مدرن ترین مدل های صندلی راحتی تک نفره در سال جدید

می پسندم
6+

همه ما ذهنیتی از شکل و ظاهر صندلی راحتی تک نفره داریم و می دانیم که باید انتظار چه شکل هایی را داشته باشیم اما تعداد کمی درباره تکامل این سری و همچنین تاریخچه آنها اطلاعات دارند. اما قبل از اینکه وارد جزئیات شویم باید ابتدا به تعریف ویژگی های اصلی یک صندلی راحتی بپردازیم. این صندلی ها عمدتا دسته ای برای قرار دادن دست ها ندارند و به همین خاطر بنام صندلی های راحتی بدون دسته نیز شناخته می شوند. معمولا روی صندلی راحتی روکش های پارچه ای برای راحتی و آرامش بیشتر کشیده می شود اما لزوما تمام موارد اینطور نیستند.

جالب است بدانید ساخت اولین صندلی راحتی در جهان به سال ۱۹۲۷ بر می گردد که توسط شخصی بنام مارسل بروئر در مجارستان ساخته شد. یک سال بعد یعنی در سال ۱۹۲۸ شخصی فرانسوی تولید صندلی های راحتی بدون دسته را در سطح وسیع تری ادامه داد اما مدل های لوکس که امروزه هم از آنها استفاده می شود در سال ۱۹۵۶ به بازار معرفی شدند. اولین صندلی راحتی فریمی فلزی با پارچه های چرمی داشت. فلز بدنه این صندلی ها از جنس کروم تهیه می شد و به همین خاطر ظاهر استیل و درخشان آنها نشانگر ویژکی خاصشان بود. شکل زیر مدلی را نشان می دهد که از طرح های اولیه الهام گرفته شده اند.

صندلی راحتی تک نفره 1 مدرن ترین مدل های صندلی راحتی تک نفره در سال جدید

به مرور زمان طرح های صندلی راحتی تک نفره مدل های بسیار متنوعی را بخود دید. اما تمامی این مدل های بلا استثنی از طرح های قدیمی و اصلی در قرن بیستم کپی برداری می کنند، در حقیقت طرح های آن دوره بقدری کامل و اصیل بودند که نیاز چندانی به ایجاد تغییرات شگرف در دیزاین وجود نداشت. حتی فرهنگ های متفاوت نیز باعث نشد که ظاهر این صندلی ها تغییرات خیلی زیادی بخود بییند. اما همین تغییرات اندک هم مدل های بسیار بسیار زیادی را وارد بازار کرده است. مدل های زیر نمونه های حال حاضر صندلی های راحتی بدون دسته را نشان می دهد.

صندلی راحتی تک نفره 3 مدرن ترین مدل های صندلی راحتی تک نفره در سال جدید

صندلی راحتی تک نفره 24 مدرن ترین مدل های صندلی راحتی تک نفره در سال جدید

صندلی راحتی تک نفره 23 مدرن ترین مدل های صندلی راحتی تک نفره در سال جدید

صندلی راحتی تک نفره 22 مدرن ترین مدل های صندلی راحتی تک نفره در سال جدید

صندلی راحتی تک نفره 2 مدرن ترین مدل های صندلی راحتی تک نفره در سال جدید

همانطور که در بالا گفتیم معمولا صندلی های راحتی همراه با روکشی پارچه ای و نرم تهیه و تولید می شوند تا راحت تر باشند اما همیشه اینطور نیست. بسیاری از مدل ها هستند که بدون روکش پارچه ای تولید می شوند مانند شکل زیر که فریم بدنه و پایه های صندلی همگی از جنس چوب هستند اما از روکشی پارچه ای خبری نیست. دلیل اصلی این کار اولا بخاطر ظاهر شیک چوب طبیعی به خودی خود است که اضافه کردن پارچه بنوعی زیبایی ظاهری آنرا کاهش می داد. دوما شما هر وقت که اراده کنید می توانید تشک و پتوی نرم بروی صندلی انداخته و با آرامش کامل استراحت کنید.

صندلی راحتی تک نفره 4 مدرن ترین مدل های صندلی راحتی تک نفره در سال جدید

صندلی راحتی تک نفره 19 مدرن ترین مدل های صندلی راحتی تک نفره در سال جدید

صندلی راحتی تک نفره 20 مدرن ترین مدل های صندلی راحتی تک نفره در سال جدید

صندلی راحتی تک نفره 21 مدرن ترین مدل های صندلی راحتی تک نفره در سال جدید

صندلی راحتی تک نفره 15 مدرن ترین مدل های صندلی راحتی تک نفره در سال جدید

همانطور که در بالا گفتم تغییرات ایجاد شده بروی صندلی ها توسط جوامع و فرهنگ های متفاوت، مدل های بسیار زیادی از صندلی های راحتی را وارد بازار کرده است. مدل اول آورده شده در شکل های پایین یکی از همین نمونه هاست که بیشتر شبیه به یک لاو سیت (مبل عشق) بنظر می رسد تا یک صندلی راحتی تک نفره. با اینکه از لحاظ ظاهری شباهتی به صندلی راحتی ندارد اما در این زمره قرار می گیرد ولی بهر حال هر چه که باشد بعنوان یک وسیله اضافه در اتاق خواب یا کنار ست مبلمان راحتی اتاق نشیمن خیلی خوب جواب خواهد داد.

صندلی راحتی تک نفره 5 مدرن ترین مدل های صندلی راحتی تک نفره در سال جدید

 

صندلی راحتی تک نفره 17 مدرن ترین مدل های صندلی راحتی تک نفره در سال جدید

صندلی راحتی تک نفره 18 مدرن ترین مدل های صندلی راحتی تک نفره در سال جدید

صندلی راحتی تک نفره 13 مدرن ترین مدل های صندلی راحتی تک نفره در سال جدید

صندلی راحتی تک نفره 14 مدرن ترین مدل های صندلی راحتی تک نفره در سال جدید

صندلی های راحتی تک نفره بدون دسته را هم می شود در فضای داخلی استفاده کرد و هم در فضای بیرون مانند حیاط یا کنار استخر برای آفتاب گرفتن. در کنار مدل های بدون پارچه که برای فضای بیرون مناسب هستند مدل هایی با پارچه های مقاوم در برابر آب و هوای بد بیرون نیز وجود دارند که طبیعتا نسبت به مدل های بدون پارچه راحت تر هستند. اما اگر فقط هدفتان از صندلی راحتی استراحت و لم دادن در خانه است مدل آورده شده در شکل دوم می تواند بهترین گزینه باشد چرا که فقط برای همین هدف طراحی شده است. انحنای طراحی شده در این صندلی ظاهری شبیه به یک ننوی آرامش بخش را به این صندلی داده است.

صندلی راحتی تک نفره 7 مدرن ترین مدل های صندلی راحتی تک نفره در سال جدید

صندلی راحتی تک نفره 6 مدرن ترین مدل های صندلی راحتی تک نفره در سال جدید

صندلی راحتی تک نفره 16 مدرن ترین مدل های صندلی راحتی تک نفره در سال جدید

اما همه مدل ها از یک رویه خاص پیروی نمی کنند برای تمامی نیازهای مدلی مناسب طراحی شده است. مثال بارز این حرف می تواند مدل اول در شکل های زیر باشد که برای جابجایی راحت به اطراف خانه طراحی شده است. قابلیت بزرگی که برای بسیاری می تواند یک ویژگی بسیار مهم باشد. چنین صندلی هایی عمدتا ساده اما زیبا و شیک طراحی می شوند تا حمل و نقل آنها آسان تر باشد. مدل آورده شده در شکل دوم در مقابل طرح بالا قرار می گیرد چرا که پایه های درهم رفته آن ظاهری پیچیده به صندلی داده است.

صندلی راحتی تک نفره 12 مدرن ترین مدل های صندلی راحتی تک نفره در سال جدید

صندلی راحتی تک نفره 8 مدرن ترین مدل های صندلی راحتی تک نفره در سال جدید

صندلی راحتی تک نفره 11 مدرن ترین مدل های صندلی راحتی تک نفره در سال جدید

صندلی راحتی تک نفره 10 مدرن ترین مدل های صندلی راحتی تک نفره در سال جدید

صندلی راحتی تک نفره

صندلی راحتی تک نفره 9 مدرن ترین مدل های صندلی راحتی تک نفره در سال جدید

 

نوشته های مرتبط
۰ دیدگاه برای این نوشته
ارسال یک دیدگاه

*