آهن آلات؛ شناخت، انواع و کاربرد

آهن آلات؛ شناخت، انواع و کاربرد

شناخت انواع آهن آلات بسیار اهمیت دارد چرا که در پروژه های مختلف ساختمانی و صنعتی اگر با کاربرد هر کدام از این مقاطع فولادی آشنایی نداشته باشید نمی توانید از هر یک از این آهن آلات به درستی استفاده کنید. آهن آلات انواع مختلفی دارد که در این مقاله به چند مورد از مهمترین آن اشاره می کنیم مانند : میلگرد، تیرآهن، ورق، لوله، قوطی پروفیل، شمش، نبشی، ناودانی و سپری

به این نکته نیز توجه کنید که قیمت آهن بسیار متفاوت است و برای همه اهمیت بسیار بالایی دارد که نمودار قیمت آهن به صورت روزانه چک میشود و همچنین قیمت هر یک از این مقاطع فولادی در کارخانه های مختلف نیز متفاوت است.

توجه : بخشی از متن این مقاله از صفحه ی انواع مقاطع فولادی که سایت آهن ملل نوشته شده است در اینجا استفاده شده.

آهن آلات؛ شناخت، انواع و کاربرد

میلگرد و انواع مختلف آن

میلگرد از پرکاربردترین و مهم ترین مقاطع فولادی در صنعت ساخت و ساز محسوب می شود. رایج ترین انواع میلگردها عبارتند از: میلگرد آجدار، میلگرد ساده و میلگرد کلاف. لازم است بدانید از بین انواع میلگرد، میلگرد آجدار کاربرد و تقاضای بیشتری نسبت به سایرین دارد و به همین دلیل قیمت آن روزانه بررسی و اعلام می شود. انواع میلگرد دارای مشخصات منحصر به فرد می باشند که شناسایی آن ها در هنگام خرید می تواند کمک زیادی به خریدار نماید، برخی از مشخصات مهم میلگرد که در هنگام خرید باید به آنها توجه نمود عبارتند از نوع میلگرد، کارخانه تولید کننده میلگرد، علامت اختصاری میلگرد، جدول وزن میلگرد و جدول اشتال میلگرد. در کشورمان ایران، میلگرد توسط کارخانه های زیادی تولید می شود که از مهم ترین آن ها می توان به میلگرد کارخانه ذوب آهن، میلگرد ظفر بناب، میلگرد شاهین بناب، میلگرد گلستان، میلگرد میانه، میلگرد فایکو و میلگرد زاگرس اشاره نمود. لازم به ذکر است تشخیص میلگرد تقلبی از اصل نیازمند تسلط و آگاهی بر ویژگی های منحصر به فرد میلگرد می باشد.

تیرآهن و هر آنچه که باید در مورد آن بدانید

تیرآهن یکی از مهم ترین و پرکاربردترین انواع مقاطع فولادی در صنعت ساخت و ساز می باشد که دارای استانداردهای مختلفی است و کاربرد و نحوه تولید هر استاندارد از دیگر استانداردها کاملا مجزا می باشد. متداول ترین انواع استانداردهای تیرآهن عبارتند از: تیرآهن هاش، تیرآهن زنبوری و تیرآهن IPE. لازم است بدانید قیمت انواع تیرآهن کاملا متفاوت می باشد و به کارخانه تولید کننده تیرآهن بستگی دارد. در کشورمان ایران تیرآهن توسط کارخانه های زیادی تولید می شود که مهمترین آنها شامل تیرآهن ذوب آهن، تیرآهن فایکو، تیرآهن شاهین بناب و تیرآهن ظفربناب می باشد. دقت داشته باشید در هنگام خرید تیرآهن جدول اشتال تیرآهن را بررسی و مرور نمایید. به خاطر داشته باشید توجه به ویژگی های منحصر به فرد تیرآهن، گویای اصل بودن تیرآهن می باشد.

ورق و انواع آن که باید بشناسید

ورق یکی از رایج ترین انواع مقاطع فولادی است که در صنایع مختلف کاربرد دارد. متداول ترین انواع ورق های فولادی عبارتند از: ورق سیاه، ورق روغنی، ورق گالوانیزه، ورق رنگی، ورق عرشه فولادی و ورق اسیدشویی. در کشورمان ایران، ورق های فولادی توسط کارخانه های زیادی تولید می شوند. مهمترین برندهای تولید کننده  ورق فولادی شامل ورق اکسین، ورق فولاد مبارکه و ورق کاویان اهواز می باشد. لازم به ذکر است هنگام خرید ورق فولادی به جدول وزن ورق و جدول اشتال ورق توجه نمایید.

لوله و کاربرد آن

لوله فولادی یکی دیگر از پرکاربردترین انواع مقاطع فولادی می باشد که در صنایع مختلف و به ویژه صنعت ساخت و ساز کاربرد وسیعی دارد. متداول ترین انواع لوله های فولادی شامل لوله مبلی، لوله داربستی، لوله صنعتی، لوله مانیسمان و لوله جدار چاه می باشد. هر کدام از انواع لوله های فولادی دارای ویژگی های منحصر به فرد مانند کارخانه تولیدکننده، جدول وزن و جدول اشتال می باشند که لازم است هنگام خرید به آنها توجه نمود.

قوطی پروفیل؛ پر مصرف ترین مقاطع فولادی

قوطی و پروفیل از پرمصرف ترین انواع مقاطع فولادی در صنعت می باشند. رایج ترین انواع قوطی و پروفیل به صورت توپر و توخالی در بازار موجود می باشد. پروفیل درب و پنجره، پروفیل گالوانیزه و پروفیل Z از متداول ترین انواع پروفیل ها می باشند. لازم به ذکر است قوطی و پروفیل نیز در کشورمان ایران توسط کارخانه های زیادی تولید می شوند و دارای جدول وزن و جدول اشتال منحصر به فرد می باشند که در هنگام خرید باید به آنها توجه نمود.

شمش فولاد؛ مهم ترین محصول

شمش فولادی اولین و مهم ترین محصول در زنجیره تولید محصولات فولادی می باشد. شمش فولادی ماده اولیه تولید انواع مقاطع فولادی است که تمام محصولات فولادی برای تولید به آن نیاز دارند.

نبشی، ناودانی و سپری؛ شناخت و کاربرد

نبشی، ناودانی و سپری از انواع مقاطع فولادی هستند که تفاوت های زیادی با یکدیگر دارند. لازم به ذکر است قیمت نبشی، ناودانی و سپری با هم کاملا متفاوت است. شناخت کارخانه های تولید کننده نبشی، ناودانی و سپری می تواند شما را در جهت خرید هر یک از این مقاطع فولادی یاری نماید زیرا قیمت کارخانه های مختلف، متفاوت است.

آهن آلات؛ شناخت، انواع و کاربرد

سخن آخر

در این مقاله به اهمیت و نکات مهم در مورد هر یک از مقاطع فولادی (میلگرد، تیرآهن، ورق، لوله، قوطی پروفیل، شمش، نبشی، ناودانی و سپری) اشاره کردیم و هدف ما بر این بود که شناخت بهتری نسبت به انواع آهن آلات داشته باشید که بتوانید انتخاب دقیقی برای هر پروژه ساختمانی یا صنعتی داشته باشید و موضوع مهم نیز که قیمت آهن و توجه به نمودار قیمت هر یک از این آهن آلات بود را نیز مطرح کردیم.

منبع : این متن برگرفته از (آهن ملل https://ahanmelal.com) که در زمینه اعلام قیمت آهن و فروش آهن آلات است.

  • تلگرام
  • واتساپ
به نظر شما این پست خوب بود؟ اگر پسندیدید حتما امتیاز دهید!