نمای بیرونی آپارتمان امروزی و خلاقانه در شهر تهران

 

معماری بعنوان هنر ساخت فضا و فراهم کردن نیازهای افراد ساکن در آن، همیشه به فکر ایجاد ارتباطی معنی دار با محیط اطراف بوده است. نمای بیرونی آپارتمان و ساختمان های بلند نیز بخش مهمی از ایجاد این رابطه با محیط اطراف را تشکیل می دهد. با توجه به اینکه شکل و نمای یک شهر بزرگ، به معماری و طراحی هوشمندانه ساختمان های آن برمی گردد، نقش یک آرشتیکت در شکل دادن به این نما بسیار مهم و غیر قابل انکار است. آپارتمانی که در این پست بررسی خواهم کرد یکی از نمونه های عالی در طراحی نما بوده و توسط معماری خلاق و نام آشنا، آقای مهندس علیدوست طراحی شده است.

مجتمع مسکونی بوستان در قسمت جنوبی خیابان نیلوفر تهران واقع شده که یکی از خیابان های مهم تهران است، مساحت زمین سازه 450 متر مربع می باشد که اطراف آن پر از درخت ها سرسبز و همینطور کوچه ها و خیابان های پرشیب است. تمرکز اصلی این پروژه بروی معماری ایرانی و هماهنگی کامل آن با زندگی شهری بوده و همچنین عوامل مهم دیگری مانند فضای سبز اطراف خیابان در طراحی نمای بیرونی آپارتمان تاثیری بسیار گذاشته است. در شکل های زیر به بررسی دقیق تر این آپارتمان زیبا می پردازیم.

نمای-بیرونی-آپارتمان (4)

همانطور که در بالا ذکر شد، تمرکز اصلی پروژه پیروی از معماری اصیل ایرانی بوده است. برای ایجاد چنین حالتی در نمای بیرونی آپارتمان، عناصری از قبیل آجر بعنوان مصالح اصلی نما، چوب، فلز، سایبان پنجره cnc برای کنترل حریم خصوصی استفاده شده است. اگر به محله های قدیمی شهرتان، جایی که خانه های گلی و خشتی هنوز حضور دارند سر بزنید یا عکس خانه های قدیمی را در اینترنت جست و جو کنید، متوجه خواهید شد پنجره ها به جای حفاظ، نوعی سایه بان داشتند که در عین ورود نور طبیعی روز به داخل خانه، جلوی دیده شدن خانه را می گرفتند، با این کار دیگر نیازی به پرده های ضخیم که جلوی نور را می گرفتند نبود.

نمای-بیرونی-آپارتمان (1)

نمای-بیرونی-آپارتمان (2)

نمای-بیرونی-آپارتمان (4)

نمای-بیرونی-آپارتمان (7)

نمای بیرونی آپارتمان با توجه حساسیت و ویژگی های منحصر بفرد منطقه مانند شیب زیاد و درختان سرسبز اطراف خیابان شکل گرفته است. برای اینکه ارتباط بین نمای ساختمان با فضای سبز اطرافش برقرار شود یک ایده بسیار کاربردی و خلاقانه عملی شده. روی پشت بام آپارتمان، روف گاردن اجرا شده تا ارتباطی قوی با محیط سبز منطقه شکل بگیرد. نمای اصلی ساختمان هم حالتی داینامیک دارد که بخاطر فرم و چینش جالب حجم های آجری و همینطور بالکن های سرسبز ایجاد شده است.

نمای-بیرونی-آپارتمان (8)

نمای-بیرونی-آپارتمان (9)

نمای-بیرونی-آپارتمان (10)

نمای-بیرونی-آپارتمان (11)

نمای-بیرونی-آپارتمان (12)

نکته بسیار مهم دیگر در ساخت این آپارتمان زیبا، برنامه ریزی برای المان های ریز یا همان جزئیات در قسمت های مختلف ساختمان می باشد. توجه به جزئیات، از قدیم الایام بخش مهمی از معماری اصیل ایرانی را تشکیل می داده و در نمای داخلی و خارجی توجه بسیار زیادی به آن میشده است. در این پروژه نیز به خوبی می توان دقت و توجه زیاد به جزئیات را در نمای بیرونی و حتی نمای داخلی آپارتمان مشاهده کرد. البته این جزئیات ارتباط تنگاتنگی با سبک زندگی ایرانی داشته و فقط جنبه تزیینی و دکوری ندارند.

نمای-بیرونی-آپارتمان (3)

نمای-بیرونی-آپارتمان (6)

نمای-بیرونی-آپارتمان (14)

نمای-بیرونی-آپارتمان (15)

نمای-بیرونی-آپارتمان (16)

موضوع جالب نیز همینجاست، المان هایی که در نمای بیرونی آپارتمان ایجاد شده، از نمای داخلی خانه جدا نبوده و بلکه برعکس، کاملا با آن مرتبط است. به عبارت دیگر با گذشتن از نمای آپارتمان و ورود به فضای داخلی متوجه مصالح یکسان هم در داخل و هم در خارج ساختمان خواهید شد. عکس های زیر بخوبی این موضوع را نشان می دهد. مثلا آجر و چوب در نمای داخلی نیز حضوری چشم گیر و وسیع دارند. نه فقط در پارکینگ و پاسیو، بلکه در اتاق های خانه مانند نشیمن و راهرو نیز از این دو عنصر استفاده شده است.

نمای-بیرونی-آپارتمان (17)

نمای-بیرونی-آپارتمان (22)

نمای-بیرونی-آپارتمان (23)

نمای-بیرونی-آپارتمان (18)

نمای-بیرونی-آپارتمان (19)

و در نهایت می رسیم به یکی از جالب ترین بخش های این آپارتمان که همان پاسیو است. متاسفانه در بسیاری از سازه های ایرانی توجهی با پاسیو نمی شود و عمدتا بعنوان فضایی جدا افتاده قرار می گیرد. اما در اینجا با فضایی داینامیک، وجد آور و درخشان روبرو هستیم که نه تنها جدا افتاده دیده نمی شود بلکه جزئی مهمی از فضا نیز بحساب می آید. این کار باعث شده کیفیت فضای داخلی واحدها مانند آشپزخانه، اتاق نشیمن و حتی اتاق خواب افزایش قابل توجهی داشته باشد.

نمای-بیرونی-آپارتمان (5)

نمای-بیرونی-آپارتمان (13)

نمای-بیرونی-آپارتمان (20)

نمای-بیرونی-آپارتمان (21)

نمای-بیرونی-آپارتمان (24)

نمای-بیرونی-آپارتمان (25)

نمای-بیرونی-آپارتمان (28)

نمای-بیرونی-آپارتمان (27)

نمای بیرونی آپارتمان

نمای-بیرونی-آپارتمان (26)

به نظر شما این پست خوب بود؟ اگر پسندید حتما امتیاز دهید!
نمای بیرونی آپارتمان امروزی و خلاقانه در شهر تهران
5 (100%) 1 vote
نوشته های مرتبط
0 دیدگاه برای این نوشته
ارسال یک دیدگاه

*