بهترین ارتفاع نصب تلویزیون و فاصله مناسب از آن در اتاق نشیمن

 

یک اتاق نشیمن بدون وجود تلویزیون هیچ وقت کامل نخواهد شد.  اما تلویزیون هم باید طوری قرار داده شود که دکوراسیون نشیمن را خراب نکند. بهترین ارتفاع نصب تلویزیون موضوعی است که خیلی ها در اتاق نشیمن با آن روبرو می شوند، و اغلب هم با آزمون و خطا جلو می روند. اما دیده شده که برخی هم کلا قید استفاده از تلویزیون در اتاق نشیمن را می زنند که این کار اکیدا اشتباه است. اتاق نشیمنی که در آن تلویزیون نداشته باشد شبیه یک اتاق خواب بزرگ و معمولی بنظر خواهد رسید.

پروسه کار نصب تلویزیون ساده و آسان است. تلویزیونی را می خرید سپس به خانه آورده و بهترین نقطه برای قرار دادن آن را انتخاب می کنید. تلویزیون را می شود روی میز ساده، کابینت های دیواری اتاق نشیمن یا مستقیما روی دیوار قرار داد. بین همه این گزینه ها مسلما نصب تلویزیون روی دیوار کمی سخت تر است. مهم ترین سوالی که قبل از نصب تلویزیون ایجاد می شود، این است که تلویزیون را باید در چه ارتفاعی نصب کنیم؟ خوب در این مطلب به طور کامل می خواهم نحوه پیدا کردن بهترین ارتفاع نصب تلویزیون را به شما عزیزان توضیح بدهم. امیدوارم تا پایان همراه سایت اتاق باشید.

بهترین-ارتفاع-نصب-تلویزیون (1)

نصب کردن تلویزیون روی دیوار تصمیمی هوشمندانه و کارامد است، اما تصمیم گیری همیشه اولین قدم در انجام هر کاری است. برای شروع کار ابتدا باید پایه دیواری یا براکت دیواری مناسب برای تلویزیون خود را انتخاب کنید. این براکت معمولا همراه تلویزیونی که خریداری می کند هست اما بعضی مواقع باید جدا خریداری شود که در این مورد باید به اندازه اینچ صفحه تلویزیون، وزن تلویزیون و سیستم مورد نظر خودتان توجه کنید. برخی سیستم ها قابلیت تنظیم تلویزیون به بالا و پایین یا حتی جهتین را هم دارند و برخی هم ثابت هستند.

بهترین-ارتفاع-نصب-تلویزیون (20)

بهترین-ارتفاع-نصب-تلویزیون (2)

بهترین-ارتفاع-نصب-تلویزیون (3)

مدل های ثابت، قابلیت تغییر زاویه را ندارند و  چون به دیوار چسبیده اند محدودیت های زیادی برای خانه دار بهمراه خواهد داشت. در مقابل مدل های چرخان قرار دارند که تلویزیون با فاصله بیشتری با دیوار قرار می گیرد تا قابل چرخش به طرفین و همینطور به بالا و پایین باشد. حتی اگر بهترین ارتفاع نصب تلویزیون را هم پیدا کردید بازهم پیشنهاد می شود از براکت های قابل تنظیم استفاده کنید که هم کارامدتر هستند و هم دسترسی به پشت تلویزیون راحت تر خواهد بود.

بهترین-ارتفاع-نصب-تلویزیون (4)

بهترین-ارتفاع-نصب-تلویزیون (5)

حال که تلویزیون و براکت دیواری مناسب با آن را انتخاب کرده اید باید بهترین ارتفاع نصب را پیدا کنید. زیرکانه ترین قسمت کار نیز همینجاست. فاکتور های زیادی مثل نوع تلویزیون، اندازه صفحه، شکل اتاق نشیمن، چینش مبلمان راحتی اتاق و همینطور ارتفاع آنها در مشخص کردن بهترین ارتفاع نصب تلویزیون تاثیر گذار هستند. همه چیز باید متعادل باشد تا همه بینندگان بتوانند بهترین تجربه را از تماشای برنامه مورد علاقه خود در تلویزیون داشته باشند.

بهترین-ارتفاع-نصب-تلویزیون (6)

بهترین-ارتفاع-نصب-تلویزیون (7)

قانونی عمومی در این باره وجود دارد که می گوید مرکز صفحه تلویزیون باید هم سطح با ارتفاع چشمان بیننده در حالت نشسته روی مبل باشد. بنابراین ارتفاع مبل را اندازه بگیرید و سپس روی مبل نشسته و فاصله از کف زمین تا چشم هایتان را دقیق اندازه بگیرد. البته باید یک ارتفاع میانگین از همه افرادی که قرار است داخل اتاق نشیمن بنشینند و تلویزیون نگاه کنند تعیین کنید. فرمول هایی وجود دارد که کمک می کند ارتفاع نصب تلویزیون و همینطور فاصله مناسب از تلویزیون را راحت و سریع مشخص کنید.

مثلا برای مشخص کردن فاصله مناسب از تلویزیون، از این فرمول استفاده می شود: VD = TVS ÷ 0.55 در این فرمول VD به معنای ویو دیستنس یا فاصله از تلویزیون بوده و TVS نیز به معنای سایز تلویزیون یا اندازه تلویزیون است.  برای مشخص کردن فاصله کافی است اندازه تلویزیون را تقسیم بر عدد 0.55 کنید.

برای مشخص کردن بهترین ارتفاع نصب تلویزیون نیز از این فرمول استفاده می شود: MHC = ELH + (VD × 0.22) در این فرمول MHC ارتفاع نصب تلویزیون است یعنی عددی که ما دنبالش هستیم. ELH همان ارتفاعی است که از کف تا چشمانتان در حال نشسته اندازه گرفته اید که البته همانطور که گفتیم باید یک ارتفاع میانگین برای تمام اعضای خانواده گرفته شود. VD هم فاصله از تلویزیون است که از فرمول بالایی بدست آوریدم وقتی تمام این اعداد را در معادله بگذاریم، بهترین ارتفاع برای نصب تلویزیون خیلی راحت و دقیق بدست خواهد آمد.

بهترین-ارتفاع-نصب-تلویزیون (10)

بهترین-ارتفاع-نصب-تلویزیون (9)

بهترین-ارتفاع-نصب-تلویزیون (11)

بهترین-ارتفاع-نصب-تلویزیون (14)

برای آنهایی که حوصله اندازه گیری و محاسبه را ندارند، می توانند از جدول شکل پایین استفاده کنند. ستون سمت چپ عکس اینچ تلویزیون، ستون وسط فاصله از تلویزیون به فوت (هر فوت 0.3 متر است) و ستون سمت راست انتهای تصویر ارتفاع مناسب برای نصب تلویزیون از کف زمین تا وسط تلویزیون را نشان می دهد البته فاصله به اینچ است که با ضرب عدد در 2.54 فاصله به سانتی متر بدست می آید.

بهترین-ارتفاع-نصب-تلویزیون (21)

با توجه به جدول بالا مثلا برای یک تلویزیون 55 اینچی فاصله از تلویزیون باید بین 2 تا 3.6 متر باشد و برای تلویزیون 65 اینچی باید 2.5 تا 3.6 متر از تلویزیون فاصله گرفت. ارتفاع استاندارد برای نصب هر تلویزیونی فارغ از اندازه گیری ها، یک متر بالاتر از سطح مبل راحتی است. این عدد یک عدد عمومی است و طبیعتا اگر بخواهید دقیقا همه چیز را اندازه بگیرید این عدد نیز تغییر خواهد کرد.

بهترین-ارتفاع-نصب-تلویزیون (13)

بهترین-ارتفاع-نصب-تلویزیون (12)

بهترین-ارتفاع-نصب-تلویزیون (15)

بهترین-ارتفاع-نصب-تلویزیون (16)

بهترین-ارتفاع-نصب-تلویزیون (17)

بهترین-ارتفاع-نصب-تلویزیون (19)

بهترین ارتفاع نصب تلویزیون

بهترین-ارتفاع-نصب-تلویزیون (18)

 

به نظر شما این پست خوب بود؟ اگر پسندید حتما امتیاز دهید!
بهترین ارتفاع نصب تلویزیون و فاصله مناسب از آن در اتاق نشیمن
4.9 (97.5%) 8 votes
نوشته های مرتبط
0 دیدگاه برای این نوشته
ارسال یک دیدگاه

*