نحوه استفاده از انواع رنگ آبی در دکوراسیون داخلی بهمراه عکس

 

در این مطلب می خواهیم با نگاهی عمیق به روانشناسی رنگ آبی پرداخته و ویژگی های اصلی آنرا بررسی کنیم. همچنین توضیحاتی درباره نحوه استفاده از انواع رنگ آبی در دکوراسیون داخلی خواهیم داد تا شما عزیزان علاقمند به طراحی نیز بیشتر از مطالعه خود لذت ببرید. در مطالب قبلی به صورت خلاصه به توصیف رنگ سبز و زرد پرداختیم این بار هم سراغ رنگ آبی رفته ایم که طبق تحقیقات محبوب ترین رنگ دنیا است.

سالیان سال فقط رنگ آبی روشن یا آبی آسمانی تقریباً تنها رنگی بود که در منازل و سایر مراکز استفاده می شد و افراد تمایل چندانی به استفاده از تناژ متفاوت این رنگ زیبا نداشتند اما سالهاست با ورود نرم افزارهای طراحی و دکوراسیون قدرتمند می توان استفاده از انواع رنگ آبی را به صورت سیستمی و نرم افزاری ابتدا بررسی کرد تا مشخص گردد هر رنگی در کدام نوع معماری و طراحی داخلی بهتر جواب می دهد سپس به راحتی آن رنگ ها را در هر قسمتی اجرا کرد و دقیقاً به همین دلیل است که این روزها می توان استفاده از انواع مختلف رنگ آبی را بسیار فراوان مشاهده کرد.

حتما می دانید که رنگ آبی خاصیتی آرامش بخش و تسکین دهنده دارد. آبی نماد اعتماد، درستی، خردمندی و پایبندی است. اما در بین تناژهای این رنگ، سبز-آبی یا فیروزه ای، خلاقانه تر از باقی رنگ ها بنظر می رسند در حالی که سایه های تیره آن جدی و رسمی هستند. آبی رنگ دریا و اقیانوس است به همین خاطر رنگ آبی روشن را رنگی جوان پسند و بی انتها نیز می شمارند اما رنگ آبی تیره را همانطور که در بالا گفتیم نشانه خردمندی و دانایی می دانند.

انواع-رنگ-آبی (22)

اگر به یوگا و مدیتیشن علاقه دارید شاید درباره چاکراها چیزهایی شنیده باشید. در مذهب هندو، چاکرا بعنوان نقاط مرکزی انرژی در بدن شناخته می شوند. چاکراها از قسمت پایین ستوان فقرات شروع شده و تا قسمت سر ادامه می یابند. چاکراهای پایینی بیشتر مربوط به بدن جسمانی و دنیوی ما هستند در حالی که چاکراهای بالایی بیشتر به روح و معنویات ربط پیدا می کنند. چاکرایی که در قسمت گلو قرار دارد، بعنوان اولین چاکرای روحانی بدن شناخته می شود و فرکانسی مشابه با رنگ آبی دارد، علاوه بر این نقطه، چاکرای موجود بین دو چشم انسان نیز فرکانسی بسیار نزدیک به رنگ آبی دارد. در نتیجه متوجه می شوید که رنگ آبی به طوری با روحیات انسانی ارتباط نزدیک دارد.

با توجه به این توضیحات و تاییدی که در این ورزش و علم وجود دارد می توان با اطمینان از انواع رنگ آبی در منزل و هر محیط دیگری استفاده کرد. بهترین مکان برای استفاده از تناژهای متفاوت آبی، اتاق خواب است مکانی برای ریختن و نابود کردن تمامی خستگی های روزانه و شبانه، جایی که باید تمامی عوامل تنش زا در این مکان، محو شده و بهترین شرایط برای استفاده و آرامش یافتن محیا شود و چه چیزی بهتر از رنگ آبی در طیف های مختلف.

انواع-رنگ-آبی (1)

اینستاگرام اتاق
صفحه جدید ما را دنبال کنید

انواع-رنگ-آبی (2)

انواع-رنگ-آبی (3)

انواع-رنگ-آبی (4)

انواع-رنگ-آبی (5)

اما بعد انواع رنگ آبی فقط مربوط به طبیعت نمی شود، بسیاری از تناژها و سایه های دست ساز رنگ آبی هستند که در طبیعت مشاهده نمی شوند. در طراحی داخلی نیز آبی محبوبیت بسیاری دارد طوریکه یکی از پراستفاده ترین رنگ ها در دکوراسیون داخلی است، آبی را می شود در هر اتاقی از خانه بکار برد. از تناژ روشن آبی و سفید گرفته تا آبی نفتی، همه جا می توان از این رنگ استفاده کرد. آبی روشن که رنگ آسمان را تداعی می کند، برای جوانان مناسب تر است زیرا حس خوش بینی را در آنها تقویت می کند، از طرفی آبی تیره نیز رنگی جدی تر است و برای محیط های رسمی مانند پذیرایی مناسب تر خواهد بود.
با توجه به متنوع شدن طراحی داخلی و رواج انواع رنگ آمیزی داخلی در چندین سال اخیر، در بسیاری از طراحی ها می توان فقط یک دیوار از هال-پذیرایی را با انواع رنگ آبی پوشاند. همچنین قسمتی از دیوار اتاق نشیمن را می توان با تناژ بسیار جذابی از رنگ های آبی پوشش داد. علاوه بر اینها می توان با ترکیب و استفاده چندین رنگ متنوع از آبی به طرحی بسیار بی نظیر دست یافت. حتی می توان از تناژهای مختلف این رنگ در کنار یکدیگر و برای ایجاد رنگ راه راه دیوار استفاده نمود. با این شیوه هم می توان دکوراسیون بسیار زیباتری به دست آورد و هم دیوارهای اتاق و یا هال-پذیرایی را به عنصری جاندار! و دارای بُعد تبدیل نمود.

انواع-رنگ-آبی (6)

انواع-رنگ-آبی (7)

انواع-رنگ-آبی (8)

انواع-رنگ-آبی (9)

انواع-رنگ-آبی (10)

حال که تا حدودی با ویژگی های اصلی و روانشناسی رنگ آبی آشنا شدید حتما می خواهید بدانید کدام انواع رنگ آبی مناسب کدام قسمت های خانه است. آبی بعنوان رنگ دیوار اتاق خواب خیلی خوب جواب می دهد خصوصا اگر بیشتر وقتتان را در اتاق به کار و مطالعه می پردازید. در کنار اتاق خواب، حمام و سرویس بهداشتی نیز با این رنگ بسیار خوب هماهنگ می شود. آبی بیشتر برای مکان هایی مفید است که نیاز به آرامش دارند. اما فکر نکنید که نمی شود از این رنگ در اتاق نشیمن استفاده کرد. کافی است آبی را کمی با رنگ های گرم مانند نارنجی یا قرمز ترکیب کنید تا با ایجاد تعادل، دکوراسیونی شیک و خواستنی داشته باشید.

انواع-رنگ-آبی (11)

انواع-رنگ-آبی (12)

انواع-رنگ-آبی (13)

انواع-رنگ-آبی (14)

انواع-رنگ-آبی (15)

هر انسانی به یک گروه از رنگ ها علاقه دارد. شما یا رنگ های گرم را دوست دارید یا رنگ های سرد. اگر به رنگ های سرد علاقه دارید نباید رنگ آبی را نادیده بگیرید. همانطور که در بالا گفتم ترکیب رنگ آبی با کرم یا سایر رنگ های خنثی، فضایی بشدت آرامش بخش ایجاد می کند. برای آنهایی که اندکی هیجان می خواهند، قرمز گزینه ای عالی خواهد بود خصوصا اگر قرمز اسکارلت (قرمز مایل به نارنجی) با رنگ آبی فیروزه ای ترکیب شود. اگر در شهرهای سرد زندگی می کند خوب است مقداری رنگ گرم نیز به رنگ آبی اضافه کنید تا فضا خیلی بی روح نشود.

انواع-رنگ-آبی (1)

انواع-رنگ-آبی (2)

انواع-رنگ-آبی (17)

انواع-رنگ-آبی (18)

انواع-رنگ-آبی (21)

انواع-رنگ-آبی (16)

انواع-رنگ-آبی (20)

انواع-رنگ-آبی (19)

انواع-رنگ-آبی (23)

انواع رنگ آبی

انواع-رنگ-آبی (24)

تصاویر بیشتر:

نحوه استفاده از انواع رنگ آبی در دکوراسیون داخلی بهمراه عکس

نحوه استفاده از انواع رنگ آبی در دکوراسیون داخلی بهمراه عکس

نحوه استفاده از انواع رنگ آبی در دکوراسیون داخلی بهمراه عکس

نحوه استفاده از انواع رنگ آبی در دکوراسیون داخلی بهمراه عکس

نحوه استفاده از انواع رنگ آبی در دکوراسیون داخلی بهمراه عکس

نحوه استفاده از انواع رنگ آبی در دکوراسیون داخلی بهمراه عکس