آشنایی با قالب وافل کهن دک

همه چیز درباره قالب وافل

از اجزای مهم سقف وافل، قالب وافل می باشد. قالب های وافل از جنس پلاستیک در ابعاد و اندازه های مختلف تولید می شوند. نام این قالب ها از اسم یک بیسکوییت با طرح پنجره ای و مشبک بود گرفته شده است.
به گزارش وب سایت کهن دک ، قالب وافل از اجزای مهم سقف با قالب غیر ماندگار یا همان سقف وافل می باشد. قالب وافل قطعه مکعبی از جنس پلاستیک است که در ابعاد مختلف طراحی و ساخته می شوند. طراحان و مهندسان در طراحی سقف به فاکتورهای مهمی مانند وزن سقف و دهانه توجه دارند. وزن سقف و دهانه به ابعاد قالب وافل بستگی دارد. در جواب این سوال که چرا قالب های وافل استفاده می شود باید گفت از آنجایی که بتن ها در کشش به خوبی عمل نمی کنند از آن صرف نظر می شود. از طرفی سوراخ های موجود در قالب ها موجب حذف بتن غیرسازه ای و سبک سازی سقف می شود که این خود دلیلی بر کارامدی قالب های وافل در مقابل دال های بتنی می باشد.
برای صرفه جویی در هزینه های خود می توان قالب های وافل را اجاره کرد. بتن های ناکارامد تحت فشار نبوده وعضو کششی مانند میلگرد ندارد که با حذف آن سازه سبک تر و تخریب پذیری اندکی در مقابل زلزله دارد. قالب هایی از جنس پلی پروپیلن از جمله محبوب ترین نوع از این قالب ها است که می توان از آن چندین بار استفاده کرد.
سقف های وافل به لحاظ اقتصادی بسیار پرکاربرد است. از انجایی که این قالب ها توسط شرکت های مختلف مونتاژ و تولید می شود موجب تغییر و تنوع در شکل ظاهری آنها شده است. لذا لازم است تا قالب ها را به طور کامل شناسایی کرده و با توجه به شرایط کاری پروژه انتخاب و استفاده کرد.

آشنایی با قالب وافل کهن دک

قالب های وافل براساس نوع عملکرد به سه دسته تقسیم بندی می شوند. که در ادامه به طور مفصل به آن خواهیم پرداخت.

قالب وافل یک طرفه

نوعی از دال های بتنی که علمکردی مشابه با سقف تیرچه بلوک دارند و نمای زیرین آن بصورت مکعب های مستطیلی می باشد. تفاوت قالب های یک طرفه با دال های بتنی این است که در دال های بتنی تیرچه ها بصورت در جا ریخته می شوند و موجب اتصال می شود. وافل های یک طرفه برای دهانه هایی با ارتفاع 8 متر مورد استفاده قرار می گیرد. این قالب ها در ابعاد 60 و 70 و با ارتفاع 25 یا 30 سانتی متر در کارگاه در اندازه های مورد نیاز مونتاژ می شوند. این قالب ها به وسیله پیچ و مهره با بدنه 50 سانتی متری، فیلر 10 سانتی متری و در پوش 15 سانتی متری متصل می شوند.

قالب وافل دو طرفه

در این قالب ها تیرچه بصورت عمودی بصورت سیستم تیر- دال می باشد که برای دهانه های بلند کاربرد دارد. نمای زیرین سقف به صورت مکعب های مربعی است. این قالب ها بصورت یک تیکه می باشد و نیازی به مونتاژ آن نیست. قالب های دو طرفه در ابعاد در ابعاد 60*60 با سه ارتفاع 18 سانت، 25 سانت و 30 سانتی متری و با ارتفاع 25 و ابعاد 90*90 مورد استفاده می باشد. تعیین نوع و ابعاد قالب براساس نظر محاسبه سازه می باشد.

قالب وافل قفل دار

نوع جدیدی از قالب های سقف وافل دو طرفه، قالب وافل قفل دار می باشد. این قالب ها نسبت به دیگر مدل ها جدید تر و پیشرفته تر است. برای جلوگیری از جابجایی قالب های ساده با کمک دو میلگرد به شکل  U قالب ها را کنار هم نگه داری می کنند. اما نسل جدید با داشتن سوراخ، دو قالب را منار هم متصل و مانع از جابجایی آن می شود. از مزیت های این قالب ها می توان به ایمنی کارگران در حین کار و ایجاد سقف اکسپوز می باشد.

آشنایی با قالب وافل کهن دک

قیمت قالب وافل

نوع کاربری سازه و دهانه ی مورد نیاز در تعیین قیمت این نوع سازه تاثیر گذار است. بعد از تعیین نوع قالب و ابعاد آن طراحی سازه آغاز شده و با توجه به کیفیت و تنوع قیمت گذاری می شود.

مزایای سقف وافل

استفاده بهینه از فضای ساختمان از دلایل مهم استفاده از سقف های وافل می باشد. با کمک سقف وافل می توان از دهانه هایی با ارتفاع 20 متربه راحتی استفاده کرد. حذف یونیت موجب کاهش هزینه برای کارفرما، افزایش فضای ساختمان، سوددهی مناسب از دیگر مزایای این نوع از سقف ها می باشد. در ادامه به دلایل دیگر اهمیت این نوع از سقف ها خواهیم پرداخت.
قالب سقف وافل در هنگام آتش سوزی از سقف جدا شده و برخلاف سقف تیرچه بلوک ایجاد گاز سمی نمی کند. در هنگام زلزله سقف وافل عملکرد بهتری دارد زیرا به دلیل بتن ریزی یکپارچه، سقف بصورت گیردار تشکیل شده اما تیرچه بلوک بصورت مفصلی متصل شده و مشارکتی در زلزله ندارد. در قالب وافل بتن ریزی حذف شده و باعث سبکی سقف می شود. نمای مربعی کار باعث القای حس بزرگتر شدن فضا شده و با ایجاد رنگ آمیزی مناسب می توان نمایی مدرن ایجاد کرد. قالب های وافل بصورت یکپارچه خریداری شده و می توان تا 50 سقف از آن استفاده کرد . در انتها با فروش آن نیمی از هزینه های اولیه خرید آن را تامین کرد. در انتها نیز باید گفت بتن به قالب های وافل به دلیل سطح صاف و صیقلی نمی چسبد ودر هنگام انبار و جابجایی به راحتی در هم فرو می رود. لبه های بیرون زده با قطر 3 میلی متر و عرض 1 سانتی متری نمای زیباتری به سقف های با قالب وافل ایجاد کرده است. این مدل از قالب ها با ضخامت 5 سانتی متر به راحتی با قالب های فلزی ترکیب شده که موجب افزایش مقاومت آن می شود.

معایب قالب وافل

از معایب استفاده از این قالب ها می توان به هزینه بالا در قالب بندی، کاهش تعداد طبقات، افزایش هزینه به دلیل استفاده از متریال مرغوب، نیاز به استخدام نیروی حرفه ای، نامناسب برای سطوح شیب دار، عدم کاربرد در مناطق با شرایط جوی خاص، افزایش هزینه به دلیل استفاده از سقف کاذب، عدم استفاده از کناف، ایجاد خسارت و خرابی در دال ها و ایجاد آکوستیک صدا به دلیل خالی بودن فضای زیر سقف اشاره کرد.

منبع: وب سایت کهن دک مقاله قالب وافل چیست؟

  • تلگرام
  • واتساپ
به نظر شما این پست خوب بود؟ اگر پسندیدید حتما امتیاز دهید!