انواع قرنیز دیوار و نحوه تمیز کردن آنها به روشی ساده

 

همانطور که می دانید قرنیز به نوار یا باندی است که در محل تلاقی کف با دیوار نصب می شود. از انواع قرنیز دیوار می توان به مدل های سنگی یا سرامیکی، چوبی، ام دی اف MDF و یا پی وی سی اشاره کرد که همگی پرطرفدار و پرکاربرد هستند. قرنیزها علاوه بر بحث کارایی و پوشاندن درزهای انتهای کفپوش، محیط داخلی خانه را چه در سالن های بزرگ و چه در اتاق های کوچک، بسیار زیبا و مرتب نشان می دهد. البته نصب قرنیز ضروری نیست اما واقعا نبود آن در خانه یک جور کمبود بنظر می رسد.

حال که به پایان تعطیلات تابستانی رسیده ایم، مکان های زیادی از خانه به توجه نیاز خواهند داشت. قرنیز پایین دیوار یکی از مکان هایی است که اغلب توسط خانه دارها نادیده گرفته می شود، این قسمت هم درست مانند هر قسمت دیگری نیاز به تمیز کاری دارد و حتی الویت آن از باقی مکان ها بالاتر است. از آنجایی که قرنیزها نزدیک به کف زمین و محل رفت و آمد قرار دارند معمولا هر چیز ی که روی زمین بیافتد مثلا غذا، چسب یا رنگ و … اثر آنها به صورت ضربه یا لک روی قرنیز بجا می ماند که به مرور زمان ظاهر آنها را کهنه و قدیمی نشان می دهد. در این پست پس از مشاهده انواع قرنیز دیوار با راهکارهایی برای تمیز کردن قرنیز آشنا خواهید شد که خیلی راحت و سریع انجام شدنی است.

انواع-قرنیز-دیوار (24)

انواع-قرنیز-دیوار (25)

انواع قرنیز دیوار دارای اندازه بندی استاندارد هستند که تقریبا بین همه مدل ها یکسان است. مثلا قرنیز از لحاظ ارتفاعی در دو سایز 7 و 9 سانتی متری موجود هستند ولی قرنیز های سنگی ممکن است تا 10 سانتی متر هم ارتفاع داشته باشند. از لحاظ طولی نیز اندازه ها متفاوت است، برخی مدل ها 280 سانتی و برخی مدل ها تا 366 سانتی متر هم طول دارند. اما ضخامت قرنیز ها همیشه از 16 میلی متر به پایین است. به عبارت دیگر ضخیم ترین قرنیزی که می توانید خریداری کنید 16 میلی متر ضخامت خواهد داشت.

انواع-قرنیز-دیوار (27)

انواع-قرنیز-دیوار (26)

انواع-قرنیز-دیوار (20)

انواع-قرنیز-دیوار (21)

انواع-قرنیز-دیوار (23)

انواع-قرنیز-دیوار (22)

در پروسه انتخاب و خریداری از بین انواع قرنیز دیوار موجود در بازار، مسئله رنگ یکی از مهم ترین هاست. انتخاب رنگ شاید برای خیلی ها کار سختی باشد اما حقیقتا اینطور نیست. برای داشتن بهترین ترکیب در خانه توصیه می شود رنگ قرنیز را درب ورودی یا کابینت آشپزخانه یا رنگ شومینه ست کنید. اگر کفپوش منزلتان چوبی است پیشنها می شود رنگ قرنیز را یک یا دو پرده تاریک تر از رنگ کفپوش انتخاب کنید.

انواع-قرنیز-دیوار (13)

انواع-قرنیز-دیوار (19)

انواع-قرنیز-دیوار (16)

انواع-قرنیز-دیوار (17)

انواع-قرنیز-دیوار (18)

انواع-قرنیز-دیوار (14)

انواع-قرنیز-دیوار (15)

انواع-قرنیز-دیوار (12)

انواع-قرنیز-دیوار (11)

انواع-قرنیز-دیوار (10)

انواع-قرنیز-دیوار (9)

شکل زیر قرنیز چوبی را مشاهده می کنید که روی آن لکه ها و کثیفی های متعددی دیده می شود. برای شروع کار از یک مسواک خشک استفاده کرده و گوشه هایی که دسترسی به آنها سخت است را با مسواک تمیز کنید. اگر قرنیز انحنا دارد، مسواک را در راستای این انحنا قرار بدهید تا تمام نقاط تمیز شوند.

انواع-قرنیز-دیوار (1)

انواع-قرنیز-دیوار (2)

حال با دستمال کاغذ مرطوب سطح قرنیز را تمیز کنید تا جرم هایی که به سادگی پاک می شوند از روی سطح محو شوند. سعی کنید هر قسمت انحنا دار را جدا گانه و با زاویه مناسب انگشت ها تمیز کنید تا هیج جرمی باقی نماند.

انواع-قرنیز-دیوار (3)

برخی لک های نازک و سطحی ممکن است با دستمال مرطوب تمیز نشوند. برای از بین بردن این لک ها با یک مسواک خشک یا کمی مرطوب محل لک را به آرامی و با فشاری ملایم تمیز کنید تا لکه کم کم محو شود.

انواع-قرنیز-دیوار (4)

برخی لکه ها، مثل لکه های مشکی رنگی که بر اثر برخورد پایه میز یا کفش ایجاد می شود نیاز به کار بیشتر دارند. مقداری اسپری شیشه پاک کن یا آب و مایع ظرفشویی کف دار را روی لک سیاه اسپری کنید و برای مدت یک تا دو دقیقه به آن دست نزنید اما حواستان باشد که مایع روی کف زمین نریزد و بلافاصله آنها را از روی کف زمین پاک کنید. حال با کمک مسواک این لکه سیاه را تمیز کنید، خواهید دید که لکه خیلی سریع محو خواهد شد. اما همانطور که در سمت چپ تصویر مشاهده می کنید، برخی لکه ها که در اصل خط و خش هستند هنوز روی قرنیز باقی مانده اند. برای پاک کردن آنها تنها راه موجود رنگ آمیزی است که آن هم می توانید خودتان انجام دهید.

انواع-قرنیز-دیوار (5)

در پایان کار، با یک دستمال خشک و تمیز کل سطح قرنیز را تمیز کنید تا تمام نقاط مرطوب و گردهای باقی مانده از روی قرنیز پاک شوند. بعداز تمام شدن کار مشاهده خواهید کرد که یک قرنیز تمیز چقدر ظاهر خانه را مرتب تر نشان می دهد.

انواع-قرنیز-دیوار (6)

انواع-قرنیز-دیوار (8)

انواع قرنیز دیوار

انواع-قرنیز-دیوار (7)