آشنایی با 20 مدل شلف دیواری با طراحی بسیار شیک و مدرن

به روز رسانی شده در تاریخ 95/5/16

شکل و مدل شلف دیواری امروزه نقش بسیار مهمی در دکوراسیون اتاق نشیمن خانه ایفا می کند، دلیل افزایش این اهمیت جهشی است که در چند سال گذشته در نوع طراحی اتاق نشیمن ایجاد شده است. در چند سال گذشته طراحی اتاق نشیمن ها از محیط های بسته و قدیمی به طرح هایی با پلان باز و چسبیده به دیگر اتاق های منزل تغییر کرده است. طراحی پلان باز در اتاق نشیمن مزایای زیادی دارد اما این ایده هم چالش های مخصوص به خودش را دارد. با باز بودن محیط وسایل زیادی به نشیمن راه پیدا می کند که سروسامان ندادن به آنها می تواند نمای نشیمن را به کلی خراب و آنرا نازیبا نشان دهد. در نتیجه وجود شلف های دیواری که محیط کمی از منزل اشغال می کنند به امری حیاتی بدل شده است.

شلف های مدرن امروزه در تمامی خانه های مدرن پیدا می شوند تا جایی که بسیاری از ما یا حتی طراحان داخلی بدون کمک آنها نمی توانند نقطه جذابی در دکوراسیون اتاق نشیمن ایجاد کنند. درست است که بیشتر توجهات به تلویزیون ختم می شود اما شلف ها هم نقش مهمی در این زمینه ایفا می کنند. همانطور که در مطالب پیشین راجع به شلف ها و قفسه های دیواری در اتاق نشیمن گفتیم، طراحی یک اتاق نشیمن کامل و زیبا تماما در مورد پیدا کردن تعادلی مناسب بین کارایی، فرم چیدمان و خلاقیت در طراحی اتاق است. شلف ها شلختگی و نامرتبی را از اتاق نشیمن دور می کنند و آنرا برای لذت بردن از سرگرمی های موجود در اتاق آماده می کنند.

Sleek-wall-mounted-shelves-design-ideas (7)

طراحی شلف های مدرن دیگر به مدل های ثابت محدود نمی شود بلکه طراحان روز به روز تمایل بیشتری به سمت مدل های مدولار و متحرک نشان می دهند که به راحتی قابلیت جابجایی توسط مصرف کننده را خواهند داشت. با وجود چنین طرح هایی، دیگر خبری از کسل کننده شدن دکوراسیون اتاق نشیمن نخواهد بود چرا که می شود همیشه از چینشی جدید در شلف ها استفاده کرد. در شکل های زیر تعدادی از باکس های مدولار را مشاهده می کنید که حتی خودتان هم قادرید چینش آنها را هر چند وقت یکبار تغییر دهید.

Sleek-wall-mounted-shelves-design-ideas (5)

Sleek-wall-mounted-shelves-design-ideas (6)

خوبی قفسه های مدرن و مدولار این است که می توانید آنها را تقریبا در هر گوشه و کنج خالی در منزلتان نصب کنید. به همین خاطر نباید یک فضای خاص برای مدل شلف دیواری مدرن مد نظر قرار داد. علاوه بر اتاق نشیمن اتاق های دیگری که نیاز مبرم به فضایی برای ذخیره سازی و همچنین نمایش دکوری های جذاب دارند مانند اتاق خواب، آشپزخانه و حتی حمام و سرویس بهداشتی نیز می توانند از وجود شلف دیواری مدرن بهره لازم و کافی را ببرند. البته دکوراسیون های کلاسیک نیز می توانند از شلف های مدرن و بروز مانند شکل های زیر استفاده کنند.

دکوراسیون-داخلی-خانه-کوچک (1)

دکوراسیون-داخلی-خانه-کوچک (3)

دکوراسیون-داخلی-خانه-کوچک (4)

ساده با خطوط مستقیم و طراحی ظریف، ظاهر شلف های مدرن زیر را طوری نشان می دهد که آنها را برای هر دکوراسیون داخلی، بخصوص آنهایی که از سبک امروزی استفاده می کنند بسیار مناسب می سازد. طرح عمودی شلف های زیر به شما اجازه می دهد به خوبی از فضاهای عمودی استفاده کنید. اگر منزلتان دیوار بلندی دارد یا اینکه دیوار پشت تلویزیون طول کمی دارد طوریکه برای نصب شلف های ردیفی کنار هم مناسب نباشد، در این صورت استفاده از شلف های عمودی که طرحی ایستاده دارند بهترین گزینه خواهد بود.

دکوراسیون-داخلی-خانه-کوچک (8)

مدل شلف دیواری مدرن و زیبایی که در شکل زیر مشاهده می کنید توسط شرکت طراحی ایتالیایی بنام 36e8 طراحی شده است. شاید نام این شرکت در وهله اول برایتان عجیب باشد اما جالب اینجاست که این شرکت در هر کدام از محصولات تولیدی خودش، در این مورد شلف های دیواری، اندازه حداقل یکی از وجه های شلف هایش برابر با 36.8 سانتی متر است. این شرکت طراحی با این کار نشان می دهد که با یک اندازه مشخص و محدود در طراحی، چه شکل های خلاقانه و متفاوتی که نمی شود خلق کرد.

دکوراسیون-داخلی-خانه-کوچک (7)

دکوراسیون-داخلی-خانه-کوچک (5)

دکوراسیون-داخلی-خانه-کوچک (6)

یکی از ایده های جالب در طراحی اتاق نشیمن استفاده ترکیبی از شلف های باز و بسته است. ترکیب قفسه های درب دار با مدل های باز و آزاد، ظاهری زیبا و جذابی در دکوراسیون ایجاد می کند و بعلاوه فضایی مخفی برای پنهان کردن برخی وسایل مانند دستگاه های پخش ویدیو و کنسول های بازی فراهم می کند. همانطور که می دانید برای مراقبت بهتر از این دستگاه های حساس، آن هم در فضایی که بعنوان اتاق اجتماعی خانه شناخته می شود و مهمانانی در سنین مختلف در این مکان رفت و آمد می کنند، پنهان کردن آنها در یک فضای بسته و مطمئن بسیار مناسب خواهد بود.

دکوراسیون-داخلی-خانه-کوچک (9)

دکوراسیون-داخلی-خانه-کوچک (10)

در ادامه سایر مدل های شلف دیواری را مشاهده خواهید کرد:

Sleek-wall-mounted-shelves-design-ideas (2)

دکوراسیون-داخلی-خانه-کوچک (11)

دکوراسیون-داخلی-خانه-کوچک (2)

Sleek-wall-mounted-shelves-design-ideas (3)

Sleek-wall-mounted-shelves-design-ideas (4)

Sleek-wall-mounted-shelves-design-ideas (8)

Sleek-wall-mounted-shelves-design-ideas (1)

Sleek-wall-mounted-shelves-design-ideas (9)

Sleek-wall-mounted-shelves-design-ideas (10)

Sleek-wall-mounted-shelves-design-ideas (11)

Sleek-wall-mounted-shelves-design-ideas (12)

Sleek-wall-mounted-shelves-design-ideas (13)

مدل شلف دیواری

Sleek-wall-mounted-shelves-design-ideas (14)