انواع نمای چوبی ساختمان با طراحی بی نظیر و اجرای هوشمندانه

بی شک چیزی به اندازه چوب نمی تواند نمای یک ساختمان را زیبا و جذاب نشان بدهد. البته نمای چوبی ساختمان بیشتر در خانه های سبک شیروانی دیده می شود اما در آپارتمان های مدرن و ساختمان های سبک معاصر هم نمای چوبی حضور چشم گیری دارند. مصالح چوبی در نمای هر ساختمانی چهره ایی متمایز و زیبا به آن می دهد. در چنین ساختمان ها و آپارتمان هایی، معمولا طرح ها شبیه به یک آپارتمان معمولی نیست چرا که چوب عنصری گرم، صمیمی و دعوت کننده است و وقتی در نما بکار برود همین حس را هم در فضا پخش می کند در حالی که بسیاری از ساختمان های امروزی با نمای شیشه ای، سنگ و یا بتن بسیار سرد و خشن بنظر می رسند.

متاسفانه مشکل اصلی در ساختار سبک معماری شهرهای ایران نیز همین است، بسیاری از ساختمان ها نمایی خشن و غیر دوستانه و شبیه به هم دارند که بروی روحیه مردم شهر تاثیر مستقیم می گذارد. بسیاری از نماها از یکدیگر تفلید کرده و عین همان نما را با اندکی تغییر در جاهای دیگر می سازند. طبیعتا مصالح چوبی برای نما گران قیمت هستند اما همانطور که در ادامه عکس های نمای چوبی ساختمان مشاهده خواهید کرد، نتیجه کار یک اثر بسیار زیبا می شود که تمام این هزینه های پرداخت شده را جبران می کند.

نمای-چوبی-ساختمان (23)

نمای-چوبی-ساختمان-(25)

چوب به عنوان مصالح طبیعی هم باعث ایجاد کاراکتری بومی در بناها می شود و همچنین انرژی کمتری از طرف تولید آنها می شود (بحث کاهش انرژی نهفته ساختمان که از بحث های روز معماری است). از سوی دیگر رفتار حرارتی این مصالح که ضریب انتقال حرارتی پایین و ظرفیت  گرمایی بالایی دارند برای اقلیم های سردسیر بسیار مناسب هستند. استفاده از نماهای چوبی دوپوسته در ساختمان ها باعث تهویه گرمایی ایجاد شده در اثر تابش خورشید می شود و در زمستان از هدر رفتن گرما جلوگیری می کنند. در تابستان نیز با دقیقا عکس عمل می کنند زیرا چوب به مانند سنگ و بتن و فلز داغ نمی شود و از طرفی فضای داخل خانه را خنک تر نگه می دارد.

 

نمای-چوبی-ساختمان (24)

نمای-چوبی-ساختمان (22)

نمای-چوبی-ساختمان (21)

نمای-چوبی-ساختمان (20)

نمای-چوبی-ساختمان (1)

 

 

 

 

البته وقتی از نمای چوبی ساختمان صحبت می کنیم منظورمان فقط چوب های طبیعی نیست، می توان از پنل های ساندویچی به طرح چوب هم استفاده کرد. این پنل ها در ضخامت 18 و عرض 35 سانت و با طول های مختلق تولید می شوند و به دلیل ارزان بودن و راحتی در نصب یکی از پرطرفدارترین مصالح در نمای ساختمان هستند. پنل های ساندویچی کیفیت بسیار بالایی دارند و از وزن بسیار پایینی نیز برخوردار هستند از طرح های چوب آنها هم می شود در شرایط آب و هوایی مختلف استفاده کرد و به دلیل کیفیت ساخت بالا نیازی زیادی به تعمیرات و نگهداری ندارند، تعویض پنل ها نیز به راحتی صورت می گیرد در نتیجه تعمیرات اینگونه پنل ها بسیار ارزان تر از مسالح دیگر است.

نمای-چوبی-ساختمان (18)

نمای-چوبی-ساختمان (17)

نمای-چوبی-ساختمان (16)

نمای-چوبی-ساختمان (14)

نمای-چوبی-ساختمان (15)

همانطور که در بالا اشاره کردم، پنل های چوب طبیعی برای نما قیمت بسیار زیادی دارند اما معماران خلاق برای کاهش هزینه از روش های جالبی استفاده می کنند. یکی از مرسوم ترین ایده ها ترکیب مصالح در ساخت نما است. مثلا در آپارتمان افشاریان کرمانشاه نمای ساختمان خیلی زیبا با چوب ساخته شده و یا ساختمان های دیگر که تقسیمات طبقات در نمای خارجی توسط بافت چوبی باریکی بین نمای سنگی انجام می شود. در شکل های زیر مشاهده می کنید که ترکیب نمای سنگی ساختمان با رگه هایی از چوب طبیعی ایده ای بسیار کارآمد و شیک است.

نمای-چوبی-ساختمان (7)

نمای-چوبی-ساختمان (8)

نمای-چوبی-ساختمان (12)

نمای-چوبی-ساختمان (9)

ایده جالب دیگر فریم گرفتن دور پنجره ها با چوب است. تقریبا تمام پنجره ها ساختمان های نوساز شکلی مستطیلی یا چهار گوش دارند و خیلی کم دیده می شود که مدل پنجره دایره ای، لوزی و یا بیضوی شکل باشد. طبیعتا بخاطر کارایی و اجرای ساده پنجره های چهارگوش انتخاب اول بسیاری از معماران هستند اما برای ساختمانی که سعی دارد متفاوت باشد نباید از جزئیات به سادگی گذشت. پنجره یکی از همین عناصر جزئی شناخته می شود اما برای اینکه ظاهر آن به نمای ساختمان صدمه نزد، می توان فریم دور پنجره ها را با ماده متفاوت و خاصی مانند چوب تزیین کرد.

نمای-چوبی-ساختمان (19)

نمای-چوبی-ساختمان (13)

نمای-چوبی-ساختمان (3)

نمای چوبی ساختمان این خاصیت را دارد که علاوه بر خودنمایی خودش، کلاس یک محله را نیز بالاتر ببرد. اگر تمامی ساختمان های محله به شیوه مناسب از الگوی همسایگی استفاده کنند، به مرور زمان آن محله تبدیل به یکی از خاص ترین مکان ها برای زندگی تبدیل خواهد شد. مشکل دیگر هم دقیقا همین جاست، اینکه کسی به الگوی همسایگی توجهی ندارد و هر معمار و خانه داری راه خود را می رود بدون اینکه به سازهای اطراف توجهی داشته باشد. به هر حال همه ما دوست داریم نماهای چوبی و متفاوت را بیش از پیش در سطح شهرهایمان مشاهده کنیم امیدواریم این اتفاق در آینده رخ بدهد.

نمای-چوبی-ساختمان (11)

نمای-چوبی-ساختمان (10)

نمای-چوبی-ساختمان (6)

نمای-چوبی-ساختمان (5)

نمای-چوبی-ساختمان (4)

نمای چوبی ساختمان

نمای-چوبی-ساختمان (2)

 

به نظر شما این پست خوب بود؟ اگر پسندید حتما امتیاز دهید!
انواع نمای چوبی ساختمان با طراحی بی نظیر و اجرای هوشمندانه
5 (100%) 1 vote
نوشته های مرتبط
1 دیدگاه برای این نوشته
میلاد خداداد

عالی بود . ممنون

ارسال یک دیدگاه

*