی داخلی خانه های آپارتمانی به صورتی است که فضای داخلی از آنچیزی که واقعا هست کوچکتر بنظر می رسد. عامل این مشکل بزرگ که متاسفانه گریبان بسیاری از خانه دارها و آپارتمان نشین های ایرانی را گرفته، طراحی بد پلان و یا چیدمان نامناسب منزل است. در این پست با آپارتمانی 48.5 متری آشنا خواهید شد که دقیقا همین مشکل را داشته اما با بازسازی توانسته فضا را به خوبی متحول کرده و برای زندگی راحت مهیا سازد.

طراحی داخلی ابتدایی این خانه بسیار گرفته و دلگیر بود طوری که تمامی اتاق ها و حتی آشپزخانه توسط دیوارهای آجری و گچی از هم جدا شده بودند. وجود دیوارهای سخت بتنی، جلوی ورود نور به اتاق های خانه را می گیرد و عامل اصلی تنگ و تاریک نشان داده شدن یک آپارتمان کوچک و کمجا است. در حقیقت مشکل اصلی معماری آپارتمان های کوچک ایرانی هم همین است، اینکه تمامی اتاق ها و حتی آشپزخانه توسط دیوارهای متعدد از یکدیگر جدا می شوند. اگر شما هم با چنین مشکلی روبرو هستید و قصد بازسازی آپارتمان کوچک خود را دارید، این پست می تواند ایده های بسیار جالب و خلاقانه ای برای بازسازی و دوباره سازی در اختیار شما عزیزان قرار دهد.

بازسازی-آپارتمان-کوچک (1)

همانطور که در بالا اشاره شد، طراحی اولیه خانه باعث شده بود خانه از آن چیزی که هست کوچکتر دیده شود. حال فرض کنید یک خانه 48 متری وقتی کوچکتر دیده شود، دیگر چقدر دلگیر و ناراحت بنظر خواهد رسید. اولین کاری که در بازسازی انجام شد، خراب کردن دیوار ها برای ایجاد پلانی باز و بهم پیوسته در دکوراسیون داخلی بود. قصد طراح از این کار، دادن آزادی بیشتر به اعضای خانواده برای رفت و آمد و زندگی روزمره بود. با از بین بردن موانع غیر ضروری، ارتباط بین اتاق های مختلف خانه نیز به خوبی ایجاد شده است.

بازسازی-آپارتمان-کوچک (4)

بازسازی-آپارتمان-کوچک (5)

بازسازی-آپارتمان-کوچک (6)

علاوه بر ساده سازی پلان کف سازی کل خانه، طراح تغییراتی ساختاری با کارایی بیشتر در داخل خانه ایجاد کرده است. مثلا در پلان جدید یکی از اتاق خواب ها تبدیل به اتاق نشیمن و آشپزخانه شده و راهروی ورودی، با کمدهای ذخیره سازی کفش و لباس زیر راه پله، و همینطور فضایی برای پرو لباس تزیین شده است. پس از بازسازی آپارتمان کوچک 48 متری، دیوارها یا به رنگ سفید درآمدند یا به رنگ های پاستلی لطیف خیلی کمرنگ و روشن. همین موضوع باعث شده فضای داخلی خیلی دلباز و جادار بنظر رسد.

بازسازی-آپارتمان-کوچک (7)

بازسازی-آپارتمان-کوچک (8)

بازسازی-آپارتمان-کوچک (9)

خلاص شدن از شر دیوارهای مزاحم و محدود کننده، فواید بسیاری زیادی برای آپارتمان های کوچک بهمراه خواهد داشت. یکی از نتایج مثبت در این مورد بخصوص، کاهش گوشه های تاریک و بلا استفاده در خانه است. تزیین و چیدمان مبلمان در این قسمت ها سخت و اکثرا بی فایده است. در بازسازی آپارتمان کوچک این موضوع بسیار اهمیت دارد، هر چه دیوارها کمتر باشد، گوشه های بی استفاده در خانه نیز کاهش می یابد. پیامد این کار افزایش روشنایی خانه و همینطور استفاده بهینه  مناسب از فضای کف است.

بازسازی-آپارتمان-کوچک (2)

بازسازی-آپارتمان-کوچک (3)

بازسازی-آپارتمان-کوچک (16)

یکی از قسمت های جالب در این آپارتمان، راه پله جمع و جورش است که اتاق نشیمن را به اتاق خواب بالا وصل می کند. البته بغیر از این اتاق خواب، یک اتاق خواب دیگر هم پشت آشپزخانه قرار گرفته و بنابراین این راه پله نقش مهمی در ارتباط بین اتاق های خانه ایفا می کند. این اتاق خواب طوری طراحی شده که هم نقش اتاق انباری مانند داشته باشد و هم اینکه بعنوان اتاق مهمان مورد استفاده قرار بگیرد. پلان های دو خوابه موردی است که خیلی از خانه دارهای ایرانی علاقمند به آن هستند.

بازسازی-آپارتمان-کوچک (14)

بازسازی-آپارتمان-کوچک (13)

بازسازی-آپارتمان-کوچک (15)

اما اتاق خواب اصلی که پشت آشپزخانه قرار گرفته فوق العاده زیبا، شیک و دلباز طراحی شده است. فضایی بسیار دنج که با پنجره ای بسیار بزرگ نمایی بی نظیر از شهر در اختیار بیینده قرار می دهد. خود تخت خواب بروی پلتفرمی برآمده از کف زمین قرار گرفته و درون این پلتفرم، کشو و کمد های متعدد برای ذخیره سازی لباس ها و سایر وسایل تعبیه شده است. دکوراسیون اتاق خواب در عین اینکه بسیار ساده بوده و خبری از لوازم لوکس و بزرگ نیست، اما بازهم دلنشین و خواستنی بنظر می رسد.

بازسازی-آپارتمان-کوچک (10)

بازسازی-آپارتمان-کوچک (11)

بازسازی-آپارتمان-کوچک (18)

بازسازی-آپارتمان-کوچک (17)

بازسازی آپارتمان کوچک

بازسازی-آپارتمان-کوچک (12)